Lenkijos vietos valdžios rinkimai: konservatoriai sustiprino pozicijas
Len­ki­jos kon­ser­va­ty­vi na­cio­na­lis­ti­nė val­dan­čio­ji par­ti­ja „Tei­sė ir tei­sin­gu­mas“ (TT) su­rin­ko dau­giau­sia bal­sų per sek­ma­die­nį vy­ku­sius re­gio­nų val­džios rin­ki­mus, bet, kaip ro­do bal­sa­vu­sių rin­kė­jų apk­lau­sos, par­ti­jos kan­di­da­tams pra­sčiau se­kė­si ko­vo­ti dėl me­rų pos­tų di­džiuo­siuo­se mies­tuo­se, taip pat ir sos­ti­nė­je Var­šu­vo­je.

Sekmadienį vykęs balsavimas yra pirmas nuo 2015 metų parlamento rinkimų, suteikusių TT precedento neturinčią daugumą. Jis laikomas svarbiu egzaminu konservatoriams, besiruošiantiems ateinančiais metais vyksiantiems Europos Parlamento ir Seimo rinkimams.

TT yra susipriešinusi su Europos Sąjunga dėl savo vykdomų prieštaringai vertinamų teismų reformų. Bendrija perspėjo, kad šios reformos kelia pavojų teismų nepriklausomybei, teisinei valstybei ir pačiai demokratijai.

Viešosios nuomonės tyrimų agentūros IPSOS apklausos rezultatai rodo, kad per vaivadijų seimelių rinkimus TT gavo 32,3 proc. balsų ir aplenkė liberaliųjų centristų bloką „Piliečių koalicija“, surinkusį 24,7 proc. balsų.

TT populiarumą palaiko tvirtas ekonomikos augimas ir dosnios socialinės išlaidos. Partija atrodo sustiprinusi pozicijas regionų parlamentuose, bet tikriausiai ne visuose jų galės valdyti viena.

Rinkėjų apklausos rodo, kad trečia liko apie 16,6 proc. surinkusi agrarinė Lenkijos liaudies partija, tradiciškai stipriai palaikoma kaimiškose vietovėse. Tikėtina, kad ji atliks svarbų vaidmenį formuojant koalicijas.

Anksčiau ši partija buvo nacionaliniu lygiu suvienijusi jėgas su „Piliečių koalicijai“ vadovaujančia liberalų partija Piliečių platforma. Lenkijos liaudies partijos lyderis Wladyslawas Kosiniakas-Kamyszas sekmadienį paklaustas, ar jo partija galėtų dirbti su TT, atsakė, kad „tokių koalicijų nebus“.

Didžiuosiuose miestuose TT nesugebėjo laimėti kovos dėl pagrindinių merų postų. Piliečių platformos kandidatas Rafalas Trzaskowskis, 46 metų buvęs ministras ir Europos Parlamento narys, Varšuvoje įveikė TT atstovą Patryką Jakį.

Liberaliojo bloko kandidatai per pirmąjį rinkimų ratą taip pat dominavo Lodzėje, Poznanėje, Liubline ir Vroclave. Kas taps Gdansko ir Krokuvos merais, veikiausiai paaiškės per antrąjį turą lapkričio 4-ąją.

Galutiniai oficialūs rinkimų rezultatai bus paskelbti ne anksčiau kaip antradienio pavakarę. Lenkijos rinkimų komisija paskelbė, kad rinkėjų aktyvumas buvo 51,3 proc. – didžiausias, kada nors fiksuotas per vietos valdžios rinkimus.