Naujojoje Zelandijoje šaudyta dviejose mečetėse: žuvo 49 žmonės
Nau­jo­sios Ze­lan­di­jos mies­te Kraist­čer­če 49 žmo­nės bu­vo nu­šau­ti, o dar ma­žiau­siai 20 bu­vo su­žeis­ti penk­ta­die­nį per šau­dy­nes dvie­jo­se me­če­tė­se, ku­rio­se vy­ko po­pie­tės pa­mal­dos, pra­ne­šė vy­riau­sy­bė ir tei­sė­sau­ga.

Naujosios Zelandijos policijos atstovas patvirtino, jog aukų skaičius išaugo iki 49.

Įvykių liudininkai pasakojo matę krauju apsipylusių kūnų; tarp aukų, kaip manoma, esama vaikų.

Šalies premjerė Jacinda Ardern pareiškė, kad šios šaudynės yra „viena tamsiausių Naujosios Zelandijos dienų“.

„Aišku, kad tai, kas įvyko, yra nepaprastas ir beprecedentis smurto aktas“, – J. Ardern sakė žurnalistams.

Pasak jos, 30 aukų buvo nužudytos mečetėje „Masjid Al Noor“ („Šviesos mečetė“) Kraistčerčo mieste. Kiti septyni žuvusieji buvo rasti kitoje mečetėje, esančioje Linvudo priemiestyje, o dar trys buvo nušauti lauke prie šių maldos namų.

J. Ardern per spaudos konferenciją užsiminė, kad atakos motyvas galėjo būti nusistatymas prieš imigrantus. Pasak jos, daug žmonių, paveiktų šių šaudynių, tikriausiai yra migrantai arba pabėgėliai.

„Jie pasirinko Naująją Zelandiją savo namais, ir ji yra jų namai. Jie yra mes. Šį smurtą prieš mus įvykdęs asmuo toks nėra“, – pabrėžė premjerė.

Tuo metu policija paragino nesidalyti internete plintančiais „itin sukrečiančia filmuota medžiaga“ iš išpuolio vietos.

Policija nurodė sulaikiusi keturis asmenis – tris vyrus ir moterį. Pareigūnai pridūrė radę ir neutralizavę keletą savadarbių sprogstamųjų įtaisų.

„Užpuolikai buvo sulaikyti vietos policijos darbuotojų. Buvo nepaprastų drąsos aktų, – sakė policijos komisaras Mike'as Bushas. – Labai didžiuojuosi mūsų policijos darbuotojais, kaip jie į tai reagavo. Tačiau nemanykime, kad pavojus praėjo.“

Pasak M. Busho, saugumo pajėgos neutralizavo kelis savadarbius sprogstamuosius įtaisus, pritvirtintus prie automobilių, sustabdytų po šių išpuolių.

Naujosios Zelandijos pareigūnai nepateikė daugiau detalių apie sulaikytus asmenis, bet Australijos premjeras Scottas Morrisonas sakė, kad mažiausiai vienas iš jų yra ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas, turintis Australijos pilietybę.

Be to, vienas dėl šio išpuolio atsakomybę prisiėmęs vyras paskelbė 74 puslapių manifestą, kuriame paaiškino, kas esantis ir kodėl ėmėsi šių veiksmų. Jis nurodė esąs 28 metų australas, atvykęs į Naująją Zelandiją tik suplanuoti ir treniruotis įvykdyti šią ataką.

Vyras teigė nepriklausantis jokiai organizacijai, bet palaikęs ryšius su daugeliu nacionalistų grupių ir joms aukojęs pinigų. Manifeste rašoma, kad jis veikia vienas ir kad jokia grupė neliepė jam įvykdyti šios atakos.

Manifesto autorius pridūrė, kad kad jo taikiniai yra mečetės Kraistčerče ir Linvude, taip pat trečia mečetė Ašbertono mieste, jeigu jis sugebės ten nusigauti.

Vyras nurodė pasirinkęs Naująją Zelandiją dėl jos vietos, kad parodytų, jog net atokiausi pasaulio kampeliai nėra apsaugoti nuo „masinės imigracijos“.

Visos šalies mečetės buvo perspėtos užsidaryti, kol pavojus bus pašalintas. Žmonės raginami neiti iš namų. Taip pat uždarytos švietimo įstaigos Kraistčerče, bet vėliau šis nurodymas buvo atšauktas.

„Visur kūnai“

Apie 13 val. 45 min. vietos (2 val. 45 min. Lietuvos) laiku prasidėjus atakai „Masjid al Noor“ buvo pilna maldininkų, įskaitant Bangladešo kriketo komandos narius.

Mečetėje buvęs palestinietis, nenorėjęs viešinti savo vardo, sakė matęs į galvą pašautą vyrą.

„Išgirdau tris greitus šūvius ir tuomet, maždaug po 10 sekundžių, (šūviai) vėl prasidėjo. (Ginklas) turėjo būti automatinis – niekas nebūtų galėjęs taip greitai spaudyti nuleistuko“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo vyras.

„Tuomet žmonės pradėjo bėgti laukan. Kai kurie buvo apsipylę krauju“, – pridūrė jis.

Vienas incidento liudininkas pasakojo portalui stuff.co.nz, kad meldėsi mečetėje ir išgirdo šūvius, o bėgdamas iš maldos namų pamatė negyvą savo žmoną, gulinčia lauke ant tako.

Kitas vyras sakė matęs, kad buvo šaudoma į vaikus.

„Ten visur buvo kūnų“, – nurodė jis.

