NATO demonstruos savo karinius raumenis
Apie 50 tūkst. ka­rių ket­vir­ta­die­nį Nor­ve­gi­jo­je pra­dės di­džiau­sias nuo šal­to­jo ka­ro pa­bai­gos NA­TO pra­ty­bas, ta­čiau šis Al­jan­so ka­ri­nių rau­me­nų de­mons­tra­vi­mas jau su­lau­kė Ru­si­jos ne­pa­si­ten­ki­ni­mo.

Per pratybas „Trident Juncture 2018“ (Trišakė jungtis), vyksiančias iki lapkričio 7 dienos, siekiama didinti Aljanso pajėgų įgūdžius atakos atveju greitai mobilizuotis ir ginti bet kurią sąjungininkę.

JAV admirolas Jamesas Foggo sakė, kad šiomis pratybomis ketinama parodyti, jog NATO pajėgi apsiginti nuo bet kurio priešininko. „Ne nuo kurios nors konkrečios šalies – nuo bet ko“, – pabrėžė jis.

Rusija nėra oficialiai įvardyta kaip „Trident Juncture“ sąlyginė priešininkė, bet nuo 2014 metų Ukrainos krizės šios šalies veiksmai NATO kelia didžiausią susirūpinimą. „Rusija nekelia Norvegijai tiesioginės karinės grėsmės“, – patikino šios šalies gynybos ministras Frankas Bakke-Jensenas.

Manevrai, kuriuose dalyvaus 29 NATO narės ir Švedija bei Suomija, bus išties įspūdingi. Pratybose dalyvaus 50 tūkst. karių, 10 tūkst. mašinų, 250 orlaivių ir 60 laivų, įskaitant JAV lėktuvnešį.

Nors pratybos vyks tolokai nuo 198 km ilgio Norvegijos arktinės sienos su Rusija, Maskva neslėpė įtūžio dėl šių manevrų. Jau anksčiau Rusija širdo dėl fakto, kad Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija stiprina savo pajėgas šioje Skandinavijos valstybėje.

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pasmerkė žvanginimą ginklais ir pareiškė, kad Maskva imsis būtinų atsakomųjų priemonių savo saugumui užtikrinti. „Tokie neatsakingi veiksmai ves prie politinės padėties Šiaurėje destabilizavimo, didins įtampą“, – pridūrė ji.

Vadovaujant prezidentui Vladimirui Putinui Arkties regione dislokuotos Rusijos kariuomenės pajėgos jau anksčiau buvo reikšmingai sustiprintos. Buvo statomos arba atnaujinamos karinių oro pajėgų bazės ir įrengiami nauji radiolokacijos bei oro erdvės gynybos kompleksai. Be to, Rusijos karinių jūrų pajėgų pagrindinis padalinys – Šiaurės laivynas – iki šių metų pabaigos turėtų gauti penkis naujus karo laivus, tiek pat pagalbinių laivų ir 15 orlaivių.