Nuteistas El Chapo už grotų praleis visą likusį gyvenimą
Mek­si­kos nar­ko­ti­kų kar­te­lio Si­na­loa ly­de­ris, nar­ko­ba­ro­nas Joa­quin Guz­man Loe­ra, ži­no­mas El Cha­po pra­var­de, vi­są li­ku­sį gy­ve­ni­mą pra­leis JAV ka­lė­ji­me, pra­ne­ša dai­ly­mail.co.uk. Niu­jor­ko teis­mas pri­pa­ži­no El Cha­po kal­tu dėl nar­ko­ti­kų pla­ti­ni­mo stam­biu mas­tu.

61 metų narkobaronui buvo iškelta 10 baudžiamųjų bylų ir visose jose teismo prisiekusiųjų sprendimu J. Guzmanas Loera buvo pripažintas kaltu. Iš 10 bylų 7 buvo iškeltos dėl narkotikų platinimo, viena – dėl dalyvavimo kriminalinio pobūdžio nusikaltime ir dar po vieną – dėl pinigų plovimo ir neteisėto naudojimosi šaunamaisiais ginklais. Bausmė jam bus paskirta birželio 25 dieną.

Antradienį teismo posėdyje dalyvavo El Chapo žmona, 29 metų moteris, buvusi grožio karalienė Emma Coronel Aispuro. Ji posėdį sekė su ausinėmis, per kurias jai buvo verčiama iš anglų kalbos į ispanų.

Teisėjui paskelbus nuosprendį E. Chapo jį išklausė bejausmiu veidu, po to atsisuko į žmoną ir jai nusišypsojo. Moteris su ašaromis akyse taip pat palydėjo vyrą šypsniu.

J. Guzman Loeros ir E. Coronel Aispuro santuoka trunka beveik dešimtmetį. Moteris už narkobarono ištekėjo vos sulaukusi 18 metų. Draugiškus santykius su E. Chapo palaikė dar būdama nepilnametė.

Teismas rėmėsi narkotikų kartelio bendradarbių ir darbuotojų parodymais. Federaliniai prokurorai per tris mėnesius apklausė daugiau kaip 50 liudininkų, kurie papasakojo, kaip J. Guzmano vadovautas Sinaloa kartelis, uždirbo milijardus dolerių už gabenamą kokainą, heroiną, metamfetaminą ir marihuaną.

Pats narkobaronas yra laikomas vienu pavojingiausių asmenų pasaulyje.

El Chapo žmona, 29 metų moteris, buvusi grožio karalienė Emma Coronel Aispuro./ Scanpix nuotrauka

Liudytojų parodymai atskleidė, kaip kaltinamasis duodavo nurodymus nužudyti ir kaip kontroliavo multimilijardinį Meksikos kartelio verslą tuo metu, kai pabėgęs iš kalėjimo slapstėsi nuo teisingumo.

Byloje parodymus davė J. Guzmano žmona buvusi grožio karalienė ir gausybė jo meilužių, bendrininkų, samdinių ir varžovų. Kol buvo svarstoma J. Guzmano byla, prokurorai pristatė 56 liudininkus ir gausybę įrodymų, įskaitant „El Chapo“ pokalbių su bendrininkais įrašus ir informatorių slapta surinktą medžiagą.

El Chapo advokatas Jeffrey Lichtmanas ginamajai kalbai skyrė 30 minučių, siekdami paneigti visus liudytojų parodymus. Gynyba bandė suformuoti įvaizdį, kad El Chapo yra pakištas kaip kartelio lyderis, tuo tarpu iš tiesų narkotikų platinimo tinklui vadovauja kitas asmuo – Ismaelis Zambada pravarde „El Mayo“.

„Mayo ištisus dešimtmečius buvo didžiausias Meksikos narkotikų kontrabandininkas. Jis niekuomet nebuvo suimtas. Jis sumokėjo šimtus milijonų dolerių, kad liktų laisvėje“, – tada sakė J. Lichtmanas.

Galiausiai narkobaronui buvo iškeltos bylos dėl 17 baudžiamųjų veikų, tačiau prisiekusieji priėmė sprendimą tik dėl 10 iš jų.

Narkobaronas buvo kaltinamas neteisėtu ginklų disponavimu, kriminaline veika ir narkotikų platinimu.

Antradienio verdiktas yra jau trečiasis El Chapo paskelbtas kaltinamasis nuosprendis.

El Chapo prieš tai buvo nuteistas gimtojoje Meksikoje du kartus ir abu kartus pabėgo iš ypatingai saugomų įkalinimo įstaigų. Pirmą kartą jis pabėgo pasislėpęs skalbinių vežimėlyje, o antrą – tuneliu, iškastu iki dušo kabinos jo kalėjimo kameroje.

Šį kartą El Chapo JAV pareigūnams įkliuvo 2016 m. sausį. Prie garsaus narkobarono sulaikymo prisidėjo ir Meksikos prezidentas Enrique Nieto, kuris prieš tai buvo kaltinamas ėmęs kyšius iš J. Guzmano Loeros vadovaujamo Sinaloa kartelio. Šias sąsajas E. Nieto neigia.

Nuo to laiko, kai buvo sulaikytas specialiųjų JAV pajėgų, El Chapo buvo specialiuose izoliuotuose kalėjimuose Manhattane, jo vieta buvo nuolat keičiama, iki kol kaltinamasis sulauks teismo.

Prasidėjus teismo procesui siekiant užtikrinti saugumą buvo uždarytas Brooklyn tiltas. Taip siekta apsisaugoti nuo netikėtų užpuolimų pervežant kaltinamąjį iš laikino įkalinimo vietos į teismo posėdį. Tokio lygio saugumo priemonės buvo taikomos pirmą kartą.

El Chapo prieš tai buvo nuteistas gimtojoje Meksikoje du kartus ir abu kartus pabėgo iš ypatingai saugomų įkalinimo įstaigų./ Scanpix nuotrauka

Praėjusių metų lapkritį prasidėjęs teismo procesas sulaukė milžiniško pasaulio susidomėjimo.

Vienas didžiausių iššūkių organizuojant teismą Meksikos narkobaronui buvo prisiekusiųjų atranka. Iš šiai užduočiai atrinktų žmonių dešimtys atsisakė eiti prisiekusiųjų pareigas bijodami dėl savo ir artimųjų saugumo ir gyvybės. Kiti šių pareigų atsisakė tikindami esą be galo sužavėti narkobarono ir jį supančių legendų. Vienas tokių net bandė išprašyti teismo darbuotojų gauti El Chapo autografą.

Kitas nerimą sukėlęs atvejis – kaltinamasis pastebėtas bendraujantis su savo grožio karaliene žmona, kai pastaroji su savimi turėjo mobilųjį telefoną, kurį tokiais atvejais laikyti draudžiama.

Niujorke prisiekusieji priėmė sprendimą po šešias dienas trukusio svarstymo. J. Guzmano Loeros teismo procesas truko tris mėnesius.

61 metų nuteistajam gresia įkalinimo iki gyvos galvos bausmė. J. Guzmanas Loera buvo kaltinamas per ketvirtį amžiaus į Jungtines Valstijas neteisėtai įvežęs 155 tonas kokaino ir kitų narkotikų.

Antradienio verdiktas visgi padėjo tašką garsiam J. Guzmano Loeros karaliavimui Sinaloa kartelyje.