Maskva ginasi: “Novičiokas“ neatkeliavo iš Šichanų
Mask­va penk­ta­die­nį at­me­tė bri­tų nau­jie­nų pra­ne­ši­mą, kad ne­rvus par­aly­žiuo­jan­ti me­džia­ga, ku­ria Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je bu­vo ap­nuo­dy­tas bu­vęs ru­sų šni­pas, at­ke­lia­vo iš vie­no Ru­si­jos mies­to prie Vol­gos upės.

Ketvirtadienį laikraštis „The Times“ citavo britų saugumo šaltinius, išreiškusius nuomonę, kad nervus paralyžiuojanti medžiaga „Novičiok“ („Naujokas“) buvo pagaminta Šichanų laboratorijoje centrinės Rusijos Saratovo regione.

„Ši laboratorija niekada nebuvo mūsų darbo sritis“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Kremliaus pasiuntinys Pavolgio federalinėje apygardoje Michailas Babičius.

„Visos bazės, kuriose buvo laikomi cheminiai ginklai, gerai žinomos. Šichanų tarp jų nėra“, – sakė M. Babičius, kuris anksčiau vadovavo valstybinei cheminių ginklų likvidavimo komisijai.

Jis pridūrė, kad anksčiau Saratovo regione buvo kitas objektas, bet jis buvo ne Šichanuose.

„The Times“ rašė, kad minimas rusų objektas prilygo Porton Dauno kompleksui, pagrindinei britų gynybos laboratorijai.

Uždarame Šichanų mieste yra Rusijos Valstybinio organinės chemijos ir technologijos mokslinių tyrimų instituto (GOSNIIOChT) padalinys.

Sovietų Sąjunga buvo sukūrusi uždarų miestų tinklą slaptiems kariniams, tyrimų ir gamybos objektams.

Keli chemikai, tarp jų Vilas Mirzajanovas, pirmasis paviešinęs informaciją apie „Novičiok“ egzistavimą, sakė, kad šią nervus paralyžiuojančią medžiagą Šichanuose išrado mokslininkas Piotras Kirpičiovas.

Praėjusį mėnesį rusų mokslininkas Leonidas Rinkas valstybinei žiniasklaidai sakė, kad 27 metus dirbo valstybinėje laboratorijoje Šichanuose ir kad „Novičiok“ grupės medžiagų kūrimo projektas sudarė jo daktaro disertacijos pagrindą.

GOSNIIOChT interneto svetainėje nurodoma, kad jo padalinio Šichanuose veikla dabar susijusi su šalies „saugumo užtikrinimu“ ir cheminių ginklų naikinimu.

2017 metų rugsėjį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad Maskva sunaikino paskutinius likusius savo cheminius ginklus.

Britanija kaltina Rusiją dėl buvusio dvigubo agento Sergejaus Skripalio ir jo dukters apnuodijimo kovo 4 dieną Anglijos pietiniame Solsberio mieste, ir nurodo, kad ten buvo panaudota Sovietų Sąjungoje pagaminta kovinė nervus paralyžiuojanti medžiaga. Kremlius šiuos kaltinimus piktai neigia.