Maskvoje vyks Rusijos, Turkijos ir Irano lyderių susitikimas
Mask­vo­je ki­tų me­tų pra­džio­je įvyks Ru­si­jos, Ira­no ir Tur­ki­jos ly­de­rių su­si­ti­ki­mas. Per jį bus ap­tar­tas Si­ri­jos konf­lik­tas ir Va­šing­to­no pla­nai iš­ves­ti ka­rius iš ka­ro dras­ko­mos ša­lies. Ru­sų dip­lo­ma­ti­jos va­do­vas Ser­ge­jus Lav­ro­vas penk­ta­die­nį dėl Va­šing­to­no pla­nų iš­reiš­kė abe­jo­nes.

„Atėjo mūsų eilė surengti viršūnių susitikimą... apytikriai pirmąją (kitų) metų savaitę. Tai priklausys nuo prezidentų darbotvarkių“, – Rusijos užsienio reikalų viceministrą Michailą Bogdanovą cituoja naujienų agentūra „Interfax“.

Paskutinį kartą Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Irano lyderis Hassanas Rouhani ir Turkijos vadovas Recepas Tayyipas Erdoganas susitiko rugsėjo mėnesį Irane, kur aptarė Sirijos sukilėlių kontroliuojamos Idlibo provincijos likimą.

S. Lavrovas penktadienį atsisakė komentuoti Vašingtono paskelbtus planus ir pažymėjo, kad „laukia, kol žodžius seks veiksmai“.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas neseniai paskelbė, kad grąžins namo 2 tūkst. Sirijoje dislokuotų amerikiečių kariškių. Jis taip pat tvirtino, jog šioje šalyje veikiantis džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) yra nugalėtas.

„Amerikiečiai ne visada daro tai, ką žada – toli gražu (ne visada), – nurodė S. Lavrovas. – Vašingtonas akivaizdžiai nori perduoti atsakomybę už padėtį (Sirijoje) savo partneriams iš koalicijos.“

Turkijos delegacija su užsienio reikalų ministru Mevlutu Cavusoglu ir gynybos ministru Hulusi Akaru priešakyje šeštadienį turi atvykti į Maskvą ir aptarti JAV pasitraukimą.

R. T. Erdoganas penktadienį sakė, kad po šeštadienį Maskvoje įvyksiančių derybų norėtų nuvykti į Maskvą arba Sočį susitikti su V. Putinu ir aptarti Sirijos konflikto sureguliavimo klausimus.

„Po Turkijos delegacijos vizito šeštadienį taip pat galiu surengti derybas dėl Sirijos su Putinu – Maskvoje arba Sočyje“, – R. T. Erdoganą citavo laikraštis „Sabah“.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas savo ruožtu sveikino faktą, kad Sirijos pajėgos pirmą kartą per šešerius metus žengė į strategiškai svarbų šiaurinį Manbidžo miestą, kurio vartus savanoriškai atidarė kurdai.

„Žinoma, tai padės stabilizuoti padėtį. Vyriausybės pajėgų kontroliuojamos zonos išplėtimas... be abejo, yra teigiama tendencija“, – sakė jis.

Kurdų pajėgos, atsidūrusios pavojuje dėl planuojamo JAV karių išvedimo, prašo Damasko pagalbos didėjant tikimybei, kad Ankara surengs prieš jas puolimą.

Ankara žada neleisti kurdams toliau kontroliuoti su Turkija besiribojančių teritorijų Sirijoje, nes tai esą paranku Turkijoje veikiantiems separatistams.

Anot D. Peskovo, turkų ministrų vizitas Maskvoje leis „patikslinti“ padėtį Sirijoje ir „sinchronizuoti (Turkijos ir Rusijos) veiksmus“.

Sausį vyksiantis trišalis susitikimas bus naujausias žingsnis vadinamajame Astanos taikos procese, pradėtame 2017-ųjų pradžioje. Jame dalyvauja Sirijos prezidento Basharo al Assado režimą remiančios Rusija ir Iranas bei opoziciją palaikanti Turkija.

Astanos procesas buvo pradėtas po Rusijos karinės intervencijos Sirijoje, pakreipusios karo eigą Damasko režimo naudai.

S. Lavrovo teigimu, šio proceso galutinis tikslas yra „atkurti taiką Sirijoje ir sutaikyti visas etnines bei religines grupes, įskaitant kurdus“.