Vienas liudininkas pasakojo Naujosios Zelandijos radijui girdėjęs šūvius ir matęs ant žemės gulinčius keturis žmonės bei telkšančius kraujo klanus.

Nepatvirtintuose pranešimuose sakoma, kad užpuolikas vilkėjo kariškus drabužius.

Komisaras M. Bushas sakė, kad visos miesto mokyklos buvo uždarytos reaguojant į „rimtą besivystantį incidentą su šaunamaisiais ginklais“.

„Policija ragina visus Kraistčerčo centre neiti į gatves“, – sakoma jo pranešime.

„Policija reaguoja visais pajėgumais, kad suvaldytų padėtį, bet pavojus išlieka nepaprastai didelis“, – perspėjo M. Bushas.

Kitame Naujosios Zelandijos policijos tviterio pranešime sakoma, kad tarnyboms žinoma apie „internete skelbiamą nepaprastai sukrečiančią filmuotą medžiagą iš incidento Kraistčerče“.

„Primygtinai raginame, kad šia nuoroda nebūtų dalijamasi. Siekiame, kad visa filmuota medžiaga būtų pašalinta“, – pridūrė policija.

Kai kurie viešieji pastatai miesto centre, įskaitant Civilinių paslaugų biurą ir Centrinę biblioteką, irgi buvo uždaryti.

Pareigūnai perspėjo musulmonus visoje šalyje neiti į mečetes „niekur Naujojoje Zelandijoje“. Penktadienis yra musulmonų šventadienis.

Miesto taryba paskelbė pagalbos telefono numerį tėvams, ieškantiems savo vaikų, dalyvavusių netoli išpuolio vietos vykusiose eitynėse už kovą su klimato pokyčiais.

„Prašau, nemėginkite atvykti ir pasiimti savo vaikų, kol policija praneš, kad žmonėms saugu atvykti į miesto centrą“, – nurodė pareigūnai.

Bangladešo kriketo komandos atstovas sakė, kad nė vienas iš žaidėjų nenukentėjo.

„Jie saugūs, bet yra psichiškai sukrėsti. Paprašėme komandos pasilikti užsidarius viešbutyje“, – jis sakė AFP.

Atstovas nurodė, kad išpuolis prasidėjo, kai keli Bangladešo žaidėjai išlipo iš komandos autobuso ir ruošėsi eiti į mečetę.

Pasak jo, dauguma žaidėjų ketino apsilankyti mečetėje.

Masinės šaudynės Naujojoje Zelandijoje yra retos. 1992 metais šalis sugriežtino įstatymus ir apribojo gyventojų galimybę įsigyti pusiau automatinių ginklų. Šis žingsnis buvo atliktas po dvejais metais anksčiau įvykusio incidento, kai nestabilios psichikos vyras nušovė 13 žmonių Pietų salos mieste Aramoanoje.

Tačiau bet kuris 16 metų ar vyresnis asmuo gali prašyti licencijos šaunamajam ginklui, išklausęs saugumo kursą.

Gana nedidelis Kraistčerčo miestas Naujosios Zelandijos pietinėje dalyje 2011 metais smarkiai nukentėjo per smarkų žemės drebėjimą. Tąsyk žuvo dešimtys žmonių ir buvo apgriauta miesto istorinė katedra.

Lietuva reiškia užuojautą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė smerkianti „šį brutalų ir niekaip nepateisinamą smurtą“ ir reiškia paramą visiems Naujosios Zelandijos gyventojams.

Savo ir Lietuvos žmonių vardu šalies vadovė palinkėjo stiprybės ir ištvermės aukų šeimoms bei artimiesiems, sveikatos sužeistiesiems, vienybės ir susitelkimo Naujajai Zelandijai šią sunkią akimirką.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasmerkė Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mieste įvykdytą teroristinį išpuolį, kurio metu ginkluoti užpuolikai įsiveržė į dvi miesto mečetes ir ėmė šaudyti į susirinkusius. Ministras palinkėjo stiprybės aukų artimiesiems šiuo sunkiu laikotarpiu.

„Reiškiame gilią užuojautą aukų artimiesiems bei visiems šios tragedijos paliestiems žmonėms“, – Twitter žinutėje rašė ministras L. Linkevičius.

Pranešama apie didelio masto teroro įvykį, kurio metu automatiniais šautuvais ginkluoti vyrai po penktadienio mišių įsiveržė į dvi miesto mečetes ir pradėjo šaudyti. Policija praneša apie aukas. Kraistčerčo mokyklos uždaromos, vaikai evakuojami.

Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos ambasada Japonijoje stebi vietos institucijų skelbiamą informaciją. Primename, kad pirminė informacija konsulinės pagalbos klausimais Užsienio reikalų ministerijoje visą parą teikiama telefonu +370 5 236 2444 arba el. paštu pilieciai@urm.lt. Iškilus klausimams taip pat rekomenduojame kreiptis į Lietuvos ambasadą Japonijoje: +81 3 3408 5091, amb.jp@urm.lt.

Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja parsisiųsti programėlę „Keliauk saugiai“ ir gauti aktualią konsulinę informaciją, tiesioginius ministerijos pranešimus esant krizinei situacijai užsienio šalyje.

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis Seimo ir savo vardu reiškia užuojautą Naujosios Zelandijos gyventojams dėl teroro išpuolio Kraistčerče.

„Nekaltųjų kraujas negali būti liejamas tenkinant kažkieno ambicijas. Tai smerktina ir nežmoniška. Aukų artimiesiems linkiu stiprybės ištverti šį skausmą“, – sako parlamento vadovas.