Lyderio sveikatos problemos verčia dairytis įpėdinio
Len­ki­ja šiuo me­tu įgy­ven­di­na sa­vo teis­mų re­for­mą ir gin­či­ja­si dėl to su Eu­ro­pos Są­jun­ga. Dėl po­ky­čių su­ne­ri­mę gy­ven­to­jai ko­ne kas sa­vai­tę ren­ka­si į pro­tes­tus. Ta­čiau šiuo kri­ti­niu me­tu žmo­gus, ku­ris pa­krei­pė ša­lį da­bar­ti­niu ke­liu, yra din­gęs iš vie­šu­mos.

69 metų Jaroslawas Kaczynskis – valdančiosios konservatyvios partijos „Teisė ir teisingumas“ lyderis. Jis laikomas Lenkijos faktiniu valdytoju, nors oficialiai tėra paprastas parlamento narys.

Pirmininkas niekais vadino gandus, kad netrukus trauksis iš politikos, ir žadėjo valdyti dar bent 20 metų.

Politikas gegužę buvo paguldytas į ligoninę. Kaip buvo skelbiama, jam atlikta kelio operacija. Nuo to laiko netilo klausimai dėl lyderio, kurį kamuoja osteoartritas, sveikatos. Gydymo įstaigoje jis praleido 37 dienas ir viešumoje pasirodė tik keletą kartų.

Informacija slepiama

„Nežinome, kokia iš tiesų yra jo sveikata“, – sakė Varšuvos universiteto politologijos profesorius Olgierdas Annusewiczius. Jis pažymėjo, kad ši informacija yra slepiama net labiau nei pirmųjų sekretorių sveikatos būklė sovietmečiu.

Kaip užsiminė partijos atstovai, pirmininkas penkis kartus per savaitę lanko fizioterapijos procedūras ir vis dar vartoja antibiotikus. Jam esą reikia atlikti kelio sąnario keitimo operaciją. Bet tai veikiausiai nutiks tik po šį rudenį vyksiančių vietos rinkimų.

Liepą duodamas interviu savaitraščiui „Sieci“ J. Kaczynskis guodėsi, kad ligoninėje teko pagulėti ilgiau dėl ūminės infekcijos. „Sveikstu. Jaučiuosi daug geriau“, – sakė jis. Pirmininkas niekais vadino gandus, jog netrukus trauksis iš politikos, ir žadėjo valdyti dar bent 20 metų.

Apie pašlijusią lyderio sveikatą kalbama ne tik Lenkijoje, bet ir Briuselio koridoriuose. Pareigūnai turi žinių, kad negalavimas rimtas. Čia didėja susidomėjimas, kaip pokyčiai valdančiojoje partijoje paveiktų Lenkiją ir jos sudėtingus santykius su Europos Sąjunga.

„Buldogų kova po kilimu“

J. Kaczynskio dingimas iš viešumos privertė pagalvoti apie tai, kas galėtų tęsti jo pradėtus darbus. Pasak profesoriaus O. Annusewicziaus, šis žmogus itin svarbus partijai „Teisė ir teisingumas“ ir yra tarsi jos branduolys. Lyderis partijoje viską taip sudėliojo, kad niekas nekeltų pernelyg didelės grėsmės jo vadovavimui.

Vis dėlto vidinės kovos dėl galios partijoje ženklų daugėja. „Tai kaip buldogų kova po kilimu“, – sakė O. Annusewiczius, prisimindamas garsųjį Winstono Churchillio palyginimą, taikytą Rusijai. Profesorius aiškino, kad Lenkijoje peštynės dėl valdžios yra slepiamos nuo visuomenės.

Tarp tų, kurie manomai galėtų varžytis dėl posto, yra šalies prezidentas, ministras pirmininkas, teisingumo ministras ir vidaus reikalų ministras. Vis dėlto, kaip rodo naujausia apklausa, nė vienas iš jų neturi plačios visuomenės paramos. Pusė apklausos dalyvių nežino, kas pirmininko poste galėtų pakeisti J. Kaczynskį.

Pasak „Visegrad Insight“ vyriausiojo redaktoriaus ir „Res Publica“ fondo pirmininko Wojciecho Przybylskio, nuožmi kova dėl įtakos užvirs tarp jaunesnės kartos politikų. Baiminamasi, ar partija nesuskils į kelias smulkesnes politines jėgas.

Galimi kandidatai

50 metų vidaus reikalų ministras Joachimas Brudzinskis yra vienas artimiausių J. Kaczynskio bendražygių. Daugelis politikos analitikų mano, kad būtent jis ir galėtų tapti kitu „Teisės ir teisingumo“ pirmininku. Šis asmuo priklauso ypatingajam partijos klubui, kurį sudaro keletas politikų, buvusių greta J. Kaczynskio nuo praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio. Jie uoliai vykdė visus pirmininko nurodymus ir 2015 metais, kai konservatoriai perėmė valdžios vairą, buvo apdovanoti prestižiniais postais.

AFP/Scanpix nuotrauka

J. Brudzinskis garsėja kaip kovingas, atviras, bet dažnai netaktiškas politikas. Jis yra palyginęs politinio korektiškumo keliamą pavojų su terorizmu. Daugelį metų šis politikas dirbo partijos vykdomuoju sekretoriumi, tad yra puikiai susipažinęs su struktūrų valdymu ir laikomas įtakingu veikėju. Šis ministras yra sumanus ir įgudęs vadovas, bet, daugelio nuomone, jam trūksta charizmos.

Galbūt tinkamesnis į pirmininko kėdę būtų dabartinis premjeras Mateuszas Morawieckis. Buvęs bankininkas yra įgijęs išsilavinimą Vakaruose ir moka daug kalbų. Jis tapo pagrindiniu šalies ginčų su Europos Sąjunga sprendimo veidu. Tačiau 50-metis politikas partijoje vis dar laikomas pašaliečiu ir nėra užsitarnavęs didžiosios daugumos kolegų palaikymo.

Šalies prezidentas Andrzejus Duda, kurį į valdžios olimpą iškėlė J. Kaczynskis, šiuo metu yra praradęs partijos lyderio pasitikėjimą, mat vetavo ankstesnį bandymą reformuoti teismų sistemą. J. Kaczynskis dėl to kurį laiką susilaikė nuo komentarų, ar rems 46-erių A. Dudos kandidatūrą į prezidentus ir 2020 metais.