Naujieji Kiaulės metai švenčiami ne tik Kinijoje
Azi­jos že­my­ne šven­čia­mi nau­jie­ji Kiau­lės me­tai, pa­gal ti­be­tie­čių ka­len­do­rių pra­si­de­da 2146-ie­ji me­tai.

Tibetiečiai Naujuosius metus vadina Losaro (tib., Lo – „metai“, Sar – „nauji“) šventimas. Losaras – tai svarbiausia ir didžiausia tibetiečių šventė tiek pačioje Sniegynų šalyje, tiek ir egzilyje.

Tibetiečių Naujųjų metų šventė sutinkama pagal Mėnulio kalendorių – pirmąją jauno mėnulio dieną ir švenčiama laikantis visų seniausių tradicijų. Ši šventė artima mūsų Kūčioms. Tai šviesos pergalės prieš tamsą, gėrio – prieš blogį, vilties ir naujo gyvenimo pradžios šventė. Jos metu tarsi persikeičia pasaulis, ir viskas sugrįžta į pirmapradį laiką, į vieną, vientisą erdvę, rašoma pranešime spaudai.

Pagal tibetiečių tradiciją, visą savaitę prieš Losarą atliekamos įvairios apsivalymo apeigos. Ugniai ir vandeniui čia skiriama ypatinga reikšmė. Ugnis sunaikina apdulkėjusius šventyklų altorius puošusius baltus šilko šalikus, išblukusias popierines gėles, sudėvėtus vienuolių drabužius, sudūlėjusius ritualinius tekstus, nublukusias maldų vėliavas, nes tikima, kad Naujųjų metų dieną viskas bus atkurta iš naujo...

Pastaruosius keletą metų, kai protestuodami prieš Kinijos represijas Tibete susidegino daugiau nei pusantro šimto tibetiečių, Losaro šventimas tiek okupuotame Tibete, tiek ir tremtyje nebėra toks džiugus ir šurmulingas kaip būta anksčiau.

Vilniuje, Tibeto skvere, taip pat buvo minimas Losaras.

Naujus metus švenčia ir kinų bendruomenės

Kinų bendruomenės visame pasaulyje taip pat sutinka naujuosius Kiaulės metus.

Pastarąją savaitę žemyninėje Kinijoje šimtai milijonai žmonių keliavo sausakimšais traukiniais, autobusais, automobiliais ir lėktuvais pas savo giminaičius ir draugus per didžiausią kasmetinę migraciją, palikusią didmiesčius be migrantų darbo jėgos.

Šventinės linksmybės vyks visame pasaulyje – nuo Pietryčių Azijos šalyse jau šimtmečius gyvuojančių kinų bendruomenių iki daug vėliau atsiradusių kinų kvartalų Sidnėjuje, Londone, Vankuveryje, Los Andžele ir kitur.

Kinų kultūroje kiaulės simbolizuoja sėkmę ir turtą. Ruošiantis Naujųjų metų sutiktuvėms parduotuvių lentynos lūžta nuo šiuos gyvūnus vaizduojančių suvenyrų, atviručių ir dekoracijų.

Tuo metu Šanchajuje minios užplūdo Longhua šventyklą melsti sėkmės.

pixabay.com nuotr.

Malaizijoje, kur 60 proc. gyventojų yra musulmonai, o apie ketvirtadalis – etniniai kinai, kai kurie prekybos centrai nusprendė nedemonstruoti papuošimų su kiaulių atvaizdais, islamo laikomais nešvariais gyvūnais. Kitos parduotuvės tokias dekoracijas išstatė tik viduje.

Vis dėlto krautuvininkai ir didmenininkai sakė, kad šioje musulmoniškoje šalyje taip elgtis yra įprasta, ir šiemet dėl kiaulių atvaizdų jokių didelių ginčų nebuvo.

Kaimyninėje Indonezijoje, didžiausioje pasaulyje musulmoniškoje valstybėje, taip pat turinčioje nemenką kinų populiaciją, Naujųjų metų pagal mėnulio kalendorių sutiktuvės yra valstybinė šventė.

Viešose vietose rengiami tradiciniai pasirodymai, tokie kaip liūto šokis, o prekybos centrai apsirūpina didesnėmis kiniškų pyragaičių ir mandarinų atsargomis.

Japonijoje per pirmąsias kiniškų Naujųjų metų sutiktuves Tokijuje garsusis miesto televizijos bokštas nušvis raudonai.

Ši šventė taip pat svarbi Vietname; šioje šalyje ji vadinama Tet.

Priminė politiką

Su Pekinu glaudžius ryšius palaikantys lyderiai, tarp jų Pakistano prezidentas Arifas Alvi ir Kambodžos premjeras Hunas Senas, išsiuntė Kinijai naujametinius sveikinimus.

Taivano prezidentė Tsai Ing-wen savo ruožtu nepraleido progos įgelti Pekinui, socialiniuose tinkluose paskelbusi pranešimą, pabrėžiantį salos demokratijos pasiekimu ir kalbų pliuralizmą.

„Taivane galime palaikyti savo kultūrines tradicijas, – sakoma prezidentės tradiciniame naujametiniame vaizdo pranešime penkiomis kinų tarmėmis: hanų (mandarinų), taivaniečių, hakų, pietų minų ir Kantono.

Žemyninės Kinijos valdžia kritikų jau seniai kaltinama per daug propaguojanti hanų tarmę kitų kalbų sąskaita.

Kinija tebelaiko Taivaną savo teritorija, kurią kada nors reikėtų susigrąžinti, nors sala nuo pat pilietinio karo pabaigos 1949 metais turi savarankišką vyriausybę.

Įtampa tarp Taibėjaus ir Pekino pastaruoju metu vėl padidėjo, Kinijos prezidentui Xi Jinpingui praeitą mėnesį pasakius karingą kalbą, kurioje jis teigė, kad salos suvienijimas su žemynine šalies dalimi yra „neišvengiamas“.