Per čempionatą – precedento neturinčios saugumo priemonės
Ru­si­jo­je pra­si­dė­jęs pa­sau­lio fut­bo­lo čem­pio­na­tas jos pre­zi­den­tui yra bū­das pa­de­mons­truo­ti sa­vo ša­lies svar­bą ne­pai­sant tarp­tau­ti­nių sank­ci­jų ir konf­ron­ta­ci­jos su Va­ka­rais. Tai bus bran­giau­sias čem­pio­na­tas is­to­ri­jo­je, o kad jo nie­kas ne­su­ga­din­tų, bu­di ne tik po­li­ci­ja, bet ir ar­mi­ja.

Kaliningrade įkurtame stebėjimo centre į kompiuterius akis įbedę darbuotojai akylai tyrinėja vaizdus, perduodamus saugumo kamerų šiame labiausiai į Vakarus nutolusiame Rusijos mieste – jų ten įrengta 700. Dar 1200 įtaisyta Kaliningrado stadione, kur birželio 28 dieną susitinka Anglijos ir Belgijos futbolo komandos.

Pasitelkiant naujausią veidų atpažinimo technologiją individai automatiškai tikrinami policijos duomenų bazėje – per kelias sekundes, kai tik juos pagauna kameros. Tokios pačios saugumo sistemos veikia visose vietovėse, kur vyksta pasaulio futbolo čempionato renginiai.

Dėl savo karinių operacijų Sirijoje Rusija yra teroristų taikinys.

Regionų valdžia tai laiko antiteroristinėmis priemonėmis, padedančiomis susekti įtartinus asmenis. „Jos padės policijai stebėti jų judėjimą ir reaguoti į kiekvieną situaciją“, – sakė Kaliningrado regioninės vyriausybės narys Sergejus Jevstignejevas.

Tačiau vaizdo stebėjimo kameros yra tik pirmoji gynybos linija. Kaliningrade vietos saugumo pajėgos treniruojasi atremti galimas teroro atakas per čempionatą. Per vienas pratybas elitiniai padaliniai, Rusijoje vadinami „specnazu“, su parašiutais nusileido į futbolo stadioną.

Dramatiškų mokymų vaizdo juostoje, kurią išplatino Rusijos vidaus saugumo tarnybos, kalašnikovais ginkluotos Federalinės saugumo tarnybos (FST) specialiosios pajėgos dalyvauja mūšyje per surežisuotą įkaitų dramą.

Pasak čempionato stebėtojų, Rusija labai gerai žino, kad dėl savo karinių operacijų Sirijoje ji yra teroristų taikinys. Pastarosiomis savaitėmis internete pasirodė su čempionatu susiję „Islamo valstybės“ šalininkų grasinimai. Galbūt taip tik keliama panika, bet Rusijos valdžia nemalonumų nenori.

Prezidentas netgi įspėjo Ukrainą, kad ši pasinaudojusi čempionatu nemėgintų suaktyvinti veiksmų prieš separatistus. Kremlius siekia išvengti bet kokių incidentų, kurie nukreiptų dėmesį nuo sporto į Rusijai jautrias ir nemalonias temas, todėl saugumui sustiprinti per čempionatą budi ir armija, laivynas bei oro pajėgos.

FST pranešė atskleidusi kelias teroristų kuopeles kai kuriuose Rusijos miestuose, kur vyks varžybos, įskaitant Kaliningradą ir Sankt Peterburgą. Ten įvykdyti areštai. Tačiau ne žmogaus teisės rūpi Federalinės saugumo tarnybos agentams.

Pasak saugumo analitiko Pavelo Felgenhauerio, FST stengiasi pašalinti visus, kuriuos laiko grėsme saugumui. „Jie sulaiko žmones, kiša į areštines ir gal net kalėjimus, nors šie gali būti visiškai nekalti. Tačiau manoma, kad geriau pašalinti iš gatvių 10 nekaltų, nei leisti išsprūsti vienam teroristui“, – sakė jis.

Saugumo iššūkis nemenkas: ne tik apsaugoti stadionus, treniruočių bazes ir sirgalių zonas, bet ir judrias viešąsias vietas, kur telkiasi minios žmonių – nuo prekybos centrų iki aikščių ir viešojo transporto.

Praeiviai Jekaterinburge - šis miestas taip pat pasitinka čempionatą.

Kaip aiškino P. Felgenhaueris, užkirsti kelią išpuoliui su peiliu gatvėje arba praeivių traiškymui vogtu automobiliu labai sunku. Tokiuose didmiesčiuose kaip Maskva ir Sankt Peterburgas yra itin pažeidžiamų vietų. Ten jau ir anksčiau teroro išpuoliai buvo įvykdyti požeminėse metro sistemose.

Nors šimtaprocentinio saugumo niekada nėra, Rusija įsitikinusi, kad čempionatas praeis saugiai. „Patikėkite, saugumo priemonės, kurių imamės, neturi precedento, – pareiškė čempionato saugumo vadovas Aleksejus Lavriščevas. – Jos grindžiamos mūsų patirtimi garantuojant saugumą per panašius renginius ir taip pat tarptautine patirtimi. Padaryta viskas, kad futbolo sirgaliai, turistai ir Rusijos piliečiai jaustųsi patogiai ir saugiai.“

Prieš pirmąsias varžybas Lužnikų stadione.

12 vietų, kuriose vyksta čempionatas:

* Maskva – sostinėje yra du stadionai, kuriuose žais futbolininkai: Lužnikų ir Spartako.

* Nižnij Novgorodas – tai senas istorinis prekybos centras, esantis už 400 kilometrų nuo Maskvos, labai militarizuotas ir anksčiau buvęs uždaras – patekimas į jį užsieniečiams ir kitiems Rusijos gyventojams buvo ribojamas dėl „gyvybiškos infrastruktūros“.

* Saranskas – mažiausias čempionatą priimantis miestas. Ten tuoktis norėjusios poros nusprendė geriau atidėti šiuos planus, kol jis baigsis.

* Kazanė – žinoma kaip trečioji Rusijos sostinė, ten lankytojams siūloma pažaisti futbolą apsivilkus riterių šarvus.

* Samara – miestas garsėja „Žiguliniu“ alumi, kurio galima paragauti žymiausiame jo bare „Na Dne“ („Dugne“).

* Jekaterinburgas – ketvirtas pagal didumą Rusijos miestas Urale, siekdamas pagražinti aplinką nugriovė taip niekada ir nebaigtą statyti sovietinį 220 metrų aukščio betoninį televizijos bokštą.

* Sankt Peterburgas – ant pelkių pastatyta antroji Rusijos sostinė, iš šio miesto kilę daugelis valdančiojo elito narių, įskaitant prezidentą.

* Kaliningradas – vokiečių filosofo Immanuelio Kanto miestas, jame ilsisi ir didžiojo mąstytojo palaikai, tik po Antrojo pasaulinio karo Rusijos dalimi tapusi sritis didžiuojasi iškasanti 90 proc. viso pasaulio gintaro.

* Volgogradas – anksčiau vadintas Stalingradu, garsus ten vykusiais mūšiais, pakeitusiais Antrojo pasaulinio karo eigą, o dabar gaminantis garstyčių aliejų, kurio lauktuvėms vaikosi turistai.

* Rostovas prie Dono – šiame mieste vieno rajono gyventojai turės apsieiti be autobusų, nes čempionato metu pakeistas jų maršrutas.

* Sočis – vienas ilgiausių Europoje miestų, nusidriekęs 148 kilometrus palei Juodosios jūros pakrantę.