Prisimenamas dėl tarnystės šaliai karo ir taikos metais
Gruo­džio 5-ąją JAV pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas pa­skel­bė na­cio­na­li­ne ge­du­lo die­na dėl Geor­ge'o Her­ber­to Wal­ke­rio Bus­ho mir­ties. Užuo­jau­tos JAV pre­zi­den­to ar­ti­mie­siems ir vi­siems ame­ri­kie­čiams plau­kia iš vi­so pa­sau­lio, Jung­ti­nė­se Vals­ti­jo­se jam ati­duo­da­ma pa­sku­ti­nė pa­gar­ba. G. H. W. Bus­has pri­si­me­na­mas dėl tar­nys­tės sa­vo ša­liai ir ne­prie­kaiš­tin­gos re­pu­ta­ci­jos.

Pasižymėjęs karo pilotas, naftininkas ir diplomatas, vėliau tapęs 41-uoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu, George'as Herbertas Walkeris Bushas vairavo Ameriką baigiantis šaltajam karui. Per visą ilgą bei įvairią karjerą šiam žmogui, penktadienį, lapkričio 30-ąją, mirusiam 94 metų, pareiga buvo svarbiausia.

G. H. W. Busho polinkis į stabilumą ir tarptautinį konsensusą dabar atrodo it didžiulis kontrastas Baltųjų rūmų stačioko šeimininko Donaldo Trumpo siautėjimui.

Gimęs pasiturinčioje privilegijuotoje šeimoje, bankininko, kuris vėliau tapo senatoriumi, sūnus G. H. W. Bushas atidėjo savo karjerą, įstojęs į JAV karo laivyną netrukus po to, kai 1941 metais japonai atakavo Perl Harborą. Jis paliko pėdsaką JAV politikoje, kai 42 metų buvo išrinktas kongresmenu. Prieš tapdamas JAV prezidentu buvo Respublikonų partijos lyderis, atstovavo JAV užsienyje, vadovavo Centrinei žvalgybos valdybai (CŽV) bei dinastijai, kurios atstovas, jo sūnus, taip pat laimėjo Baltuosius rūmus ir aštuonerius metus vadovavo JAV. George'as W. Bushas jaunesnysis, 43-iasis JAV prezidentas, vadino savo tėvą „stipriausio charakterio žmogumi ir geriausiu tėčiu, kokio tik sūnus ar dukra galėtų norėti“. Kitas gerbiamo patriarcho sūnus Jebas buvo Floridos gubernatorius.

Buvusi JAV pirmoji pora su sūnumi – JAV prezidentu George

G. H. W. Bushas vyresnysis neilgai pergyveno savo žmoną Barbarą Bush, kuri mirė balandį ir buvo jam „mylimiausia moteris pasaulyje“, – jųdviejų santuoka truko 73 metus.

G. H. W. Bushas prisimenamas kaip užsienio politikos realistas, daug prisidėjęs prie to, kad 1989 metų Sovietų Sąjungos irimas vyko iš esmės taikiai, be didelio masto kraujo praliejimo. Po dvejų metų jis subūrė precedento neturinčią koaliciją prieš Irako diktatorių ir tironą Saddamą Husseiną. Ir vis dėlto jis patyrė karčią akimirką, taip ir likęs vienos kadencijos prezidentu. Būti išrinktam antrai kadencijai sutrukdė prasta Amerikos ekonomikos būklė – 1992 metais G. H. W. Bushas pralaimėjo JAV prezidento rinkimus kylančiai demokratų žvaigždei Billui Clintonui.

G. H. W. Busho polinkis į stabilumą ir tarptautinį konsensusą dabar atrodo it didžiulis kontrastas Baltųjų rūmų stačioko šeimininko Donaldo Trumpo siautėjimui. 2016 metais G. Bushas vyresnysis nebalsavo už šį respublikonų kandidatą.

Apsilankymas Baltuosiuose rūmuose 2012 metais.

„Amerika prarado patriotą ir nuolankų tarną. Nors mūsų širdys sunkios, jos kupinos dėkingumo“, – sakoma ankstesnio prezidento demokrato Baracko Obamos pareiškime.

