Norvegija sustabdė ginklų ir šaudmenų eksportą į JAE
Nor­ve­gi­ja tre­čia­die­nį pa­skel­bė „pre­ven­ciš­kai“ su­stab­džiu­si gink­lų ir šaud­me­nų eks­por­tą į Jung­ti­nius Ara­bų Emy­ra­tus, įver­ti­nu­si pa­dė­tį Je­me­ne, kur Sau­do Ara­bi­jos va­do­vau­ja­ma koa­li­ci­ja pa­sta­ruo­sius tre­jus me­tus ko­vo­jo su šii­tų su­ki­lė­liais.

JAE irgi priklauso šiai koalicijai.

Norvegijos užsienio reikalų ministrė Ine Eriksen Soreide sakė neturinti „jokios informacijos“, kad kokia nors Norvegijos karinės paskirties produkcija buvo naudojama Jemene, bet pabrėžė, kad Oslas „smarkiai susirūpinęs“ dėl humanitarinės krizės.

JAE vyriausybė Norvegijos sprendimo kol kas nepakomentavo.

Antradienį norvegų dienraštis „Verdens Gang“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame husiais vadinami Jemeno sukilėliai teigia užgrobę „JAV šnipinėjimo povandeninį laivą“.

Laikraštis teigia, kad į sukilėlių rankas pateko autonominis povandeninis aparatas „REMUS 600“, pagamintas Norvegijos aukštųjų technologijų grupės „Kongsberg“. Nei „Kongsberg“, nei Saudo Arabijos vadovaujama koalicija šio pranešimo nekomentavo. Taip pat neaišku, kad tas povandeninis aparatas buvo sučiuptas.

I. Eriksen Soreide sakė, kad Norvegija nuo 2010 metų yra leidusi parduoti Jungtiniams Arabų Emyratams ginkluotės ir šaudmenų. Sprendimas įšaldyti šiuos pardavimus buvo priimtas gruodžio 19-ąją ir paskelbtas trečiadienį.

Husiai, palaikomi Saudo Arabijos regioninio varžovo Irano, privertė sprukti iš Jemeno tarptautinės bendruomenės pripažįstamą prezidento Abedrabbo Mansouro Hadi (Abedrabu Mansuro Hadžio) vyriausybę, remiamą Rijado. Nors sukilėlių pozicijos buvo intensyviai bombarduojamos koalicijos aviacijos, jie tebekontroliuoja sostinę Saną ir didelę dalį Jemeno šiaurinio regiono palei sieną su Saudo Arabija.

Anksčiau šį mėnesį per husių ataką žuvo buvęs Jemeno prezidentas Ali Abdullah Salehas (Ali Abdula Salehas), kiek anksčiau nutraukęs aljansą su sukilėliais ir iš pažiūros ruošęsis prisidėti prie buvusių priešininkų stovyklos.

Jemeno karas nusinešė jau daugiau kaip 10 tūkst. civilių gyvybių, dar milijonai gyventojų yra atsidūrę ant bado slenksčio.