Politinė krizė Venesueloje: kaip į ją reaguoja pasaulio valstybės
Ve­ne­sue­los Na­cio­na­li­nio Su­si­rin­ki­mo pir­mi­nin­kas Jua­nas Guai­do tre­čia­die­nį pa­sis­kel­bė ei­nan­čiu ša­lies pre­zi­den­to par­ei­gas per di­de­lį opo­zi­ci­jos mi­tin­gą prieš vals­ty­bės va­do­vą Ni­co­las Ma­du­ro. Pa­tei­kia­me įvai­rių ša­lių ver­ti­ni­mus.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį paragino Venesueloje siekti dialogo, kad politinė krizė netaptų nebevaldoma, opozicijos lyderiui Juanui Guaido pasiskelbus laikinuoju šalies vadovu.

„Tikimės, kad dialogas yra įmanomas ir kad išvengsime eskalacijos, kuri lemtų tokį konfliktą, kuris būtų katastrofa Venesuelos žmonėms ir regionui“, – sakė A. Guterresas Davoso ekonomikos forume.

N. Maduro paskelbė nutraukiąs diplomatinius santykius su JAV

Tuo tarpu Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro trečiadienį paskelbė nutraukiantis diplomatinius santykius su Jungtinėmis Valstijomis, kai šios šalies vadovas Donaldas Trumpas pareiškė pripažįstantis venesueliečių opozicijos lyderį Juaną Guaido „laikinuoju prezidentu“.

„Nusprendžiau nutraukti diplomatinius ir politinius santykius su Jungtinių Valstijų imperialistine vyriausybe“, – socialistas N. Maduro pareiškė tūkstančiams džiūgaujančių jo šalininkų sostinėje Karakase.

„Nešdinkitės! Palikit Venesuelą!“ – sušuko lyderis ir pridūrė suteikiantis JAV diplomatams 72 valandas išvykti iš šalies.

N. Maduro kalbėjo, kad JAV daro „didžiulę klaidą“, mėginamos primesti Venesuelai kitą prezidentą, ir išvardijo virtinę šalių, įskaitant Gvatemalą, Braziliją, Čilę ir Argentiną, kuriose per Šaltąjį karą su Vašingtono pagalba buvo nuverstos kairiosios vyriausybės arba pereita prie kariškių valdymo.

Tačiau J. Guaido socialiniame tinkle „Twitter“ į tai atsakė, kad jam vadovaujant Venesuela nori, kad amerikiečių diplomatai liktų šalyje.

Atsakydamas į Venesuelos prezidento sprendimą, JAV departamentas išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, jog Nicolas Maduro neturi įgaliojimų nutraukti diplomatinius santykius: „Jungtinės Valstijos nepripažįsta Maduro režimo Venesuelos vyriausybe. <...>Taigi, Jungtinės Valstijos nemano, kad buvęs prezidentas Nicolas Maduro turi teisinius įgaliojimus nutraukti diplomatinius santykius su Jungtinėmis valstijomis ar paskelbti mūsų diplomatus nepageidaujamais asmenimis“, – priduriama jame.

JT: nerimaujame dėl žmonių

„Suverenios vyriausybės turi galimybę spręsti ką tik jos nori“, – sakė A. Guterresas per tiesioginę transliaciją socialiniame tinkle „Facebook“.

„Nerimaujame dėl (...) Venesuelos žmonių kančių“, – pridūrė jis.

Kremlius smerkia valdžios „uzurpaciją“ Venesueloje

Du prezidentai./Reuters nuotr.

Maskva ketvirtadienį išreiškė paramą Venesuelos prezidentui Nicolas Maduro, pavadino jį legitimiu šios šalies lyderiu ir pasmerkė opozicijos „valdžios uzurpaciją“.

„Laikome pasikėsinimą uzurpuoti valdžią Venesueloje... tarptautinės teisės pagrindų pažeidimu, – pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. – N. Maduro yra legitimus valstybės vadovas.“

Maskva perspėjo Vašingtoną nerengti jokių naujų karinio įsikišimo Venesueloje bandymų.

„Perspėjame nedaryti jokių tokio pobūdžio neapgalvotų žingsnių, turinčių katastrofiškų padarinių“, – pabrėžė Užsienio reikalų ministerija.

Pasak Maskvos, Vašingtono „nerūpestingi veiksmai“ šioje šalyje pademonstravo, kad Jungtinės Valstijos ignoravo tarptautinės teisės normas ir norėjo prastumti valdžios pakeitimą Venesueloje.

Pasak Maskvos, Vašingtono „nerūpestingi veiksmai“ šioje šalyje pademonstravo, kad Jungtinės Valstijos ignoravo tarptautinės teisės normas ir norėjo prastumti valdžios pakeitimą Venesueloje.

Rusija turi didelių ekonominių interesų Venesueloje ir yra investavusi milijardus dolerių į jos energetikos sektorių.

Kas pripažino Nicolas Maduro oponentą laikinuoju vadovu

Jungtinės Valstijos ir didžiosios Pietų Amerikos valstybės trečiadienį pripažino Venesuelos opozicijos lyderį Juaną Guaido laikinuoju šalies vadovu, o Europos Sąjunga paragino Karakasą surengti laisvus rinkimus demokratijai atkurti.

Tokiu būdu Venesuelos prezidentas socialistas Nicolas Maduro tapo dar labiau izoliuotas.