Karas, nafta, politika

G. H. W. Bushas gimė 1924 metų birželio 12 dieną Miltone, Masačusetse, Naujosios Anglijos politikų dinastijoje. Jo tėvas Prescottas Bushas buvo sėkmingas bankininkas ir JAV senatorius Konektikutui. G. H. W. Bushas lankė prestižinę Phillipso akademiją Andoveryje, bet studijas Jeilio universitete atidėjo, per savo 18-ąjį gimtadienį įstojęs į JAV laivyną ir išvykęs kariauti. Per Antrąjį pasaulinį karą jis atliko 58 kovines misijas. Japonų pašautas virš Ramiojo vandenyno, iššoko su parašiutu ir buvo išgelbėtas povandeninio laivo, 4 valandas plūduriavęs pripučiamoje valtyje aplink zujant priešo pajėgoms. Paskui jis buvo apdovanotas už narsą mūšyje.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir pirmoji ponia Melania Trump atiduoda pagarbą 41-ajam JAV prezidentui George

1945 metų sausį, prieš pat baigiantis karui, G. H. W. Bushas vedė Barbarą Pierce. Pora susilaukė 6 vaikų, bet viena dukra Robin mirė nuo leukemijos trejų metų. Universitete jis pasižymėjo sporto ir akademiniais laimėjimais, 1948 metais jį baigė įgijęs ekonomikos mokslų laipsnį. Tačiau, užuot nuėjęs tėvo pėdomis į bankininkystę, G. H. W. Bushas patraukė į Vakarų Teksasą – į šiurkštų naftos verslą. Jo sėkmė nustebino daugelį – 1958 metais jis jau buvo įsikūręs Hjustone kaip naftą jūroje pumpuojančios kompanijos prezidentas. Per 15 metų tapo milijonieriumi. Septintąjį dešimtmetį finansiškai nepriklausomas turtingas G. H. W. Bushas pasuko į politiką.

Pirmiausia jis buvo vietos Respublikonų partijos pirmininkas, 1966 metais laimėjo vietą JAV Atstovų Rūmuose. Ten dirbo iki 1970-ųjų, kai pralaimėjo kovą į Senatą. Ateinantį dešimtmetį turėjo kelis aukštus postus ir kartu su Barbara daug keliavo po pasaulį. Jis buvo Respublikonų nacionalinio komiteto vadovas, JAV ambasadorius Jungtinėse Tautose, pasiuntinys Kinijoje ir CŽV direktorius. Dirbdamas šioje agentūroje buvo ypač giriamas kaip atkūręs moralę po plačiai paplitusios nelegalios veiklos demaskavimo. G. H. W. Bushas dirbo Ronaldo Reagano viceprezidentu, pralaimėjęs jam 1980 metų respublikonų kandidato pirminius rinkimus. Tie Baltuosiuose rūmuose praleisti 8 metai jam buvo puiki mokykla pasiruošti aukščiausiam šalies postui, kurį jis užtikrintai laimėjo 1988 metais, kai komunizmas Europoje eižėjo ir šaltasis karas ėjo į pabaigą.

Tiek oficialiame, tiek privačiame gyvenime G. H. W. Bushas pelnė itin sąžiningo, garbingo ir žavingo žmogaus reputaciją. Jis įkūnijo aukščiausias pilietines bei žmogiškąsias dorybes.

„Jau šitai tai nepraeis“

Didžiausias išbandymas jį užklupo, kai 1990 metais milijoninė S. Husseino armija įsiveržė į Kuveitą ir ketino žygiuoti toliau, į Saudo Arabiją. Užvaldęs tas šalis Irako diktatorius būtų turėjęs savo rankose 40 proc. pasaulio naftos rezervų. G. H. W. Bushas pagarsėjo pasakymu: „Šitai nepraeis, ši agresija prieš Kuveitą.“ Jis subūrė tarptautinę 32 valstybių koaliciją ir per kelias savaites išvijo Irako pajėgas žaibišku puolimu iš oro ir sausuma. Apie 425 tūkst. amerikiečių karių, remiami 118 tūkst. sąjungininkų karių, dalyvavo operacijoje „Audra dykumoje“ ir sutriuškino Saddamo karinę mašiną, bet nenuvertė jo nuo valdžios – šią užduotį po 12 metų turėjo pabaigti G. H. W. Busho sūnus.

