Pasaulio stebima Kanada pradeda kanapių legalizavimo eksperimentą
Ry­toj, spa­lio 17 die­ną, po 95 me­tus tru­ku­sio drau­di­mo Ka­na­da taps tik an­trą­ja vals­ty­be pa­sau­ly­je, po Urug­va­jaus, vi­siš­kai le­ga­li­za­vu­sia ka­na­pes re­krea­ci­niais tiks­lais. Ne­iš­ven­gia­mai vi­sas pa­sau­lis ste­bės šį eks­pe­ri­men­tą, nuo ku­rio sėk­mės pri­klau­sys, ar ki­tos vals­ty­bės pa­seks Ka­na­dos pa­vyz­džiu.

Nuo trečiadienio bus legalizuotos šviežios ir džiovintos kanapės, kanapių aliejus bei kanapių sėklos, skirtos auginti. Valgomi produktai, ekstraktai ir koncentratai bus legalizuoti kitais metais.

Artėjant legalizacijos dienai daugiausia dėmesio šalyje buvo skiriama logistikai. Buvo rengiami įstatymai, nurodantys, kur žmonės gali rūkyti „žolę“ ir jos įsigyti, nustatomos darboviečių taisyklės, tariamasi dėl metodų, kaip policija testuos vairuotojus, ar jie yra apsvaigę nuo šio narkotiko, o įvairios bendrovės rungėsi, siekdamos atsiplėšti savo dalį augančioje daugiamilijoninėje industrijoje.

Vieni didžiausių vartotojų

Kanada pagal kanapių vartojimą jau ir taip yra tarp pirmaujančių valstybių pasaulyje. Remiantis Nacionalinio surašymo biuro duomenimis, 42,5 proc. kanadiečių yra bent kartą bandę marihuanos ir apie 16 proc. ją vartojo per pastaruosius 3 mėnesius. Pagal 2013 metais UNICEF parengtą ataskaitą, apie trečdalį 15–24 metų asmenų per praėjusius tris mėnesius buvo vartoję kanapių – todėl Kanados jaunimas yra didžiausias marihuanos vartotojas pasaulyje.

Kai kurie žmonės mano, kad kanapių legalizavimas inspiruos didžiulius pokyčius ne tik Kanadoje, bet ir kitose šalyse.

„Draudimas visame pasaulyje sukelia didžiulę žalą“, – „The New York Times“ teigė viena didžiausių kanapių legalizavimo Kanadoje aktyvisčių Hilary Black.

Pasak jos, Kanadoje už kanapių turėjimą neproporcingai dažnai būdavo nuteisiami vietos genčių atstovai arba juodaodžiai. „Savo šalyje mes siekiame atkurti socialinį teisingumą ir tikimės, kad mumis paseks ir visas pasaulis“, – tvirtino ji.

Kai kurios valstybės gali taip pasielgti dėl ekonominių priežasčių. Rinkos analitikai prognozuoja, kad iki 2020 metų ši industrija bus verta 6,5 mlrd. Kanados dolerių (apie 4,3 mlrd. eurų).

Tačiau tai esą nereiškia, kad vartotojų skaičius smarkiai išaugs. „Nemanau, kad pamatysime dramatišką kanapes vartojančiųjų skaičiaus padidėjimą, nebent tik iš pradžių, dėl naujovės“, – „The New York Times“ teigė Albertos universiteto sociologijos profesorius Geraint'as Osborne'as, kuris jau 13 metų analizuoja kanapių vartojimo problemą.

Tačiau su tuo ne visi sutinka. Viename pagrindinių Kanados laikraščių „The Globe and Mail“ rašanti žurnalistė Margaret Wente tvirtino, kad legalizavimas normalizuos vartojimą, o tai neišvengiamai padidins ir vartotojų skaičių. Dėl to savaime padaugės ir asmenų, turinčių priklausomybę nuo marihuanos.

Didesnis reguliavimas

Gvelfo universiteto sociologijos profesorius Andrew Hathaway kelia klausimą, kaip korporatizavimas ir reguliavimas paveiks pacifistų, antikapitalistų kanapių vartotojų kultūrą. Jo teigimu, naujais įstatymais, kurie nurodo, kiek žmogus gali nusipirkti kanapių, kiek turėti su savimi ir dalytis (ne daugiau kaip 30 gramų), taip pat kur ir kaip jas galima vartoti, siekiama ne skatinti šį įprotį, bet jį malšinti.

„Kai kurie žmonės tai vadina „Prohibicija nr. 2“, – teigė A. Hathaway. – Su reguliavimu ateis ir didesnė priežiūra.“

Rinkos analitikai prognozuoja, kad iki 2020 metų industrija bus verta 6,5 mlrd. Kanados dolerių (apie 4,3 mlrd. eurų).

Būtent taip tvirtina ir premjeras Justinas Trudeau, kuris teigia, kad kontroliuojama ir reguliuojama rinka leis apriboti vartojančių jaunuolių skaičių. Pagal naujus įstatymus, kanapių produktų galės įsigyti ne jaunesni nei 18 metų piliečiai, tačiau provincijoms paliekama teisė amžiaus ribą padidinti.

Negana to, ant legalių produktų bus teikiama informacija apie tetrahidrokanabinolius – psichoaktyvias medžiagas, randamas kanapėse, tad vartotojai turės daugiau galimybių spręsti, kokia dozė jiems priimtina.

Poveikis juodajai rinkai

Bene svarbiausias klausimas, kaip kanapių legalizavimas paveiks nelegalią rinką, kuri dabar vertinama 5,3 mlrd. Kanados dolerių (apie 3,5 mrld. eurų). Kadangi legalizavimas per mokesčius vyriausybei suteiks naujų pajamų, dauguma žmonių įsitikinę, kad policija sieks išnaikinti iki šiol egzistavusias „pilkąsias zonas“.

Per pastaruosius trejus metus, kai J. Trudeau atėjo į valdžią, kanapių kultūra ir industrija ėmė lįsti iš „šešėlio“ į dienos šviesą. O vienas garsiausių jo rinkimų pažadų ir buvo legalizuoti marihuaną.

Įvairiose šalies miestuose pagrindinėse gatvėse ėmė atsidarinėti parduotuvėlės, pardavinėjančios kanapių aliejų ir kitus gaminius. Toronte reguliariai dygsta laikini turgūs, kuriuose pardavinėjami iš kanapių pagaminti produktai.

Pradėjo rastis vietų, kur galima ne tik rūkyti marihuaną, bet kuriose rengiami kursai, kaip auginti kanapes namie ir kaip gaminti kanapių kremą. Universitetuose ir koledžuose pradėta įvedinėti mokymo programas apie kanapių verslą, investavimą, pardavimą ir auginimą.

Laikraščiuose dabar gausu reportažų apie kanapes. Juose taip pat spausdinamos licenciją turinčių gamintojų reklamos, kuriose pristatomi kanapėmis pagardinti gėrimai, kava ir kramtymui skirti šunų žaislai. Netrukus tai pasirodys rinkoje.

Federalinė vyriausybė prognozuoja, kad iš akcizų per metus papildomai surinks apie 400 mln. Kanados dolerių (270 mln. eurų).