Pietų Korėja: Šiaurės Korėja pažadėjo gegužę uždaryti branduolinių bandymų poligoną
Šiau­rės Ko­rė­jos ly­de­ris Kim Jong Unas per penk­ta­die­nį įvy­ku­sį aukš­čiau­sio­jo ly­gio su­si­ti­ki­mą su Pie­tų Ko­rė­jos pre­zi­den­tu Moon Jae-inu par­eiš­kė, jog ki­tą mė­ne­sį už­da­rys ša­lies bran­duo­li­nių ban­dy­mų po­li­go­ną ir pa­kvies į ša­lį JAV gink­lų eks­per­tus, sek­ma­die­nį pra­ne­šė Pie­tų Ko­rė­jos pre­zi­den­to ad­mi­nis­tra­ci­ja.

„Per aukščiausio lygio susitikimą Kim Jong Unas pasakė, ... kad branduolinių bandymų poligoną uždarys gegužę“, – pareiškė reporteriams Moon Jae-ino atstovas spaudai Yoon Young– chanas.

Kim Jong Unas pareiškė, jog „netrukus pakvies Pietų Korėjos ir JAV ekspertus, taip pat žurnalistus, kad skaidriai pademonstruotų procesą tarptautinei bendruomenei“, pridūrė Pietų Korėjos prezidento atstovas.

Įtampa Korėjos pusiasalyje ypač padidėjo pernai, kai Šiaurės Korėja surengė šeštąjį – ir galingiausią – branduolį bandymą ir išbandė raketas, galinčias pasiekti JAV teritoriją.

„Kim Jong Unas pasakė, kad Jungtinės Valstijos mums jaučia antipatiją, tačiau kai mes pradėsime kalbėtis, jie suvoks, kad aš nesu tas žmogus, kuris paleis branduolinį ginklą į Pietų Korėją ar Jungtines Valstijas, ar nusitaikys į JAV“, – pareiškė Yoon Young-chanas.

„Jeigu mes dažnai susitiksime (su JAV), stiprinsime pasitikėjimą ir užbaigsime karą, kai mums galiausiai bus pažadėta, kad į mūsų šalį nebus įsiveržta, kam mums reikės branduolinių ginklų?“ – pareiškė Šiaurės Korėjos lyderis.

Per susitikimą su Pietų Korėjos prezidentu Kim Jong Unas taip pat paneigė kalbas, neva Pungjė-ri branduolinių bandymų poligonas, jame sugriuvus vienam tuneliui, jau yra nebenaudojamas.

„Kai kas sako, kad mes uždarome objektus, kurie neveikia. Galėsite įsitikinti, kad jie yra puikios būklės“, – pareiškė Kim Jong Unas, kurį pacitavo Pietų Korėjos prezidento atstovas spaudai.

„Atvykę jie iš karto pamatys, kad (poligone) yra dar du tuneliai, kurie yra dar didesni ... ir jie yra geros būklės“, – pažymėjo Šiaurės Korėjos lyderis.

Šie Kim Jong Uno pareiškimai iš jo būsimo susitikimo su Donaldu Trumpu, kuris, pasak JAV prezidento, įvyks „per artimiausias tris ar keturias savaites“, leidžia tikėtis gerų rezultatų.

„... prieš tris ar keturis mėnesius..., ar pamenate, ką jie tuomet sakė? Jie sakė, dėl jo kils branduolinis karas“, – per šeštadienį Mičigane surengtą mitingą pareiškė JAV prezidentas, turėdamas omenyje savo žodžių karą su Šiaurės Korėjos lyderiu, kurį netikėtai vainikavo diplomatinis persilaužimas.

„Tikiuosi, po trijų keturių savaičių surengsime derybas, kurios bus labai sėkmingos. Ir mes pasauliui padarysime didelę paslaugą. Pasauliui padarysime didelę paslaugą“, – pabrėžė D. Trumpas.

Tačiau jis taip pat pažymėjo, jog yra pasirengęs pasitraukti iš derybų, jeigu JAV reikalavimai dėl „visiškos, patikrinamos ir negrįžtamos“ Šiaurės Korėjos denuklearizacijos nebus įvykdyti.

Šiaurės Korėja kartą – 2008 metais – jau buvo pakvietusi užsienio stebėtojus ir žurnalistus į savo pagrindinį Jongbjono atominį kompleksą, kai griovė pasenusį aušinamąjį bokštą – nufilmuotą dramatišką sprogimą po kelių valandų transliavo viso pasaulio televizijos kanalai.

Tąkart Šiaurės Korėjos branduolinės programos įgyvendinimo tempas nesulėtėjo, tačiau šįkart aplinkybės, regis, yra optimistiškesnės, agentūrai AFP pareiškė Korėjos nacionalinio susivienijimo instituto analitikas Hong Minas.

„Yra didžiulis skirtumas – ar susprogdinti aušinamąjį bokštą, ar uždaryti vienintelį ir, jeigu tai, ką pasakė Kim Jong Unas yra tiesa, veikiantį branduolinių bandymų poligoną“, – pareiškė jis ir pridūrė, kad Šiaurės Korėjos lyderis „iš anksto atsisako vieno iš svarbiausių kozirių, kuriuos galėjo pasilaikyti faktiniam susitikimui su D. Trumpu“.

„... todėl manau, kad iš susitikimo galima tikėtis kažko konkretesnio“, – pareiškė ekspertas.