P. Sanchezas bus prisaikdintas naujuoju Ispanijos premjeru
Is­pa­ni­jos so­cia­lis­tų par­ti­jos (PSOE) ly­de­ris Ped­ro San­che­zas šeš­ta­die­nį bus pri­saik­din­tas mi­nis­tru pir­mi­nin­ku ir pa­keis anks­tes­nį vy­riau­sy­bės va­do­vą Ma­ria­no Ra­joy, pra­lai­mė­ju­sį par­la­men­to bal­sa­vi­mą dėl ne­pa­si­ti­kė­ji­mo, su­reng­tą pa­aš­trė­jus pyk­čiui dėl ko­rup­ci­jos jo par­ti­jo­je.

46 metų ekonomistas P. Sanchezas, neturintis darbo vyriausybėje patirties, bus prisaikdintas karaliaus Felipe VI (Felipės VI) akivaizdoje 11 val. vietos (12 val. Lietuvos) laiku Sarsuelos rūmuose netoli Madrido.

Socialistų lyderis dar nėra įvardijęs savo kabineto narių. Naujoji vyriausybė pradės visavertį darbą tik paskelbus jos sudėtį oficialiajame valstybės leidinyje; tikimasi, kad tai bus padaryta artimiausiomis dienomis.

Vadovaujant P. Sanchezui socialistai patyrė du triuškinamus pralaimėjimus per 2015 ir 2016 metų visuotinius rinkimus, todėl partijos vadovybė privertė jį pasitraukti iš pirmininko posto.

Tačiau pernai jis buvo vėl perrinktas partijos vadovu ir penktadienį sugebėjo nuversti M. Rajoy, 63 metų politikos veteraną, vadovavusį vyriausybei nuo 2011 metų.

Gegužės 24-ąją teismas pripažino, kad M. Rajoy konservatyvios Liaudies partijos (PP) buvę pareigūnai buvo įkūrę slaptą kasą rinkimų kampanijoms finansuoti, į kurią plaukė pinigai iš didelės kyšių už valstybės kontraktus schemos. Kitą dieną P. Sanchezas pateikė pasiūlymą balsuoti dėl nepasitikėjimo premjeru.

Kitos opozicijos partijos susivienijo prieš M. Rajoy; be to, nuo premjero nusigręžė jo sąjungininkai – centro dešiniųjų partija „Ciudadanos“ ir Baskų nationalistų partija (PNV).

PNV buvo ką tik padėjusi M. Rajoy vyriausybei priimti 2018 metų biudžetą mainais į 500 mln. eurų investicijų šios partijos vadovaujamame šiauriniame Baskų krašte.

Absoliuti dauguma iš 180 įstatymų leidėjų balsavo už pasiūlymą pareikšti nepasitikėjimą premjeru. Balsavimo rezultatus deputatai pasveikino garsiais plojimais ir šūksniais „Taip, mes galime!“ Vis dėlto P. Sanchezo laukia nemenki iššūkiai, nes jam teks vadovauti netgi mažesnį palaikymą parlamente turinčiai mažumos vyriausybei negu M. Rajoy.

„Būti Ispanijos ministru pirmininku buvo garbė – didesnės garbės negali būti“, – M. Rajoy pareiškė parlamentui.

Nestabili vyriausybė

P. Sanchezas, buvęs krepšininkas, tuojau po sėkmingos interpeliacijos pažadėjo „kukliai imtis spręsti visus šaliai iškilusius iššūkius“.

Tačiau socialistai 350 vietų parlamente teturi 84 vietas. P. Sanchezo mažumos vyriausybę žada palaikyti kelios mažai ką bendra turinčios partijos, tarp jų griežtai kairioji „Podemos“, katalonų separatistai ir baskų nacionalistai. Visų šių politinių jėgų interesai skirtingi.

Sąjungininkai perspėjo, kad jų balsavimas prieš M. Rajoy nesuteikia P. Sanchezui visiškos veiksmų laisvės.

„Mūsų „Taip“ Sanchezui yra „Ne“ Rajoy“, – parlamente sakė Katalonijos kairiosios respublikonų partijos (Esquerra Republicana de Catalunya, ERC) atstovas Joanas Tarda.

P. Sanchezas galės įgyvendinti tik tas savo politikos iniciatyvas, „kurios leis jam lengvai gauti daugumą“ parlamente, sakė Madrido autonominio universiteto politologas Fernando Vallespinas.

Tuo metu PP įstatymų leidėjas Rafaelis Hernando pareiškė, kad P. Sanchezas į premjero postą pateko „per užpakalines duris“, nes nesugebėjo iškovoti pergalės per 2015 ir 2016 metų rinkimus.

P. Sanchezas jau suvaržė savo veiksmų laisvę, pažadėjęs laikytis M. Rajoy vyriausybės parengto 2018 metų biudžeto, numatančio dosnias lengvatas Baskijai.

Jis taip pat sakė norintis „statyti tiltus“, kad išspręstų Madrido ginčus su Katalonijos naująja separatistų vyriausybe vadovaujama Quimo Torros, irgi pradėsiančia darbą šeštadienį.

Prie parlamento pakalbintas 68 metų pensininkas Pedro Fernandezas prognozavo, kad P. Sanchezas negalės išpildyti jį palaikiusių partijų reikalavimų.

„Kai jis nepadarys, ko jos nori, jam bus priminta, kad jos jį atvedė į valdžią. Taigi, po 5–6 mėnesių arba bus surengti nauji rinkimai, arba jos jį nuvers“, – sakė P. Fernandezas.