Liuksemburgas atšaukia konsultacijoms Maskvoje reziduojantį ambasadorių
Liuk­sem­bur­gas at­šau­kia kon­sul­ta­ci­joms Mask­vo­je re­zi­duo­jan­tį sa­vo am­ba­sa­do­rių, ra­šo­ma tre­čia­die­nį vy­riau­sy­bės pa­skelb­ta­me par­eiš­ki­me.

Tai daroma siekiant parodyti solidarumą su Didžiąja Britanija po buvusio rusų šnipo apnuodijimo Anglijoje.

Apie ambasadoriaus atšaukimą konsultacijoms pranešta kitą dieną po to, kai ši mažytė, bet klestinti kunigaikštystė paskelbė, kad neprisijungs prie 18 kitų Europos Sąjungos valstybių, nusprendusių dėl buvusio šnipo Sergejaus Skripalio apnuodijimo Anglijos pietiniame Solsberio mieste išsiųsti tam tikrą skaičių rusų diplomatų.

„Po išpuolio Solsberyje Liuksemburgo vyriausybė reiškia visišką solidarumą su Didžiąja Britanija, kuriai teko susidurti su šiuo rimtu iššūkiu mūsų bendram saugumui“, – rašoma Užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime.

Pareiškime pažymima, kad Liuksemburgas pritaria Britanijos nuomonei, jog labai tikėtina, kad už šį išpuolį yra atsakinga Rusija, ir informuojama, kad „užsienio ir Europos reikalų ministras Jeanas Asselbornas nusprendė atšaukti konsultacijoms Liuksemburgo ambasadorių Maskvoje“.

J. Asselbornas antradienį pareiškė, kad Liuksemburgas neišsiųs nė vieno rusų diplomato.

„Kalbant apie Liuksemburgą, čia yra labai nedaug rusų diplomatų, ir nors labai stengėmės, mums nepavyko įrodyti, kad koks nors šnipas ar asmuo veiktų prieš Liuksemburgo interesus“, – kalbėjo ministras, kurį citavo visuomeninis transliuotojas RTL.

Liuksemburgas yra viena mažiausių ES valstybių, tačiau turi neproporcingai didelę įtaką, kurią jai garantuoja vienos iš Bendrijos steigėjų statusas. Be to, Liuksemburge įsikūrusios kelios svarbios ES institucijos.

Šiuo metu ES pirmininkaujanti Bulgarija ėmėsi analogiškų priemonių: ji nurodė, kad atšauks konsultacijoms savo ambasadorių, tačiau rusų diplomatų neišsiųs.

Austrija pareiškė, jog nesiims jokių žingsnių, nes nori būti tiltu tarp Rytų ir Vakarų.

Graikija, Kipras, Malta, Slovėnija, Slovakija ir Portugalija kol kas taip pat nesiėmė jokių priemonių.

Buvęs Rusijos karinės žvalgybos pulkininkas ir jo duktė buvo apnuodyti kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ („Naujokas“), sukurta Sovietų Sąjungoje. Kovo 4 dieną jie buvo rasti be sąmonės ant suoliuko šalia vieno prekybos centro Anglijos pietvakariniame Solsberio mieste.

Jų būklė tebėra kritinė.