Prancūzai protestuoja dėl brangių degalų
Pra­ncū­zi­jo­je dėl aukš­tų de­ga­lų kai­nų įtū­žę pro­tes­tuo­to­jai blo­ka­vo naf­tos ba­zes ir stab­dė eis­mą di­džiuo­siuo­se ke­liuo­se, nes vy­riau­sy­bė at­si­sa­kė nu­si­leis­ti ir su­ma­žin­ti ak­ci­zus.

Neramumai tęsiasi nuo šeštadienio, kai daugelyje šalies vietų vyko „geltonųjų liemenių“ demonstracijos. Protestuose dalyvavo beveik 300 tūkst. žmonių, daugiau kaip 400 jų buvo sužeisti. „Geltonosiomis liemenėmis“ protestuotojai buvo praminti dėl vilkimų signalinių drabužių. Jie vis dar budi prie barikadų, įrengtų plentuose ir žiedinėse sankryžose, taip pat prekybos centrų automobilių stovėjimo aikštelėse įrengtose stovyklose. Vidaus reikalų ministro pavaduotojas Laurent'as Nunezas sakė, kad policija toliau dės pastangas, kad didieji keliai nebūtų blokuojami.

Naktį į pirmadienį įvyko keletas susirėmimų, vienas jų – šiauriniame Kalė uostamiestyje. Ten buvo sulaikytas australas vilkiko vairuotojas, mėginęs prasiveržti pro barikadą, bei vienas britų vairuotojas dėl panašių veiksmų.

Šis aktyvistų judėjimas susikūrė praeitą mėnesį per socialinius tinklus kaip atsakas į degalų, ypač dyzelino, pabrangimą šiemet. Pastaraisiais metais Prancūzija didino degalų akcizus, siekdama sumažinti aplinkos taršą. Nepasitenkinimas dėl brangstančių degalų greitai išsiplėtė į didesnio masto protestus prieš prezidento Emmanuelio Macrono vykdomą politiką, dėl kurios prancūzų perkamoji galia neauga. „Per mėnesį uždirbu 500 eurų – kaip turėčiau iš to pragyventi? Gaudamas tokį atlyginimą galiu leisti sau valgyti tik vieną kartą per dieną“, – sakė vienas Kalė protestuotojų 57 metų Jeanas-Lucas.

Premjeras Edouard'as Philippe'as teigė, jog vyriausybė išgirdo protestuotojų reikalavimus, bet toliau taikys degalų mokesčius. Nuo sausio jie turėtų dar padidėti. Praeitą savaitę vyriausybė pranešė apie 500 mln. eurų vertės priemonių paketą, turintį padėti mažas pajamas gaunantiems namų ūkiams. Be kita ko, numatoma taikyti subsidijas už suvartojamą energiją, didinti išmokas tiems, kurie iškeičia senus automobilius į švaresnes transporto priemones. Vis dėlto netgi kai kurie įstatymų leidėjai iš E. Macrono partijos „Respublika, pirmyn!“ ragina vyriausybę artėjant žiemai labiau pasistengti sumažinti išlaidų kurui ir energijai naštą.