Po „Huawei“ vadovės arešto Kanadoje Kinija sulaikė iš viso 13 kanadiečių
Ka­na­do­je gruo­džio 1-ąją su­ėmus Ki­ni­jos te­le­ko­mu­ni­ka­ci­jų mil­ži­nės „Hua­wei“ vy­riau­sią­ją fi­nan­si­nių ope­ra­ci­jų par­ei­gū­nę, Ki­ni­jo­je bu­vo su­lai­ky­ta 13 ka­na­die­čių, bet aš­tuo­ni jau yra pa­leis­ti, ket­vir­ta­die­nį pa­skel­bė Ota­va.

Kanados užsienio reikalų departamento atstovas Guillaume'as Berube naujienų agentūrai AFP patvirtino, kad Kinijoje buvo sulaikyta 13 kanadiečių, ir pridūrė, kad šis skaičius neapima Honkongo.

Tarp minimų kanadiečių yra buvęs diplomatas Michaelas Kovrigas ir verslo konsultantas Michaelas Spavoras, areštuoti gruodžio 10 dieną dėl veiklos, esą kėlusios pavojų Kinijos nacionaliniam saugumui. Taip pat buvo areštuota Sarah McIver , bet vėliau ji buvo paleista ir jau grįžo į Kanadą.

Iš viso yra maždaug 200 kanadiečių, kurie buvo sulaikyti Kinijoje už įvairius įtariamus pažeidimus ir kurių atžvilgiu tebevyksta teisiniai veiksmai. Šis skaičius pastaraisiais metais buvo palyginti stabilus.

Tuo tarpu Jungtinėse Valstijose panašioje situacijoje atsidūrę kone 900 kanadiečių.

Kai kurie stebėtojai mano, kad M. Kovrigo, dirbančio nevyriausybinėje organizacijoje „International Crisis Group“, ir M. Spavoro, dažnai konsultuodavusio su Šiaurės Korėja susijusiais klausimais, sulaikymas buvo reakcija į „Huawei“ finansų direktorės Meng Wanzhou areštą, kai ši Vankuveryje ruošėsi persėsti į kitą lėktuvą.

Meng Wanzhou gali būti išduota Jungtinėms Valstijoms. Vašingtonas kaltina ją sukčiavimu padedant išvengti JAV sankcijų Iranui. Vėliau ji buvo paleista už užstatą, kol svarstoma jos ekstradicija.

Kanados užsienio reikalų ministrė Chrystia Freeland ne kartą ragino tuojau pat paleisti M. Kovrigą ir M. Spavorą, kurių areštą Otava vadina savavališku. Ministrės poziciją taip pat parėmė JAV ir kelios Europos šalys.