Per JAV ambasados atidarymą – kruvini protestai
Ga­zos Ruo­že ma­žiau­siai 28 pa­les­ti­nie­čiai žu­vo pir­ma­die­nį per aud­rin­gus pro­tes­tus prie sie­nos su Iz­rae­liu, iš­pro­vo­kuo­tus vė­liau tą pa­čią die­ną įvyk­sian­čio JAV am­ba­sa­dos Je­ru­za­lė­je ati­da­ry­mo.

Kaip praneša Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerija, šie žmonės, tarp jų – 14-metis, buvo nukauti Izraelio snaiperiams, prie sienos susirinkusiems palestiniečių protestuotojams svaidant akmenis ir mėginant apgadinti pasienio tvorą.

Dar tūkstančiai protestuotojų buvo susirinkę kiek toliau nuo sienos.

Ministerija anksčiau nurodė, kad per šiuos neramumus daugiau kaip 500 žmonių buvo sužeisti.

Perkėlusios į Jeruzalę savo ambasadą Izraelyje, Jungtinės Valstijos prarado „tarpininko vaidmenį“ Artimuosiuose Rytuose, pirmadienį lankydamasis Londone sakė Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

„Savo naujausiu žingsniu Amerika pasirinko būti problemos, o ne sprendinio dalimi ir prarado savo tarpininko vaidmenį Artimųjų Rytų taikos procese“, – strateginių studijų centre „Chatham House“ pareiškė R. T. Erdoganas.

„Mes dar kartą atmetame šį sprendimą, kuriuo pažeidžiama tarptautinė teisė ir prieštaraujama Jungtinių Tautų rezoliucijoms“, – sakė jis.

JAV ambasados perkėlimą iš Tel Avivo į ginčijamą Jeruzalę R. T. Erdoganas pavadino „labai, labai nevykusiu“ ir sakė, kad jis „padidins įtampą ir įžiebs dar didesnę ugnį tarp bendruomenių“.

„Tarptautinė bendrija privalo kuo greičiau atlikti savo vaidmenį ir imtis skubių veiksmų, kad būtų nutraukta didėjanti Izraelio agresija“, – tęsė jis.

„Nepriklausomos Palestinos valstybės su sostine Jeruzalėje sukūrimas yra vienintelis kelias į ilgalaikę taiką ir stabilumą“, – sakė jis.

Vėliau pirmadienį JAV ambasados Jeruzalėje atidaryme turi dalyvauti Baltųjų rūmų delegacija ir Izraelio pareigūnai.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį džiaugėsi planuojamu JAV ambasados atidarymu Jeruzalėje, pavadindamas tai „didžia diena Izraeliui“, nepaisant palestiniečių ir Izraelio saugumo pajėgų kruvinų susirėmimų Gazos Ruožo pasienyje.

Tačiau D. Trumpas neužsiminė apie šį smurto protrūkį ankstų rytą paskelbtoje žinutėje socialiniame tinkle „Twitter“, bet paragino savo paskyros sekėjus tiesiogiai stebėti ambasados atidarymą. Televizija „Fox News“ ją transliuos nuo 9 val. JAV Rytų pakrantės (16 val. Lietuvos) laiku.

„Ruoškitės 9 val. (JAV Rytų pakrantės laiku), renginys jau prasideda. Tai didi diena Izraeliui!“ – paskelbė D. Trumpas.