Didžiosios regiono valstybės Brazilija, Kolumbija, Čilė, Peru ir Argentina išreiškė palaikymą J. Guaido, pasiskelbusiam laikinuoju šalies vadovu.

Tuo metu Kuba stojo ginti savo sąjungininko socialisto ir išreiškė „solidarumą“ su N. Maduro. Meksika savo ruožtu išreiškė jam santūrų palaikymą.

J. Guaido sulaukus didžiulio tarptautinio palaikymo, buvo drastiškai padidinti politiniai statymai šioje naftos turtingoje valstybėje, kuri prezidentaujant N. Maduro smarkiai nuskurdo.

N. Maduro išlaikyti valdžią padėjo kariškiai, be to, jis yra Rusijos sąjungininkas. Pastaroji praėjusį mėnesį pasiuntė į Venesuelą dalyvauti oro pajėgų pratybose du strateginius bombonešius. Prieš pratybas N. Maduro surengė vizitą į Maskvą, kur jį priėmęs Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas išreiškė palaikymą Karakaso socialistų vyriausybei.

Praėjus kelioms minutėms po J. Guaido pareiškimo JAV prezidentas Donaldas Trumpas pripažino jį laikinuoju šalies vadovu. D. Trumpas taip pat pareiškė, kad J. Guaido vadovaujamas Nacionalinis Susirinkimas yra „vienintelė teisėta valdžios šaka, deramai išrinkta Venesuelos žmonių“.

„Venesuelos žmonės drąsiai pasisakė prieš N. Maduro bei jo režimą ir pareikalavo laisvės ir teisės viršenybės“, – sakė D. Trumpas.

Jungtinės Valstijos pareiškė, jog yra pasirengusios panaudoti visas priemones, jei N. Maduro mėgins pažaboti opoziciją, leisdamos suprasti, kad neatmeta ir karinės jėgos panaudojimo galimybės.

N. Maduro į tai atsakė pareiškimu, kad nutraukia diplomatinius santykius su Vašingtonu. Tuo metu riaušių policija susirėmė su opozicijos šalininkais Karakase.

Didėjanti parama

Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro, dalyvaujantis Šveicarijoje vykstančiame Davoso ekonomikos forume, tviteryje pareiškė, kad „Brazilija pripažįsta poną Juaną Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu“.

Jis pridūrė, kad „Brazilija politiškai ir ekonomiškai rems pereinamąjį procesą, kad į Venesuelą grįžtų demokratija ir socialinė santarvė“.

Sausį prie Brazilijos vairo stojęs kraštutinių dešiniųjų pažiūrų J. Bolsonaro, nuo pat savo kadencijos pradžios siekiantis plėtoti artimus santykius su D. Trumpo administracija, ne kartą žadėjo visais įmanomais būdais užginčyti N. Maduro valdžią.

Iš pradžių jis sakė esąs pasirengęs svarstyti idėją, kad Brazilijoje atsirastų JAV karinė bazė, tačiau šios minties jis atsisakė kilus brazilų karininkų nepasitenkinimui.

JAV sąjungininkės Kolumbijos prezidentas Ivanas Duque, irgi dalyvaujantis Davoso forume, žurnalistams sakė, kad jo šalis palaiko J. Guaido, ir pažadėjo „remti šį pereinamąjį procesą iki demokratijos, kad Venesuelos žmonės išsilaisvintų iš diktatūros“.

Kanados užsienio reikalų ministrė Chrystia Freeland išreiškė savo šalies „visišką paramą“ J. Guaido. Kanadiečių diplomatijos vadovė pridūrė: „Venesuelai tai svarbi diena, ir esu dėkinga už solidarumą Limos grupei, kad apie tai prabilo.“

11 iš 14 vadinamosios Limos grupės narių – Argentina, Brazilija, Kanada, Čilė, Kolumbija, Kosta Rika, Gvatemala, Hondūras, Panama, Paragvajus ir Peru – kiek vėliau paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame pripažino J. Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu.

Trys šalys – Gajana, Sent Lusija ir Meksika – prie šio pareiškimo neprisidėjo. Meksika, vadovaujama kairiųjų pažiūrų prezidento Andreso Manuelio Lopezo Obradoro, laikosi nesikišimo principo.

Jungtinės Valstijos Limos grupei nepriklauso, tačiau ją remia. Limos grupė yra itin priešiškai nusiteikusi prieš N. Maduro ir laiko jį antidemokratišku.

ES ragina surengti rinkimus

Europos Sąjunga savo ruožtu nepripažino J. Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu, tačiau paragino šalyje surengti „laisvus ir patikimus rinkimus“.

„ES primygtinai ragina tuoj pat pradėti politinį procesą, kuris atvestų prie laisvų ir patikimų rinkimų, laikantis konstitucinės tvarkos“, – sakoma ES diplomatijos vadovės Federicos Mogherini pranešime.

Bendrija ir jos šalys narės „tebėra pasirengusios paremti demokratijos ir įstatymo viršenybės atkūrimą Venesueloje per patikimą taikų politinį procesą laikantis Venesuelos konstitucijos“, pridūrė F. Mogherini.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas tviteryje parašė besitikintis, kad „visa Europa vieningai rems demokratines jėgas Venesueloje“.

„Kitaip nei N. Maduro, parlamentinė asamblėja (Nacionalinis Susirinkimas), įskaitant Juaną Guaido, turi Venesuelos piliečių demokratinį mandatą“, – pridūrė D. Tuskas.