Lenkija mini prezidento lėktuvo katastrofos 8-ąsias metines
Len­ki­jai mi­nint aš­tun­tą­sias pre­zi­den­to lėk­tu­vo ka­tas­tro­fos me­ti­nes, sos­ti­nė­je an­tra­die­nį bus ati­deng­tas se­niai pla­nuo­tas nau­jas pa­mink­las, pra­ne­ša vi­suo­me­ni­nis trans­liuo­to­jas.

Paminklas vienoje aikštėje Varšuvos centre yra skirtas visoms 2010 metais Rusijoje įvykusios lėktuvo katastrofos aukoms: Lenkijos prezidentui Lechui Kaczynskiui, jo žmonai ir dar 94 žmonėms, tarp jų aukščiausio rango politinėms ir karinėms figūroms.

Ši katastrofa smarkiai sukrėtė Lenkiją ir iki šiol kelia karčias emocijas.

Per antradienio ceremonijas Pilsudskio aikštėje taip pat turi būti atidengtas kertinis akmuo atskiram būsimam paminklui prezidentui L. Kaczynskiui.

Dabartinis Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir žuvusio prezidento brolis dvynys, šalies valdančiosios konservatyvios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) lyderis Jaroslawas Kaczynskis per šias ceremonijas turi pasakyti kalbas.

Pirmadienį pareigūnai atidengė L. Kaczynskio atminimo lentą Lenkijos parlamente.

Vyksta naujas tyrimas

2010 metų balandžio 10 dieną Lenkijos prezidento lėktuvui nukritus netoli Smolensko Rusijos vakaruose žuvo visi jame buvę žmonės.

PiS ilgą laiką ginčijo oficialias, Lenkijos ankstesnės vyriausybės paskelbtas išvadas, kuriose buvo išvardytos lenkų klaidos ir, taip pat, nurodytos rusų skrydžių kontrolierių Smolensko kariniame oro uoste klaidos.

Vienoje rusų ataskaitoje visa kaltė verčiama lenkams.

PiS pradėjo savo pačios tyrimą, kurio pradinėse išvadose buvo teigiama, kad lėktuvas tikriausiai buvo sunaikintas per sprogimą ore ir kad Rusijos skrydžių kontrolieriai tyčia suklaidino lenkų pilotus dėl lėktuvo vietos, jam artinantis prie Smolensko karinio oro uosto tūpimo tako.

Pernai gruodžio viduryje Lenkijos tuometinis gynybos ministras Antonis Macierewiczius sakė, kad už prezidento lėktuvo Tu-154 katastrofą yra atsakinga Rusija. Jis taip pat sakė, kad Lenkijos prezidento lėktuvą sunaikino „du sprogimai“.

Sausio mėnesį A. Macierewicziaus paskirta nauja tyrėjų komanda paskelbė, kad lėktuvo kairysis sparnas buvo sunaikintas per sprogimą lėktuvo viduje.

Komisija nurodė, kad lėktuve buvo keli sprogimo „šaltiniai“.

A. Macierewiczius, kuris dabar pats vadovauja šiai komisijai, šeštadienį sakė, kad „netrukus“ bus pristatyta ataskaita su sprogimo Lenkijos prezidento lėktuve įrodymais.