Naujasis JAV diplomatijos vadovas bus griežtesnis
Šią sa­vai­tę JAV pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas at­lei­do iš vals­ty­bės se­kre­to­riaus par­ei­gų Re­xą Til­ler­so­ną ir į jo vie­tą pa­sky­rė Cen­tri­nės žval­gy­bos val­dy­bos (CŽV) di­rek­to­rių Mi­ke'ą Pom­peo. Dau­ge­liui tai ne­bu­vo ne­ti­kė­ta, nes gan­dai apie bū­si­mus pa­si­kei­ti­mus sklan­dė jau se­niai. Vis dėl­to ky­la klau­si­mas, ką ši ro­ki­ruo­tė reikš JAV už­sie­nio po­li­ti­kai?

„CŽV direktorius M. Pompeo taps mūsų naujuoju valstybės sekretoriumi. Jis dirbs fantastiškai!“ – antradienį tviteryje rašė D. Trumpas. Vėliau komentuodamas savo pasirinkimą, prezidentas negailėjo pagyrų būsimam diplomatijos vadovui. JAV lyderis sakė, kad tai energingas ir intelektualus žmogus, su kuriuo randa bendrą kalbą.

Mike'o Pompeo ir Donaldo Trumpo nuomonės daugeliu klausimų sutampa.

54 metų M. Pompeo, buvęs JAV armijos karininkas ir Kongreso narys, vadovavo CŽV beveik 14 mėnesių. „Jis toliau įgyvendins programą, kuria siekiama atkurti Amerikos vietą pasaulyje, stiprinti mūsų aljansus, kovoti su priešininkais ir paversti Korėjos pusiasalį nebranduoline zona“, – pažymėjo prezidentas.

Požiūriai sutampa

Respublikonas senatorius Lindsey O. Grahamas viliasi geresnio atstovavimo JAV interesams tarptautinėje arenoje, nes naujo diplomatijos vadovo ir prezidento nuomonės daugeliu klausimų sutampa. M. Pompeo laikomas D. Trumpui ištikimu pareigūnu, sugebėjusiu sėkmingai vadovauti CŽV.

„The Washington Post“ apžvalgininkas Joshas Roginas jau pernai lapkritį rašė, kad M. Pompeo ketina perimti Valstybės departamento vadovo kėdę. Rudenį pareigūnas susitiko ir kalbėjo su daugybe užsienio politikos specialistų, kurie padėjo jam pasirengti naujam darbui. Teigiama, jog M. Pompeo sieks kuo greičiau užkaišyti Valstybės departamento personalo spragas. „M. Pompeo padarys Valstybės departamentą vėl didų“, – antraštėje skelbė J. Roginas. Bet kaip bus iš tiesų, dar pamatysime.

Respublikonas M. Pompeo griežtai kritikuoja istorinę sutartį dėl Irano branduolinės programos. Prieš keletą mėnesių CŽV vadovas pavadino Iraną despotiška teokratija ir kenksminga imperija, plečiančia savo galią ir įtaką Vidurio Rytuose. Taigi neaišku, kaip JAV seksis palaikyti santykius su šia valstybe.

2013 metais po sprogdinimų per Bostono maratoną M. Pompeo buvo kaltinamas islamofobijos skatinimu. Tuomet Atstovų Rūmuose jis aiškino, kad kai kurie islamo dvasininkai esą slapta kursto teroristines atakas.

Būsimas valstybės sekretorius pasisako prieš Gvantanamo kalėjimo uždarymą. 2013 metais M. Pompeo lankėsi šioje įstaigoje, o paskui pareiškė, kad dalis bado streiką paskelbusių kalinių atrodė priaugę svorio. Jis užstojo CŽV, kai 2014-aisiais pasirodė Senato ataskaita apie tardymo imituojant skandinimą praktiką. „Tie vyrai ir moterys nėra kankintojai, jie – patriotai“, – tvirtino M. Pompeo.

Kaip prognozuoja ekspertai, vertinantys pareigūno pareiškimus, JAV užsienio politika vadovaujant M. Pompeo veikiausiai taps griežtesnė, bet esminės jos nuostatos neturėtų keistis.

Trečiadienį Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pabrėžė, kad naujo Jungtinių Valstijų diplomatijos vadovo paskyrimas Rusijos ir Amerikos santykių tikriausiai dar labiau nepablogins. Pastaraisiais metais jie smarkiai pašlijo dėl konfliktų Ukrainoje ir Sirijoje, taip pat numanomo Maskvos kišimosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimų procesą.

Nebus geresnis

D. Trumpas ėmėsi esminių pokyčių nacionalinio saugumo komandoje, kai Vašingtonas pradėjo megzti dialogą su Šiaurės Korėja. Paskelbus žinią, kad galbūt jau gegužę vyks D. Trumpo ir Kim Jong Uno derybos, netrukus buvo pradėta ir administracijos pertvarka. JAV prezidentas ragino kuo greičiau patvirtinti M. Pompeo valstybės sekretoriumi, mat administracijai reikia rengtis deryboms.

JAV Valstybės departamento darbas jau ilgiau kaip metus nebuvo sklandus. R. Tillersonui nelabai sekėsi vykdyti D. Trumpo užgaidas ir pelnyti diplomatų pasitikėjimą. Senokai sklandė gandų, kad jo paslaugų bus atsisakyta. Pernai R. Tillersonas neva pavadino D. Trumpą silpnapročiu. Valstybės sekretorius pastaruoju metus vis teisindavosi, jog nėra susipykęs su prezidentu.

Gerbiamas žmogus naftos verslo pasaulyje, 65-erių teksasietis dėl savo tarnybos Valstybės departamente sulaukė D. Trumpo oponentų, buvusių diplomatų ir Vašingtono politikos elito paniekos. Jis susidūrė su daugybe užsienio politikos iššūkių: nuo Šiaurės Korėjos grasinimų iki Rusijos ardomosios veiklos ir išpuolių prieš JAV diplomatus Kuboje.

Kaip sakė demokratė Nita M. Lowey, R. Tillersono vadovavimas buvo akivaizdžiai nesėkmingas. Tačiau ji netiki, kad M. Pompeo bus geresnis vadovas. Valstybės departamente taip pat nėra vienos nuomonės dėl šio pakeitimo. Žmonės džiaugiasi, jog R. Tillersonas išeina, bet būgštauja, ar naujas vadovas tam tikrais klausimais nebus per ūmus.

Respublikonas Tomas Cottonas kalbėjo, kad M. Pompeo, nors šiurkščiai kalba ir laikosi griežto požiūrio, – puikus pasirinkimas. „Mike'as per mūsų bendras darbo keliones į užsienį buvo diplomatiškas ir tvirtas“, – teigė senatorius. Buvusį kolegą kaip darbštų, protingą, noriai išklausantį skirtingas nuomones pristatė ir demokratas Adamas B. Schiffas. Tiesa, jo manymu, M. Pompeo teks išmokti prezidentui pateikti nemalonią tiesą.