Padrąsintas pergalės Persijos įlankoje, G. H. W. Bushas ir jo praktiškas, užsispyręs ir plačiai gerbiamas valstybės sekretorius Jamesas Bakeris 1991 metais surengė Madrido konferenciją Izraelio ir arabų taikos procesui pradėti. Simbolinė konferencija nutiesė kelią į Oslo susitarimus po dvejų metų.

1989 metų pabaigoje G. H. W. Bushas pasiuntė JAV pajėgas į Panamą nuversti korumpuoto diktatoriaus Manuelio Noriegos. Jis taip pat padėjo pamatus Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutarčiai, žinomai kaip NAFTA.

Labradoras retriveris Sully, ištikimas velionio prezidento pagalbininkas, prie jo karsto Hjustone, Teksase.

Tačiau tuo metu namuose ekonomika sustojo, o kad susitartų su demokratais dėl biudžeto, G. H. W. Bushas sulaužė pažadą nedidinti mokesčių. Respublikonų akyse tai buvo nedovanotina nuodėmė. 1992 metais G. H. W. Bushas pralaimėjo rinkimus B. Clintonui.

Atsargi Busho vyresniojo „realistinė politika“ vėliau buvo lyginama su jo sūnaus kur kas daugiau kainavusia ambicija pakeisti Artimuosius Rytus, tačiau „41-asis Bushas“ nesileisdavo į diskusijas šia tema sakydamas, kad didžiuojasi „Busho 43-iojo“ prezidentavimu.

Aktyvus pensijoje

Atsistatydinęs iš viešojo gyvenimo ,G. H. W. Bushas tesėjo savo karo metų pažadą iššokti iš lėktuvo su parašiutu savo malonumui. Jis tai padarė per 75-ąjį, 80-ąjį, 85-ąjį ir 90-ąjį gimtadienį.

Jo širdies kilnumas atsiskleidė, kai kartu su buvusiu oponentu B. Clintonu rinko aukas nukentėjusiesiems per 2004 metų cunamį Azijoje ir 2010 metų žemės drebėjimą Haityje. 2011 metais B. Obama suteikė G. H. W. Bushui aukščiausią JAV civilinį apdovanojimą – Laisvės medalį. Pernai kartu su buvusiais prezidentais Jimmy Carteriu, B. Clintonu, B. Obama ir sūnumi George'u Bushas vyresnysis rinko pinigus uragano aukoms Teksase.

1992 metais JAV prezidentas George

2001 metais G. H. W. Bushas tapo tik antruoju JAV prezidentu po Johno Adamso, kurio sūnus taip pat buvo išrinktas prezidentu. Kitas jo sūnus Jebas irgi mėgino siekti JAV prezidento posto 2016 metais, bet pralaimėjo respublikonų kandidato rinkimus D. Trumpui.

Tiek oficialiame, tiek privačiame gyvenime G. H. W. Bushas pelnė itin sąžiningo, garbingo ir žavingo žmogaus reputaciją. Daugelis sutinka, kad jis įkūnijo pavyzdingas ir aukščiausias pilietines bei žmogiškąsias dorybes. Kaip asmuo buvo kuklus, nemėgo būti vadinamas politinės dinastijos patriarchu, nuoširdžiai didžiavosi abiem sūnumis. Taip pat buvo šmaikštus ir garsėjo ryškių spalvų originaliomis kojinėmis, kurias ypač gerai demonstruodavo per įvairius renginius, kai jau sėdėjo neįgaliojo vežimėlyje.

Šeimoje, kurią G. H. W. Bushas visuomet ypač puoselėjo, jo gedėti pasiliko 5 vaikai ir jų sutuoktiniai, 17 anūkų, 8 proanūkiai. Savo mirties dieną jis buvo ilgiausiai išgyvenęs Amerikos prezidentas. Rekordą netrukus gali viršyti keliais mėnesiais vėliau gimęs J. Carteris.