Naujame Latvijos parlamente rekordinis moterų skaičius
Spa­lio 6-ąją Lat­vi­ja iš­si­rin­ko nau­ją Saei­mą. Pa­aiš­kė­jus re­zul­ta­tams dau­ge­lis su­tel­kė dė­me­sį į koa­li­ci­jos for­ma­vi­mo pro­ce­są. Ta­čiau ma­žai kas (bent jau už­sie­nio spau­do­je) pa­ste­bė­jo įdo­mes­nių pos­lin­kių.

13-oje Saeimoje moterims atiteks 31 iš 100 vietų. Tai gana staigus šuolis, mat ankstesniame parlamente dailiosios lyties atstovių buvo 19. Politikos apžvalgininkai sako, kad šis skaičius neturi precedento per visą Latvijos parlamento istoriją. Iki šiol daugiausiai (21) įstatymų leidėjų moterų dirbo 11-oje Saeimoje, o mažiausiai (8) – 6-oje Saeimoje.

Latvija pagal moterų procentą parlamente gerokai aplenks Lietuvą ir Estiją. Ji taip pat viršys Europos Sąjungos vidurkį (29,7 proc.). Palyginimui – JAV Kongrese moterys sudaro 19,4 proc. visų narių. Latvijos rodiklis bus artimas Jungtinės Karalystės Bendruomenės rūmams, kur moterų yra 32 procentai.

Nors reikia dar nemažai nuveikti, kad Saeima tiksliau atspindėtų šalies demografinius rodiklius, šių rinkimų rezultatai jau rodo reikšmingą pažangą. Verta prisiminti, kad pastaruosius ketverius metus Latvijos parlamento pirmininke buvo Inara Mūrniecė. Prieš ją šias pareigas ėjo kita moteris – Solvita Aboltina (ji dabar yra ambasadorė Italijoje). I. Mūrniecė šiemet buvo perrinkta į parlamentą, o ar ji išsilaikys poste, dar pamatysime.

Išrinktųjų parlamento narių amžiaus vidurkis siekia 47,3 metus. Gausiausia parlamentarų amžiaus grupė yra 41–50 metų. Jauniausiam įstatymų leidėjui 26-eri, o vyriausiam – 77 metai. 13-ta Saeima bus beveik dviem metais jaunesnė už pirmtakę.

Naujame parlamente dirbs du deputatai, turintys ne tik Latvijos, bet ir kitos šalies pasą. Tai JAV pilietė Vita Anda Terauda („Už plėtrą/Už!“) ir Kanados pilietis Atis Zakatistovas („Kas valdo valstybę?“).

Naujasis parlamentas taip pat bus labai rygietiškas. Šįkart beveik pusė (46 proc.) išrinktų įstatymų leidėjų yra sostinės gyventojai. Prieš tai tokių asmenų buvo 39 procentai. Kitu du populiaresni miestai yra Jūrmala ir Rėzeknė. Iš jų į Saeimą pateko po 6 įstatymų leidėjus.