Merkel lankosi karo reparacijų reikalaujančioje Lenkijoje
Vo­kie­ti­jos kanc­le­rė An­ge­la Mer­kel penk­ta­die­nį lan­ko­si Var­šu­vo­je, len­kų par­ei­gū­nams ra­gi­nant vo­kie­čius su­mo­kė­ti Len­ki­jai mi­li­jar­dus eu­rų už na­cių An­tro­jo pa­sau­li­nio ka­ro me­tais pa­da­ry­tą ža­lą.

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis pasveikino A. Merkel per ceremoniją prieš abiejų vyriausybių diskusijas.

Derybos surengtos tarp kaimynių tvyrant padidėjusiai įtampai. Lenkijoje daug žmonių tebejaučia nuoskaudą dėl nacistinės Vokietijos okupacijos, per kurią buvo nužudyti milijonai Lenkijos piliečių ir buvo sunaikinta daug materialiojo turto.

Lenkų pareigūnai sako, kad Vokietija skolinga Lenkijai iki 743 mlrd. eurų už žalą, padarytą Antrojo pasaulinio karo metais. Vokietija teigia, kad Lenkija neturi teisinio pagrindo šioms pretenzijoms.

Prie vyriausybės biurų susirinko maža grupė reparacijų reikalavusių piketuotojų, mojavusių Lenkijos vėliavomis ir laikiusių plakatus.

„Vokiečiai turi atsilyginti už milijonų Lenkijos piliečių žudymą“, – pareiškė vienas aktyvistas.

Kitas įtampą keliantis klausimas yra Lenkijos nepritarimas vokiečių ir rusų dujotiekio projektui „Nord Stream 2“, su kuriuo, kaip teigia Varšuva, Rusija įgis pernelyg didelę kontrolę Europoje, ypač pakenkdama Lenkijai ir Ukrainai.

Pasak Lenkijos vyriausybės atstovės Joannos Kopcinskos, per derybas didelis dėmesys bus skiriamas būtent energetikos klausimams.

Berlynas taip pat nėra patenkintas konservatyviosios valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) vykdoma Lenkijos teismų sistemos reforma, kuri, pasas Europos Sąjungos ir kitų valstybių, ardo teismų nepriklausomumą Lenkijoje. Tuo metu Varšuva tvirtina, kad tiktai pertvarko korumpuotą ir neveiksnią sistemą.

A. Merkel pirmadienį paskelbė planuojanti atsistatydinti iš savo partijos, Krikščionių demokratų sąjungos (CDU), lyderės pareigų, bet eiti kanclerės pareigas pažadėjo iki kitų rinkimų, taigi, Vokietijoje prasidėjo pereinamasis laikotarpis, kuris gali tęstis trejus metus.

Penktadienio vidurdienį A. Merkel taip pat ruošėsi susitikti su dviejų Lenkijos opozicijos partijų – proeuropietiškos Piliečių platformos (PO) ir mažesnės Lenkijos valstiečių partijos – lyderiais. Šios dvi politinės jėgos kartu su CDU priklauso Europos liaudies partijai Europos Parlamente.

Savo vizito Varšuvoje pabaigoje A. Merkel apsilankys prie Nežinomo kareivio kapo, kur padės vainiką.