Macronas telefonu paragino Putiną išlaisvinti ukrainiečių jūreivius
Pra­ncū­zi­jos pre­zi­den­tas Em­ma­nue­lis Mac­ro­nas per po­kal­bį te­le­fo­nu su Ru­si­jos ly­de­riu Vla­di­mi­ru Pu­ti­nu pa­svei­ki­no spren­di­mą Ry­tų Ukrai­no­je pa­skelb­ti lai­ki­nas pa­liau­bas, ta­čiau par­agi­no Mask­vą iš­lais­vin­ti su­lai­ky­tus ukrai­nie­čių jū­rei­vius, tre­čia­die­nį pa­skel­bė Eli­zie­jaus rū­mai.

„Kas dėl Rusijos ir Ukrainos krizės, prezidentas pasveikino 2018-ųjų gruodžio 27-ąją pasiektą susitarimą dėl paliaubų laikymosi ir paragino jo pilnai ir ilgą laiką laikytis“, – pranešė Eliziejaus rūmai.

„Jis taip pat paragino Rusiją kaip galima greičiau išlaisvinti suimtus ukrainiečių jūreivius ir grąžinti laivus, sulaikytus po 2018-ųjų lapkričio 25-osios incidento Kerčės sąsiauryje“, – teigiama E. Macrono biuro pranešime.

Tuo metu Kremliaus spaudos tarnyba anksčiau trečiadienį išplatino pranešimą, kuriame tvirtinama, kad Rusijos ir Prancūzijos lyderiai „apsikeitė nuomonėmis apie Ukrainos vidaus krizę atsižvelgiant į Ukrainos provokaciją Kerčės sąsiauryje 2018 metų lapkričio 25 dieną“.

Rusijos pajėgos praėjusį mėnesį Kerčės sąsiauryje apšaudė ir perėmė tris Ukrainos karinio laivyno laivus bei areštavo jų įgulas.

Maskva tvirtina, kad iš Juodosios į Azovo jūrą plaukę ukrainiečių laivai pažeidė Rusijos teritorinius vandenis, įplaukę į Kerčės sąsiaurį tarp Rusijos aneksuotos Krymo pusiasalio ir šalies žemyninės dalies. Kijevas savo ruožtu sako, kad pagal tarptautines normas ir dvišalius susitarimus Rusija neturi teisės drausti laivybos šiuo vandens keliu.

24 ukrainiečiai, buvę tuose laivuose, Simferopolio ir Kerčės teismų sprendimu yra areštuoti iki sausio 25 dienos.

Gruodžio 29-ąją Rytų Ukrainoje įsigaliojo Naujųjų metų ir Kalėdų paliaubos.

Karas Rytų Ukrainoje tarp vyriausybės pajėgų ir prorusiškų separatistų nusinešė jau daugiau kaip 10 tūkst. gyvybių ir teberusena, nors reguliariai yra skelbiami paliaubų susitarimai.

Sirijos klausimas neliko nuošalyje

Per pokalbį telefonu V. Putinas taip pat paragintas vengti padėties destabilizavimo karo draskomoje Sirijoje.

E. Macronas „pabrėžė, kad būtina vengti bet kokio tolesnio destabilizavimo, galinčio išeiti į naudą teroristams“, sakoma išplatintame pranešime.

Prancūzijos prezidentas taip pat pareiškė, kad jo šalies pagrindinė užduotis Sirijoje yra kova su terorizmu.

Jis perspėjo, jog tarptautinė koalicija, prie kurios prisijungęs Paryžius, ir toliau kovos su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS).

E. Macronas taip pat paragino laikytis paliaubų Sirijos sukilėlių kontroliuojamoje Idlibo provincijoje.

Kaip anksčiau trečiadienį paskelbė Kremlius, Rusijos ir Prancūzijos vadovai telefonu išsamiai aptarė padėties Sirijoje normalizavimą.

„Visų pirma tai liečia susitarimą dėl Konstitucinio komiteto formavimo, pasiektą Stambule per Rusijos, Turkijos, Vokietijos ir Prancūzijos lyderių susitikimą 2018-ųjų spalio 27-ąją“, – pažymima Kremliaus pranešime.