Prezidentas kalbą sakys vasario pradžioje
De­mo­kra­tų ly­de­riai JAV Kong­re­se pir­ma­die­nį pa­skel­bė, kad pa­si­bai­gus lai­ki­nam vy­riau­sy­bės už­da­ry­mui pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas su­ti­ko skai­ty­ti me­ti­nį pra­ne­ši­mą va­sa­rio 5 die­ną.

Tai reiškia, kad kalba bus pasakyta likus vos 10 dienų iki galutinio termino, iki kurio prezidentas ir įstatymų leidėjai turi susitarti dėl lėšų sienos saugumui paketo norėdami išvengti tolesnio vyriausybės uždarymo.

„Kviečiu jus 2019 metų vasario 5 dieną perskaityti jūsų metinį pranešimą per bendrą Kongreso posėdį Atstovų Rūmų salėje“, – laiške D. Trumpui rašo Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi. Ji pridūrė, kad dėl naujos datos sutarė abi pusės.

N. Pelosi iš pradžių kvietė D. Trumpą sakyti kalbą antradienį, bet vėliau atšaukė kvietimą dėl vyriausybės uždarymo sukeltų saugumo problemų. Ji pareiškė, kad neleis skaityti pranešimo Kongrese, kol pradės veikti visos federalinės įstaigos.

Ginčas tarp valstybės vadovo ir jo pagrindinės varžovės Kongrese kilo tęsiantis dalies federalinių institucijų uždarymui, per kurį maždaug 800 tūkst. valstybės tarnautojų penkias savaites nebuvo mokama algų.

Federaliniams darbuotojams bus sumokėti atlyginimai atgaline data, tačiau dėl vyriausybės uždarymo JAV ekonomika neteko 11 mlrd. dolerių (9,6 mlrd. eurų), teigiama pirmadienį išleistoje nepriklausomo Kongreso biudžeto biuro (CBO) ataskaitoje.

D. Trumpas reikalauja, kad Kongresas skirtų lėšų jo seniai žadamos sienos JAV ir Meksikos pasienyje statyboms. Šį 5,7 mlrd. dolerių (beveik 5 mlrd. eurų) kainuojantį projektą prezidentas paskelbė vienu svarbiausių nacionalinio saugumo prioritetų.

Tačiau N. Pelosi ir jos bendrapartiečiai demokratai kategoriškai atsisakė vykdyti šiuos prezidento reikalavimo. Galiausiai D. Trumpas nusileido ir sutiko pritarti laikinai priemonei, leidusiai iki vasario 15 dienos atidaryti visas federalines agentūras.

Jei abi šalys iki šio termino nesusitars dėl sienos apsaugos finansavimo, tos pačios institucijos gali ir vėl užsidaryti.

D. Trumpas savaitgalį užsiminė, kad derybos dėl sienos JAV ir Meksikos pasienyje „nebus lengvos“, nes „abi šalys labai atkakliai“ laikosi savo pozicijos.

„Tik kvailiai ar politinių tikslų siekiantys žmonės nenori sienos ar plieno tvoros, turinčios saugoti mūsų šalį nuo nusikalstamumo, narkotikų ir prekybos žmonėmis“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė jis.

Prieš N. Pelosi paviešinant savo laišką D. Trumpui, Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders per trumpą spaudos konferenciją pareiškė, kad prezidentas „laukia progos kreiptis į amerikiečius“, sakydamas kalbą Kongrese.