Londonas ketina prašyti Rusijos išduoti cheminę ataką Solsberyje surengusius įtariamuosius
Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos par­ei­gū­nai ren­gia­si kreip­tis į Ru­si­ją su pra­šy­mu iš­duo­ti du ru­sus, įta­ria­mus su­ren­gus Sols­be­ry­je che­mi­nę at­aką, pir­ma­die­nį pra­ne­šė lai­kraš­tis „The Guar­dian“, rem­da­ma­sis šal­ti­niais vy­riau­sy­bė­je ir sau­gu­mo tar­ny­bo­se.

Įtariamųjų vardai straipsnyje neskelbiami. Kaip pažymi leidinys, tyrėjams pavyko nustatyti, kur lankėsi įtariamieji nuo momento, kai atvyko į Britaniją, iki jų išvykimo.

„Prokuratūra baigė rengti užklausą dėl ekstradicijos ir yra pasirengusi ją išsiųsti“, – sakoma pranešime.

„The Guardian“ teigimu, Britanija neturi realių galimybių pasiekti, kad Rusija jai išduotų įtariamuosius.

„Rusija veikiausiai griežtai atsisakys patenkinti bet kokią Britanijos užklausą dėl dviejų rusų, britų policijos įtariamų esant susijus su ataka panaudojant nervus paralyžiuojančią medžiagą Solsberyje, išdavimo“, – sakoma leidinio pranešime.

„The Guardian“ rašo, kad sprendimas pateikti užklausą dėl dviejų rusų išdavimo buvo priimtas suaktyvėjus ginčams Britanijos vyriausybėje. Dalis ministrų yra įsitikinę, kad tokia užklausa padidins spaudimą Rusijai ir leis patraukti ją atsakomybėn dėl tos atakos. Tuo tarpu kiti ministrų kabineto nariai laiko prašymą dėl ekstradicijos beprasmišku.

Leidinys priminė, kad 2007-aisiais Londono prašymo išduoti du rusus, įtariamus nužudžius buvusį Rusijos šnipą Aleksandrą Litvinenką, Maskva taip pat nepatenkino.

Buvęs Rusijos karinės žvalgybos pulkininkas Sergejus Skripalis ir jo duktė Julija kovo 4-ąją buvo rasti susmukę Anglijos pietiniame Solsberio mieste. Britų ekspertai nustatė, kad jie buvo paveikti Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

Po daug savaičių trukusio gydymo Skripaliai atsigavo ir buvo išrašyti iš ligoninės.

Britanija ir jos sąjungininkės kaltina Rusiją mėginus nužudyti buvusį S. Skripalį, kuris anksčiau Rusijoje buvo nuteistas kalėti už slaptos informacijos perdavimą Didžiosios Britanijos saugumo tarnybai MI6, bet po to perduotas Vašingtonui per apsikeitimą šnipais. 2010 metais S. Skripalis persikėlė gyventi į Britaniją.

Vis dėlto Maskva griežtai neigė turinti ką nors bendra su buvusio šnipo apnuodijimu, išprovokavusiu aštrią tarptautinę diplomatinę krizę.