Nepriklausomi tyrėjai: perversmą Juodkalnijoje bandė surengti rusas iš GRU
Ty­ri­mo gru­pė „Bel­ling­cat“ ir Ru­si­jos lei­di­nys „The In­si­der“ ra­šo, kad su­ge­bė­jo iden­ti­fi­kuo­ti ne­pa­vy­ku­sio per­vers­mo Juo­dkal­ni­jo­je or­ga­ni­za­to­rių. Tei­gia­ma, kad ži­no­mas kaip „Vla­di­mi­ras Po­po­vas“ iš tie­sų yra Ru­si­jos GRU dar­buo­to­jas Vla­di­mi­ras Moi­se­je­vas.

Juodkalnijos prokuratūra 2016 metų lapkritį oficialiai įvardijo Rusijos piliečius, įtariamus pasikėsinimu į šalies premjerą Milo Džukanovičių ir bandymu surengti perversmą. Esą politiką planavo nužudyti snaiperio šūviu spalio 16-ąją 11 valandą – dieną, kai rengti rinkimai į parlamentą, kuriuos laimėjo valdančioji partija.

Širokovas ir Popovas įtariami 2016 metų pasikėsinimu į Juodkalnijos premjerą Milo Džunakovičių ir bandymu surengti perversmą per šios šalies parlamento rinkimus, kuriuos laimėjo valdančioji partija.

Pagal Juodkalnijos specialiųjų tarnybų versiją, tai buvo rusai Eduardas Širokovas ir Vladimiras Popovas.

1. Širokovas – jis gi Šišmakovas

Juodkalnijos specialusis prokuroras Milivoe Katničius pareiškė, kad grupei vadovavo Rusijos pilietis Širokovas, kurio tikroji pavardė – Šišmakovas.

„2014 metais jis buvo karinio atašė Lenkijoje pavaduotojas, bet išsiųstas kaip persona non grata dėl šnipinėjimo Rusijai. Šis pasas jam buvo išduotas Rusijos institucijų, ir jis yra šios šalies saugumo tarnybų darbuotojas.“

Tada Popovui ir Širokovui buvo paskelbta tarptautinė paieška.

„The Insider“ ir „Bellingcat“ nustatė, kad Širokovas-Šišmakovas mokėsi Karinėje diplomatinėje akademijoje, kurios specializacija – karinių diplomatų (atašė) ir karinės žvalgybos darbuotojų rengimas. Akademijos adresu buvo užregistruotas jo automobilis.

Tyrėjai rašo, kad Šišmakovas tarnavo kaip karinių-jūrų pajėgų atašė Rusijos ambasadoje Varšuvoje, o iš ten jį išsiuntė už bandymą verbuoti Lenkijos armijos papulkininkį.

2019 metais jis gavo naują užsienio pasą su pavardė Širokovas ir iškeliavo į Serbiją. Ten, kaip tvirtina „The Insider“ ir „Bellingcat“, vėl jo rengta operacija buvo nesėkminga.

Interpolo paieška.

2. Popovas – jis gi Moisejevas

Antruoju perversmo organizatoriumi Juodkalnijos specialiosios tarnybos įvardijo Vladimirą Popovą. Šiuo vardu jam buvo išduotas užsienio pasas, tokiu paskelbtas ir Interpolo paieškoje.

„The Insider“ ir „Bellingcat“ išsiaiškino, kad tikras perversmo organizatoriaus vardas – Vladimiras Moisejevas.

Pagal tyrėjų informaciją, Moisejevas gimė 1980 metų gegužės 29 dieną. Ši data, kaip ir vardas bei tėvavardis, sutampa su priedangos asmens duomenimis.

Moisejevas gimė Pivkino kaime Kurgansko rajone, ten baigė mokyklą, atitarnavo armijoje ir įstojo į Tiumenės aukštąją karinę inžinerinę komandinę mokyklą. Baigė ją kaip leitenantas. Po to persikėlė į Maskvą ir rengėsi kariniame dalinyje 48427. Jis siejamas su GRU – tai 45 atskiras specialios paskirties Aleksandro Nevskio ordino žvalgybos pulkas. 2008 metais šis pulkas aktyviai dalyvavo Rusijos-Gruzijos kare.

Moisejevas gimė Pivkino kaime Kurgansko rajone.

„The Insider“ rašo, kad 2009 metais Moisejevas gavo pasą kaip Vladimiras Popovas. 2015 metų iš bendrabučio pervažiavo į butą Čeriomuškuose, kaimyniniame name jau gyveno Aleksandras Miškinas. Beje, butą gavo vos keletą mėnesių vėliau Miškino ir Čepygos – šie, kaip žinia, dabar įtariami bandymu nužudyti Skripalius Solsberyje.

Tyrėjai išsiaiškino, kad Moisejevas turėjo du automobilius – Popovo ir Moisejevo vardu. Abiem mašinoms skirta daugybė neapmokėtų baudų.

Moisejevo skrydžiai, kuriuos jis atliko su Popovo pasu, gali daug ką parodyti apie jo veiklą Europoje.

Ką Moisejevas veikė Europoje

Pagal „The Insider“ ir „Bellingcat“, Moisejevas tikruoju vardu skraidė tik į gimtinę Tiumenėje. Užtat „Popovas“ keliavo po Europą kaip „fotožurnalistas“ ir „jūros draudimo agentas“, pagrindiniai kelionių maršrutai buvo Balkanai, Kaukazas ir Turkija.

2012 metais Moisejevas „apsišvietė“ Lenkijoje tuo pačiu metu, kai ten Rusijos ambasadoje dirbo kitas įtariamasis perversmo byloje – Širokovas-Šišmakovas.

2014 metais Moldovoje „Popovą“ įtarinėjo bandant sukelti neramumus Gagaūzuose (regionas pietinėje Moldovoje). Vėliau buvo pranešta, kad šiuo pagrindu dviem rusams buvo įvykdyta ekstradicija iš šalies.

"Popovas" – Moisejevas.

Serbijoje „Popovas“ buvo 2016 metais, kaip tik tuo metu, kai, tyrimo duomenimis, buvo rengiamas nepavykęs perversmas. Tada vietinės specialiosios tarnybos nufotografavo „Popovą“, kalbantį su kolega iš GRU Širokovu-Šišmakovu, rašo „The Insider“ ir „Bellingcat“ žurnalistai.

Širokovas ir Popovas įtariami 2016 metų pasikėsinimu į Juodkalnijos premjerą Milo Džunakovičių ir bandymu surengti perversmą per šios šalies parlamento rinkimus, kuriuos laimėjo valdančioji partija.

Po to sąmokslininkai esą planavo persirengti policininkų uniformomis ir padėti opozicijai užgobti Juodkalnijos vyriausybės ir parlamento pastatus. Galutinis sąmokslo tikslas buvo prorusiškos partijos atėjimas į valdžią.

„Neturime įrodymų, kad į tai būtų įsipainiojusi Rusijos vadovybė, bet turime įrodymus, kad organizatoriai buvo du rusų nacionalistai – po bandymo įvykdyti perversmą pareiškė specialusis prokuroras Katničius. – Šiuos žmones stebėjo specprokuratūra, kuri sutrukdė jiems įgyvendinti planą. Dabar jų nebėra Serbijos teritorijoje. Nežinau, kur jie, Rusijoje ar dar kur nors.“

Kremlius kategoriškai neigė įtarimus dėl sąsajų rengiant perversmą. Į Juodkalnijos prašymus apklausti abu įtariamuosius, neatsakė.