Nobelio taikos premija skirta kovotojams su seksualiniu smurtu
Šių me­tų No­be­lio tai­kos pre­mi­ja ati­te­ko Kon­go gi­ne­ko­lo­gui De­ni­sui Muk­we­ge ir ja­zi­dų ak­ty­vis­tei Na­diai Mu­rad už jų kam­pa­ni­jas prieš sek­sua­li­nį smur­tą.

Premija D. Mukwege ir N. Murad skirta „už pastangas padaryti galą seksualinio smurto, kaip karo ginklo, naudojimui“.

N. Murad buvo „Islamo valstybės“ belaisvė. 2014 metų lapkritį mergina pabėgo iš seksualinės vergovės, tapo jazidų bendruomenės veidu ir ėmė agituoti visame pasaulyje išlaisvinti prekybos žmonėmis aukas. Ji taip pat siekia, kad „Islamo valstybės“ nusikaltimai prieš jazidus tarptautiniu mastu būtų pripažinti genocidu. 25 metų N. Murad – antras jauniausias Nobelio taikos premija apdovanotas asmuo po pakistanietės Malalos Yousafzai.

Gydytojas D. Mukwege yra žinomas kaip „Bukavu angelas“. Bukavu – Kongo Demokratinės Respublikos rytuose esantis miestas. Čia D. Mukwege yra įsteigęs ligoninę „Panzi“, kurioje gydomos seksualinės prievartos aukos. Ginekologas ir jo kolegos Konge jau pasirūpino dešimtis tūkstančių išžaginimo aukų.

Šiemet Nobelio taikos premijai buvo nominuoti 331 asmenys ir organizacijos. Praėjusių metų Nobelio taikos premija atiteko Tarptautinei branduolinių ginklų uždraudimo kampanijai (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN).

Šiai metais kiekvieną apdovanojimą sudaro 9 mln. kronų (871 tūkst. eurų). Jei kurios nors premijos laureatų būna daugiau negu vienas, suma jiems padalijama.

Ginekologas Denisas Mukwege yra padėjęs dešimtims tūkstančių seksualinės prievartos aukų. / Reuters/Scanpix nuotrauka

Per iškilmingą ceremoniją, kuri vyks Stokholme gruodžio 10 dieną, minint premijos steigėjo Alfredo Nobelio mirties 1896-aisiais metines, kiekvienam laureatui taip pat bus įteiktas diplomas ir aukso medalis.

Pirmadienį 2018-ųjų Nobelio medicinos premija buvo skirta dviem imunologams – amerikiečiui Jamesui P. Allisonui ir japonui Tasuku Honjo, tyrusiems, kaip natūralias organizmo gynybos sistemas būtų galima panaudoti kovojant su vėžiu.

Antradienį Nobelio fizikos premija atiteko JAV mokslininkui Arthurui Ashkinui ir prancūzui Gerard'ui Mourou bei kanadietei Donnai Strickland už lazerių fizikos tyrimus, leidusius sukurti „šviesos įrankių“. D. Strickland – tik trečia moteris, įvertinta tokiu apdovanojimu šioje srityje.

Nobelio chemijos premiją trečiadienį nuspręsta skirti amerikiečiams Frances Arnold ir George'ui P. Smithui bei britui Gregory P. Winteriui, kurie, remdamiesi evoliucijos principais – genų pokyčiu ir selekcija, sukūrė baltymus, pritaikomus įvairiausioms medžiagoms gaminti.

Šių metų Nobelio apdovanojimų sezonas baigsis pirmadienį, kai bus išrinktas ekonomikos premijos laureatas.

Pirmąkart nuo 1949 metų Švedijos akademija nutarė neskelbti 2018-ųjų Nobelio literatūros premijos laureato, atidėti tai iki kitų metų. Priežastis – įsiplieskęs lytinio priekabiavimo skandalas ir dideli nesutarimai tarp apdovanojimą skiriančio komiteto narių.