Prezidento komentaras privertė Čekiją raudonuoti
Če­ki­jos mi­nis­tras pir­mi­nin­kas And­re­jus Ba­bi­šas pa­nei­gė pro­ru­siš­kų pa­žiū­rų pre­zi­den­to Mi­lo­šo Ze­ma­no par­eiš­ki­mą, kad jo ša­lis ga­mi­no ko­vi­nę ne­rvus par­aly­žiuo­jan­čią me­džia­gą „No­vi­čiok“ („Nau­jo­kas“), ku­ria Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je bu­vo ap­nuo­dy­tas bu­vęs dvi­gu­bas ru­sų agen­tas ir jo duk­tė.

Pirmadienį A. Babišo vyriausybės paskelbtame pranešime minima, kad 2017 metais Prahoje pagamintas labai mažas kiekis (keletas mikrogramų) „Novičiok A-230“ pagal programą, kurios tikslas buvo apsaugoti šalies kariuomenę ir civilius gyventojus.

Čekijos užsienio reikalų ministerija teisinosi, kad pagal tarptautines sutartis toks smulkus medžiagos sintetinimo procesas net nėra laikomas gamyba. Pareigūnų teigimu, pagaminti nuodai nedelsiant buvo sunaikinti.

„Šis prezidentas nuolat daro mums gėdą.“

Maža to, prieš Skripalius panaudota medžiaga „Novičiok“ buvo A-234, o ne A-230 tipo. Taigi M. Zemano pareiškimas atsirado dėl nesusipratimo. Vis dėlto jį suskubo pasičiupti ir savaip pateikti Rusija.

Kremlius sveikino

M. Zemanas neseniai vienai komercinei šalies televizijai papasakojo, kad nervus paralyžiuojanti medžiaga A-230 buvo išbandyta Čekijoje praėjusį lapkritį. Prezidento žodžiais, „veidmainystė yra apsimetinėti, kad nieko panašaus nebuvo“.

Kremlius džiugiai sutiko Čekijos vadovo pareiškimą, verčiantį suabejoti Londono kaltinimais Maskvai. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sveikino čekus pasielgus garbingai ir drąsiai, oficialiai pripažinus ir atskleidus šią informaciją.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas pavadino M. Zemano žodžius aiškia nepagrįstos pozicijos, kurios laikėsi britų pareigūnai, iliustracija. Jis pakartojo, kad ir kitos šalys galėjo pagaminti nervus paralyžiuojančią medžiagą, panaudotą prieš Skripalius.

Kremlius dar kovo viduryje nurodė, kad Čekija, Slovakija ir Švedija galėjo pagaminti nervus paralyžiuojančią medžiagą, kuri kovą buvo panaudota Solsberyje. „Labiausiai tikėtinos šios cheminės atakos ištakos yra šalys, kurios nuo dešimtojo dešimtmečio pabaigos ir iki šių laikų tebevykdo intensyvius „Novičiok“ programos medžiagų tyrimus“, – tąkart pareiškė M. Zacharova.

Tačiau įvardytos valstybės suskubo paneigti šiuos kaltinimus. Čekijos gynybos ministrė Karla Šlechtova ir prezidentūros atstovas Jiri Ovcacekas tokius kaltinimus pavadino absurdiškais. Užsienio reikalų ministras Martinas Stropnickis pareiškė, kad tokio pareiškimo niekaip neįmanoma pagrįsti įrodymais.

Prezidentas Milošas Zemanas garsėja tiesmukais pasakymais. / AFP/Scanpix nuotrauka

Pažėrė kritikos

Čekijos politikai ir apžvalgininkai pažėrė kritikos M. Zemanui, kad neapdairiai viešino slaptą medžiagą.

Kaip tikino Pilietinės demokratijos partijos pirmininkas Petras Fiala, vadovo teiginiai kenkia Čekijai ir jos saugumui. Socialdemokratų partijos narys Martinas Netolickis nurodė, kad Rusija panaudojo informaciją savo interesams ir pavertė Čekiją pajuokos objektu.

STAN lyderio Petro Gazdiko manymu, M. Zemanas elgiasi kaip Kremliaus agentas. Valstybinis Rusijos žiniasklaidos kanalas „Russia Today“ neįtikimai greitai išplatino jo pareiškimą. Tai politikui pasirodė gana įtartina.

Konservatyvios proeuropietiškos partijos TOP 09 pirmininkas Miroslavas Kalousekas tviteryje rašė, kad Kinijos investuotojai pasitelkia M. Zemaną savo ryšiams su Kremliumi sutvirtinti, o rusai jį išnaudoja savo melagingai propagandai. „Šis prezidentas nuolat daro mums gėdą“, – teigė M. Kalousekas.

Tačiau radikalių pažiūrų japonų kilmės politikas Tomio Okamura iš partijos „Laisvė ir tiesioginė demokratija“ neslepia apmaudo, kad Vakarai melavo, jog Rusija yra vienintelė, kuri gamino ir išbandė šią medžiagą. Jis gyrė M. Zemaną, kad išdrįso nutraukti šią neteisybę ir atsikirsti rusofobams.

Analitikas Josefas Krausas nemano, kad M. Zemano pareiškimai kaip nors pakenks Čekijos ir Didžiosios Britanijos santykiams. Vakarai puikiai žino, kad šis lyderis yra itin prorusiškas. Be to, jis žinomas kaip tiesmukas žmogus.