Lenkijoje areštuoti šnipinėjimu kaltinami kinas ir lenkas
Len­ki­jos vi­daus sau­gu­mo agen­tū­ra areš­ta­vo šni­pi­nė­ji­mu įta­ria­mus ki­nų vers­li­nin­ką ir len­ką, penk­ta­die­nį pra­ne­šė Len­ki­jos spe­cia­lių­jų tar­ny­bų va­do­vo pa­va­duo­to­jas Ma­cie­jus Wa­si­kas.

Operacija, per kurią galiausiai buvo areštuoti du įtariamieji, vyko ilgą laiką ir buvo rūpestingai planuojama, sakė pareigūnas.

Jis nurodė, kad įtariamas kinas yra verslininkas, dirbantis vienai didelei elektronikos korporacijai, o lenkas buvo „žinomas sluoksniuose, susijusiuose su kibernetinio verslo reikalais“.

„Abu jie vykdė šnipinėjimo veiklą prieš Lenkiją“, – sakė M. Wasikas.

Abu įtariamieji buvo areštuoti antradienį, sakė Lenkijos specialiųjų tarnybų atstovas Stanislawas Zarynas. Pasak jo, manoma, kad įtariamieji „dirbo Kinijos tarnyboms, kenkdami Lenkijai“.

Lenkijos valstybinė televizija pranešė, kad minimas kinas yra „Huawei“ Lenkijoje direktorius, o įtariamas lenkas anksčiau dirbo Vidaus saugumo agentūroje, tiriančioje šnipinėjimą ir terorizmą.

Žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad lenkas yra buvęs Lenkijos kontržvalgybos tarnybos ABW agentas, o dabar dirba kibernetinio saugumo konsultantu prancūzų mobiliojo ryšio bendrovės „Orange“ Lenkijos padaliniui.

Jei bus pripažinta įtariamųjų kaltė, jiems grės įkalinimas iki 10 metų.

Kinija penktadienį sakė, jog yra „labai susirūpinusi“ dėl kinų verslininko arešto Lenkijoje.

„Reikalaujame suinteresuotų šalių atitinkamas bylas spręsti teisingai ir pagal įstatymą, ir uoliai ginti šio asmens teisėtas teises ir interesus“, – sakoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos pareiškime, atsiųstame naujienų agentūrai AFP.

„Huawei“ trumpame pareiškime sakoma, jog kompanija „žino apie situaciją“ ir „ją nagrinėja“, bet kol kas nieko daugiau nekomentuos.

„Šalyse, kuriose veikia, „Huawei“ laikosi visų galiojančių įstatymų ir taisyklių, ir mes visų darbuotojų reikalaujame laikytis įstatymų ir taisyklių šalyse, kuriose jie dirba“, – nurodė kompanija.

Pranešimai apie areštus pasirodė kelios savaitės po to, kai Kanadoje buvo areštuota „Huawei“ viceprezidentė Meng Wanzhou, kuri yra kaltinama sankcijų Iranui pažeidimu.

Ši Kinijos telekomunikacijų milžinė taip pat sulaukė dėmesio dėl savo įtariamų ryšių su Kinijos žvalgybos tarnybomis.

Tokios šalys kaip JAV, Australija ir Japonija neleido „Huawei“ kurti naujos kartos supergreito 5G interneto tinklų.