Pompeo: JAV tebenori taikos Artimuosiuose Rytuose
JAV vals­ty­bės se­kre­to­rius Mi­ke'as Pom­peo (Mai­kas Pom­pė­jas) pir­ma­die­nį pa­ti­ki­no, kad Va­šing­to­nas te­bė­ra įsi­pa­rei­go­jęs už­ti­krin­ti tai­ką Ar­ti­muo­siuo­se Ry­tuo­se, ta­čiau nė žo­džiu ne­už­si­mi­nė apie kru­vi­nus su­si­rė­mi­mus Ga­zos Ruo­že, ki­lu­sius dėl Jung­ti­nių Vals­ti­jų am­ba­sa­dos Je­ru­za­lė­je ati­da­ry­mo.

„Tebesame įsipareigoję remti tvarią ir visapusišką taiką tarp Izraelio ir palestiniečių“, – pareiškė jis.

Pirmadienį per kruvinus susirėmimus prie Gazos Ruožo sienos nuo Izraelio ugnies žuvo 37 palestiniečiai ir dar šimtai buvo sužeisti. Be to, Izraelio oro pajėgos pirmadienį smogė islamistų judėjimo „Hamas“ oro bazei Gazos Ruože.

Tai buvo daugiausiai žmonių gyvybių pareikalavusi diena per pastaruosius kelis konflikto metus.

Vis dėlto M. Pompeo savo pareiškime ignoravo tuos smurto protrūkius ir sakė besididžiuojantis savo šalies ambasados perkėlimu iš Tel Avivo į Jeruzalę ir šio miesto pripažinimu Izraelio sostine.

„Šis svarbus įvykis (yra) prezidento Trumpo pažado įgyvendinimas“, – teigė M. Pompeo.

JAV valstybės departamentas, pirmadienį paprašytas pakomentuoti protestus Gazos Ruože ir Izraelio atsaką į juos, į naujienų agentūros AFP užklausą kol kas neatsakė.

Nei D. Trumpas, nei M. Pompeo nedalyvavo JAV ambasados Jeruzalėje atidaryme. Per ceremoniją buvo parodytas iš anksto įrašytas D. Trumpo kreipimasis.

Į ambasados atidarymo ceremoniją atvyko JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojo Johno Sullivano vadovaujama delegacija, tarp kurios narių buvo ir D. Trumpo duktė Ivanka ir jos vyras Jaredas Kushneris, abu dirbantys Baltųjų rūmų padėjėjais, ir iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas.