Putinas per Teheranę vyksiantį pasitarimą dėl Sirijos individualiai pasikalbės su Erdoganu
Ru­si­jos pre­zi­den­tas Vla­di­mi­ras Pu­ti­nas per pla­nuo­ja­mą tri­ša­lį su­si­ti­ki­mą Te­he­ra­ne su­rengs at­ski­ras de­ry­bas su Tur­ki­jos ly­de­riu Re­ce­pu Tayyi­pu Er­do­ga­nu, penk­ta­die­nį in­for­ma­vo Krem­lius.

Anot turkų žiniasklaidos, Irano, Rusijos ir Turkijos prezidentai rugsėjo 7-ąją dalyvaus trečiame viršūnių susitikime, siekiant aptarti pastangas užbaigti Sirijos konfliktą.

Privati Rusijos televizija NTV anksčiau pranešė, kad viršūnių susitikimas turėjo įvykti Irano Tebrizo mieste, tačiau penktadienį Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad „iraniečiai grįžo prie Teherano varianto“.

„Teherane ruošiamos trišalės derybos, taigi, natūralu, kad Putinas ir Erdoganas gali pasinaudoti šiuo trišaliu formatu, kad pratęstų dvišalį bendravimą“, – nurodė D. Peskovas.

Trys lyderiai anksčiau buvo susitikę kurortiniame Rusijos mieste Sočyje ir Turkijos sostinėje Ankaroje.

Numatoma, kad vienas pagrindinių susitikimo klausimų bus padėtis sukilėlių kontroliuojamoje šiaurės rytinėje Sirijos provincijoje Idlibe. Šį regioną siekia atkovoti prezidentas Basharas al Assadas (Bašaras Asadas); tai būtų didžiausias jo pasiekimas po virtinės karinių pergalių.

Iranas ir Rusija yra pagrindinės Damasko sąjungininkės, kurių įsikišimas į septynerius metus tebetrunkantį Sirijos konfliktą laikomas lemiamu veiksmu, pakreipusiu režimą pergalės link.

Turkija palaiko sukilėlius, siekiančius nuversti B. al Assadą, bet nuo 2016-ųjų pabaigos aktyviai prisideda prie Maskvos ir Teherano pastangų užtikrinti Sirijoje taiką.

Vis dėlto Ankara nerimauja, jog karinė kampanija Idlibe galėtų sukelti humanitarinę „katastrofą“, ir įspėjo apie pavojų 3,5 mln. regiono gyventojams.

V. Putinas ir R. T. Erdoganas nuo 2016-ųjų pabaigos palaiko netikėtą, bet veikiančią partnerystę Sirijos klausimu, nors teoriškai jų šalys palaiko priešingas pilietinio karo puses.

Maskva ir Ankara pastaruoju metu intensyviai derasi, kad padėtis Idlibe netaptų lūžio tašku jųdviejų aljanse dėl Sirijos.