Michailas Saakašvilis išskraidintas į Lenkiją užsakytu reisu
Gru­zi­jos eksp­re­zi­den­tas Mi­chai­las Saa­kaš­vi­lis, ku­rį Ukrai­na, jam su­si­py­kus su šios ša­lies ly­de­riu Pe­tro Po­ro­šen­ka, de­por­ta­vo į Len­ki­ją, pir­ma­die­nį pa­ža­dė­jo „ko­vo­ti iki ga­lo“.

50 metų M. Saakašvilis yra kaltinamas bandymu Ukrainoje surengti Rusijos remiamą sąmokslą. Jis Ukrainoje vadovavo mitingams, kuriuose buvo raginama nušalinti P. Porošenką, esą nekovojantį su korupcija.

Gruzijos eksprezidentas buvo gavęs Ukrainos pilietybę, bet 2017-ųjų vasarą P. Porošenka panaikino M. Saakašviliui Ukrainos pilietybę, kai šis buvo užsienyje. Politikui pavyko grįžti į Ukrainą, kur jis įsteigė „Naujųjų jėgų judėjimą“ ir surengė keletą protesto akcijų.

Pirmadienį Ukrainos pasienio tarnyba paskelbė, kad jis Ukrainoje gyveno nelegaliai ir todėl buvo išsiųstas atgal į Lenkiją.

„Myliu Lenkiją, bet mano kova yra Ukrainoje ir Gruzijoje, ir aš kovosiu iki galo“, – socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtame vaizdo interviu iš Varšuvos sakė M. Saakašvilis. Jo interviu paskelbė žurnalistas iš Lenkijos komercinės radijo stoties RMF FM.

„Mums viskas bus gerai. Mes laimėsime šią kovą“, – pridūrė M. Saakašvilis.

Sulaikytas restorane

Anksčiau pirmadienį M. Saakašvilį, buvusį Ukrainos Odesos regiono gubernatorių, viename restorane Kijevo centre sulaikė kaukėti vyrai, naujienų agentūrai AFP sakė liudininkas.

Jo šalininkai nuvyko į du Kijevo oro uostus, bergždžiai bandydami sutrukdyti jį deportuoti.

M. Saakašvilio opozicinė partija paskelbė pareiškimą, kad jo advokatas policijai „pateikė pareiškimą dėl politiko pagrobimo“.

Po kelių valandų jo artimas sąjungininkas Davidas Sakvarelidzė socialiniame tinkle „Facebook“ parašė, kad M. Saakašvilis buvo deportuotas į Lenkiją ir yra Varšuvoje.

„Visiškai nežaboti“

„Mane labai maloniai sutiko lenkai, o ukrainiečiai buvo absoliučiai siaubingi, visiškai nevaldomi“, – angliškai sakė M. Saakašvilis lenkų vaizdo interviu, kuriame matyti, kaip jis sėda į automobilį Varšuvos oro uoste.

„Tai buvo pagrobimas, neteisėtas pagrobimas. Bet lenkai labai geri ir aš esu jiems labai dėkingas“, – pridūrė M. Saakašvilis.

Maždaug 150 jo šalininkų pirmadienį vakare susirinko priešais prezidentūrą Kijeve protestuoti dėl jo deportavimo.

Jie skandavo „Porošenka privalo atsistatydinti!“ ir laikė užrašus „Porošenka, paleisk Saakašvilį!“

M. Saakašvilio arešto operacijai vadovavo pasieniečiai, policininkai ir migracijos pareigūnai, kuriems teko „panaudoti jėgą“, sakoma Ukrainos pasienio tarnybos pareiškime.

Julija Tymošenko: tai – susidorojimas

Ukrainos partijos „ Batkyvščyna“ („Tėvynė“) lyderė Julija Tymošenko „susidorojimu“ pavadino buvusio Gruzijos prezidento ir partijos „Naujųjų jėgų judėjimas“ lyderio sulaikymą pirmadienį Kijeve.

„Petro Aleksejevičiau (Porošenka), apsivilkote jums tinkantį fraką ir išvažiavote į Vienos pokylį, laikydamas save pasaulio elito dalimi. Tačiau padarykite viską, kad po jūsų fraku iš esmės neplaktų neteisingo žmogaus širdis“, – parašė J. Tymošenko savo kreipimesi į Ukrainos prezidentą, kurį paskelbė socialiniame tinkle „Facebook“.

Opozicinės partijos lyderė paragino prezidentą nedelsiant išlaisvinti M. Saakašvilį ir „palikti jo šeimą ramybėje“.

Pasak J. Tymošenko, M. Saakašvilis buvo sulaikytas P. Porošenkos nurodymu.

„Atsižvelgiant į tai, kad jus ir Ukrainą laiko viena visuma, negriaukite bendražmogiškų vertybių ir nežeminkite Ukrainos susidorodami su jos draugu Gruzijos prezidentu Michailu Saakašviliu“,– raginama J. Tymošenko pareiškime.

Ieško Gruzija

Gruodžio mėnesį M. Saakašvilis Kijeve buvo du kartus trumpam sulaikytas ir paleistas.

Ukrainos pareigūnai kaltina jį noru „jėga užgrobti valdžią“ per pastarojo meto demonstracijas.

Ukrainos generalinė prokuratūra nurodė, kad tuos mitingus finansavo buvusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus šalininkai. M. Saakašvilis kaltinimus kategoriškai atmetė.

Po trumpo Gruzijos 2008 metų karo su Rusija Kremliaus atstumtuoju tapęs M. Saakašvilis garsiai reiškė paramą 2014 metų liaudies sukilimui Kijeve, per kurį buvo nuversta Maskvos remta V. Janukovyčiaus vyriausybė.

P. Porošenka M. Saakašviliui už jo pastangas atsidėkojo 2015 metais paskirdamas jį strateginę reikšmę turinčio Odesos regiono prie Juodosios jūros gubernatoriumi, bet vėliau jiedu susipyko.

M. Saakašvilio taip pat ieško Gruzija, kur 2018-ųjų sausio pradžioje Tbilisio teismas pripažino jį „piktybiškai viršijus įgaliojimus“ valstybės vadovo poste ir skyrė jam trejus metus laisvės atėmimo.

Vienas Gruzijos parlamentaras televizijai „PalitraNews“ sakė, kad jeigu M. Saakašvilis įsikurs Lenkijoje, Gruzija šiai šaliai pateiks prašymą dėl jo ekstradicijos.