Putino priešininkas Chodorkovskis nenori būti prezidentas
Di­si­den­tu ta­pęs bu­vęs Ru­si­jos oli­gar­chas Mi­chai­las Cho­dor­kovs­kis sa­ko, kad nė­ra su­in­te­re­suo­tas pa­keis­ti Vla­di­mi­ro Pu­ti­no pre­zi­den­to pos­te, bet ki­tą mė­ne­sį įvyk­sian­čiuo­se rin­ki­muo­se ga­lė­tų pa­lai­ky­ti te­le­vi­zi­jos žvaigž­dę Kse­ni­ją Sob­čak.

Ketvirtadienį interviu naujienų agentūrai „The Associated Press“, M. Chodorkovskis sakė, kad politinės JAV ir Europos Sąjungos sankcijos Rusijai neveikia, ir perspėjo, kad V. Putino santykiai su JAV greitu laiku tikriausiai nepagerės.

Po 10 metų kalėjime, kurie yra laikomi bausme už jo politines ambicijas, M. Chodorkovskis vis dar labai pyksta ant V. Putino ir yra pasirengęs finansuoti alternatyvius lyderius. Kalbėdamas Londone, kur dabar gyvena, jis sakė, jog dalykas, kurio jis iš tiesų nori Rusijai, yra visiškai nauja politinė sistema.

„Deja, joks žmogus, norintis ateiti ir pakeisti Putiną, nėra išeitis“, – sakė jis ir tvirtino, kad svarbiau būtų laipsniškomis reformomis siekti parlamentinės demokratijos.

M. Chodorkovskiui dėl teistumo neleidžiama dalyvauti prezidento rinkimuose kovo 18 dieną, bet jis sako, kad jie, „šiaip ar taip, nėra rinkimai“, nes visi žino rezultatą. Vis dėlto jis ragina žmones atsikelti nuo sofų ir balsuoti.

M. Chodorkovskis užsiminė, kad linksta palaikyti K. Sobčak, bet paragino ją iš pradžių aiškiai išdėstyti savo poziciją. Daugelis jos kandidatūrą laiko tik bandymu sudaryti kažkokių varžybų įspūdį prognozuojamos baigties rinkimuose ir suteikti jiems garsenybių spindesio.

„Nežinau, ar balsuosiu už ją, ar išbrauksiu visus ir parašysiu „man bloga nuo Putino“, – sakė N. Chodorkovskis.

Daugelis rusų šį buvusį milijardierių vadina plėšikų karaliumi, o kiti laiko jį vis labiau izoliuojamu ir nesvarbiu asmeniu. Tačiau kalba jo pinigai, kuriais finansuojama opozicijos veikla.

M. Chodorkovskis sprendiniu nelaiko ir opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno, kurį kaltina bandymu būti „geru caru“, nors reikėtų reformuoti Rusijos politinę sistemą. A. Navalnui taip pat uždrausta varžytis su V. Putinu šiemetiniuose rinkimuose.

Kadangi V. Putino perrinkimas jau garantuotas, opozicinės jėgos Rusijoje dėmesį nukreipė į tai, kas bus pasibaigus jo šešerių metų kadencijai. Manoma, kad M. Chodorkovskis, kuris kažkada buvo turtingiausias Rusijos žmogus, turi ambicijų 2024 metams.

Ketvirtadienį paklaustas, ar dalyvaus 2024 metų rinkimuose, jis atsakė: „Aš nepritariu tam, kad kas nors dalyvautų norėdamas pakeisti Putiną. Galvoju, kad tai pasmerkta pozicija.“

M. Chodorkovskis prognozavo, kad per kitą V. Putino kadenciją Rusijos laukia naujas nuosmukis ir dar labiau įtempti santykiai su JAV. „Jam ir tiems, kuriems jis atstovauja, Amerika yra gera tik kaip priešas“, – sakė M. Chodorkovskis.

Tačiau jis nemano, kad V. Putinas organizavo įsilaužimus į kompiuterius siekiant užtikrinti Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) išrinkimą: „Amerika yra galinga demokratinė sistema ir joks caras net su ištikimomis įsilaužėlių armijomis negali deformuoti tokios sistemos.“

M. Chodorkovskio teigimu, Rusijos sektoriams taikomos sankcijos neveikia, nes tik kursto V. Putino argumentą, kad Rusijos problemas kelia Vakarai.

M. Chodorkovskis užsienyje gyvena nuo 2013 gruodžio, kai jam buvo suteikta malonė ir jis išėjo iš kalėjimo. Jo organizacija „Atviroji Rusija“ teikia teisinę pagalbą teisių pažeidimų aukoms ir vykdo žiniasklaidos projektus.