Pyktis dėl Sirijos pirmininkavimo
Jung­ti­nių Tau­tų (JT) na­rės par­eiš­kė pa­si­pik­ti­ni­mą, kad Si­ri­ja pe­ri­ma pir­mi­nin­ka­vi­mą Nu­si­gink­la­vi­mo kon­fe­ren­ci­jai (NK).

Šis žingsnis žengtas praėjus vos kelioms savaitėms po įtariamos cheminių ginklų atakos, kurią, kaip manoma, Sirijos vyriausybės pajėgos surengė prieš savo piliečius.

„Jungtinė Karalystė smerkia tai, kad Sirija perims pirmininkavimą Nusiginklavimo konferencijai. Turime omenyje režimo nuolatinį ir siaubingą tarptautinių neplatinimo bei nusiginklavimo normų ir susitarimų nepaisymą“, – teigiama britų diplomatų išplatiname pranešime.

JAV ambasadorius NK Robertas Woodas tviteryje parašė: „Pirmadienis, gegužės 28-oji, bus viena tamsiausių dienų per visą Nusiginklavimo konferencijos istoriją, nes Sirija pradės 4 savaites truksiantį pirmininkavimą. Damasko režimas neturi nei patikimumo, nei moralinio autoriteto vadovauti NK. Tarptautinė bendruomenė negali tylėti.“

Ankstesne žinute tviteryje jis ragino Rusiją paprašyti Sirijos atsisakyti pirmininkavimo, tačiau atsakymo taip ir nesulaukė.

JT pareigūnai pabrėžė, kad rotavimo sistemą sugalvojo šios institucijos valstybės narės, norėdamos išvengti nuolatinio galingesnių šalių pirmininkavimo. Sirija perima pirmininkavimą iš Šveicarijos, nes pagal anglų kalbos abėcėlę valstybių narių sąraše yra iškart po jos. Be to, nors NK susitikimai rengiami Ženevoje, tai nėra JT įstaiga. „Net generalinis sekretorius negali pakeisti sistemos, – tvirtino vienas JT pareigūnas. – Tai gali padaryti tik valstybės narės.“

Sistemai pakeisti reikėtų visų NK narių, įskaitant Sirijos, pritarimo. Todėl, kaip nurodo britų diplomatai, viskas, ką galima padaryti, – pasistengti, jog Sirija nepakenktų NK veiklai.

Tai nebus sunki užduotis, nes pastaraisiais metais NK nėra pasiekusi progreso jokiais pagrindiniais klausimais. Dar praėjusią savaitę JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas skundėsi, kad jau dešimtmečius ši institucija „padaro labai mažai“, ir ragino ją „atgaivinti“.

Tačiau NK sukūrė Konvenciją dėl cheminio ginklo. Iš šios konvencijos atsirado Cheminio ginklo draudimo organizacija (OPCW), kuri tiria kaltinimus Sirijai pažeidus Konvenciją. Kaip manoma, Sirija prieš savo piliečius bent 14 kartų panaudojo cheminį ginklą. Kiekviena tokia ataka yra nusikaltimas pagal tarptautinę teisę. Sirijos pirmininkavimas NK tyrimo eigos nepakeis.