Malaizija priėmė kovos su „melagingomis naujienomis“ įstatymą, artėjant rinkimams
Ma­lai­zi­jos par­la­men­tas pir­ma­die­nį pri­ėmė „me­la­gin­gų nau­jie­nų“ užd­rau­di­mą nu­ma­tan­tį įsta­ty­mą, ku­riuo, anot kri­ti­kų, ša­ly­je ar­tė­jant rin­ki­mams ga­li bū­ti pikt­nau­džiau­ja­ma ir slo­pi­na­ma kri­ti­ka.

Nepaisant opozicijos parlamentarų nuogąstavimų, kad šis įstatymas pastūmės Malaiziją diktatūros link, po audringų diskusijų jis buvo priimtas 123 deputatų balsais prieš 64.

Iš pradžių buvo siūloma bausti pažeidėjus įkalinimu iki 10 metų ar bauda iki 500 tūkst. ringitų (apie 105 tūkst. eurų), tačiau vyriausybė vėliau sumažino didžiausią laisvės atėmimo terminą iki šešerių metų.

Žmogaus teisių organizacijos įtaria, kad įstatymu mėginama tildyti diskusijas apie didžiulį finansinį skandalą, į kurį įsivėlė ministras pirmininkas Najibas Razakas. Labai tikėtina, kad jis artimiausiomis dienomis sušauks parlamento rinkimus.

Teisių gynėjai taip pat nuogąstauja, kad naujas įstatymas, kurio turės laikytis visos Malaizijos ir net užsienio žiniasklaidos priemonės, gali būti panaudotas kitokiai nuomonei slopinti.

Pavyzdžiui, šalyje kritikuojamos galimos rinkimų machinacijos, juolab kad parlamentas praėjusią savaitę skubos tvarka pritarė ginčytinoms pataisoms, iš naujo nustatančioms rinkimų apygardų ribas. Rinkimai turi būti sušaukti iki rugpjūčio, bet prognozuojama, kad jie įvyks anksčiau.

„Esantys įstatymai yra pakankami, kam reikia dar vieno? Tai bus žingsnis diktatūros link, ir tai jau daugiau nei autokratija“, – Malaizijos parlamente kalbėjo opozicijos atstovas Limas Guanas Engas.

Už teisėtvarką atsakinga ministrė Azalina Othman teigė, kad socialiniai tinklai, tokie kaip „Twitter“ ir „Facebook“ pripažino nesugebantys kovoti su „melagingomis naujienomis“ savo platformose. Anot jos, naujas įstatymas įgalioja teismus, o ne vyriausybę, spręsti, kokios naujienos yra „netikros“.

„Kiekvienas mūsų yra lygus prieš įstatymą; mes visi atsakingi už savo veiksmus“, – sakė ji.

Vyriausybės pareigūnai taip pat apkaltino opozicijos koaliciją naudojant „melagingas naujienas“ rinkimams laimėti. Valdininkai įspėjo, kad bet kokios valdžios nepatvirtintos naujienos apie įsiskolinusį valstybinį fondą 1MDB yra netikros.

JAV ir keletas kitų šalių tiria galimas tarpvalstybinio lėšų grobstymo ir pinigų plovimo schemas šiame fonde. Jis buvo įkurtas Malaizijos ekonominiam vystymuisi skatinti, tačiau įklimpo į milijardines skolas. Įstaigos įkūrėjas ir buvęs vadovas buvo pats Najibas Razakas.

Anot JAV Teisingumo departamento, Najibo Razako kolegos pasisavino iš 1MDB mažiausiai 4,5 mlrd. JAV dolerių. JAV pareigūnai siekia areštuoti 1,7 mlrd. JAV dolerių, išimtų iš fondo JAV nekilnojamam turtui įsigyti. Tai būtų didžiausia kada nors Teisingumo departamento areštuota suma.

Malaizijos vyriausybės vadovas neigia padaręs ką nors neteisėta. Prieš trejus metus kilus šiam skandalui, premjeras atleido kritikus savo vyriausybėje ir mėgino nutildyti žiniasklaidą, .

Kaip parodė paskutiniai dveji rinkimai, Najibo Razako valdančioji koalicija neteko daugelio gyventojų paramos. Pavyzdžiui, 2013 metais valdantieji pirmą kartą pralaimėjo visuotinį balsavimą opozicijai.

Vis dėlto analitikai prognozuoja, dabartinis premjeras bus perrinktas trečiajai kadencijai dėl nesusitarimų tarp opozicinių partijų, jam palankaus rinkimų apygardų perbraižymo ir tvirtos paramos vyriausybei iš kaimuose gyvenančių etninių malaiziečių.

Kitose Pietryčių Azijos valstybėse, tokiose kaip Singapūras ir Filipinai, taip pat siūlomi įstatymai, numatantys priemones kovai su „melagingomis naujienomis“.