Po incidento Kerčės sąsiauryje – abejonės dėl susitikimo ir raginimai griežtinti sankcijas
JAV prei­den­tas Do­nal­das Trum­pas an­tra­die­nį įspė­jo, kad dėl Ru­si­jos įvyk­dy­to Ukrai­nos ka­ri­nių lai­vų ap­šau­dy­mo ir užė­mi­mo Ker­čės są­siau­ry­je ga­li at­šauk­ti at­ei­nan­tį sa­vait­ga­lį nu­ma­ty­tą su­si­ti­ki­mą su Ru­si­jos va­do­vu Vla­di­mi­ru Pu­ti­nu.

Interviu dienraščiui „The Washington Post“ D. Trumpas sakė, jog laukia savo nacionalinio saugumo patarėjų išsamios ataskaitos apie praėjusį sekmadienį prie Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio įvykusį incidentą, per kurį Rusija apšaudė ir užėmė tris į Kerčės sąsiaurį įplaukusius Ukrainos karinio jūrų laivyno laivus.

„Tai (ataskaita) turės lemiamos reikšmės, – sakė D. Trumpas. – Galbūt to susitikimo ir nebus.“

Prezidentas pridūrė: „Man nepatinka tokia agresija. Nenoriu tokios agresijos.“

Tai yra iki šiol griežčiausia D. Trumpo reakcija į pastaruosius Rusijos veiksmus.

Pirmadienį prezidentas neišsakė kritikos Rusijos atžvilgiu, palikdamas tai JAV ambasadorei prie Jungtinių Tautų Nikki Haley, kuri Saugumo Tarybos posėdyje pareiškė, kad laivų užėmimas yra „šiurkštus Ukrainos teritorinio suvereniteto pažeidimas“.

D. Trumpas ir V. Putinas turėtų susitikti Argentinos sostinėje vyksiančio Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalių viršūnių susitikimo kuluaruose.

Ragina griežtinti sankcijas

Heather Nauert./ Reuters/Scanpix nuotraukos

Europos Sąjunga po incidento Kerčės sąsiauryje turėtų aktyviau palaikyti Ukrainą sugriežtindama sankcijas Rusijai, antradienį pareiškė JAV Valstybės departamento atstovė spaudai Heather Nauert.

Per sekmadienį įvykusį incidentą prie Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio Rusija apšaudė ir užėmė tris į Kerčės sąsiaurį įplaukusius Ukrainos karinio jūrų laivyno laivus. Tai smarkiai padidino įtampą regione bei išprovokavo nuogąstavimus, kad padėtis gali dar paaštrėti.

„Norėtume, kad mūsų sąjungininkės Europoje labiau pasistengtų dėl pagalbos Ukrainai. Jungtinių Valstijų vyriausybė užėmė labai tvirtą poziciją paramos Ukrainai klausimu. Norėtume, kad kitos šalys taip pat padarytų daugiau“, – sakė ji.

Anot H. Nauert, visų pirma Europos šalių vyriausybės galėtų įvesti Rusijai veiksmingesnių sankcijų.

„Daugelis vyriausybių paskelbė sankcijas Rusijai už jos veiksmus Kryme, Ukrainoje. Ne visos tos sankcijos, kaip man paaiškino ekspertai, yra nuosekliai vykdomos“, – pažymėjo Valstybės departamento atstovė.

Pasak H. Nauert, Europos šalims, per kurias bus nutiestas dujotiekis „Nord Stream 2“, taip pat reikėtų susimąstyti, ar jis iš tiesų joms reikalingas.

„Manau, Europos šalims reikėtų savęs paklausti: ar jos iš tiesų nori tęsti „Nord Stream 2“ projekto įgyvendinimą? Juk tai padeda Rusijos vyriausybei“, – kalbėjo ji.