Laukia istorinis Šiaurės Korėjos ir JAV lyderių susitikimas
Šiau­rės Ko­rė­jos ly­de­ris Kim Jong Unas ir JAV pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas ge­gu­žę su­si­tiks su­da­ry­ti su­tar­ties, pa­gal ku­rią iš Ko­rė­jos pu­sia­sa­lio bū­tų pa­ša­lin­ti bran­duo­li­niai gink­lai, po tre­čia­die­nį vy­ku­sių de­ry­bų Bal­tuo­siuo­se rū­muo­se sa­kė vie­nas aukš­to ran­go Pie­tų Ko­rė­jos par­ei­gū­nas.

Tai stulbinantis posūkis dviejų branduolinį ginklą turinčių valstybių santykių krizėje.

Apie numatytą pirmąjį istorijoje JAV prezidento ir Šiaurės Korėjos vadovo susitikimą kiek anksčiau ketvirtadienį stovėdamas priešais Baltuosius rūmus paskelbė Pietų Korėjos nacionalinio saugumo patarėjas Chung Eui-yongas.

Jis nurodė, kad susitikimas turėtų būti surengtas gegužės pabaigoje.

Chung Eui-yongas neseniai sugrįžo iš Pchenjano, kur buvo asmeniškai susitikęs su Kim Jong Unu. Pasak Pietų Korėjos pareigūno, jaunasis izoliuotos valstybės lyderis „pareiškė nekantraująs kiek įmanoma greičiau susitikti su prezidentu D. Trumpu“.

D. Trumpas patvirtino sutikęs susitikti su Kim Jong Unu. Jis sveikino „didelę pažangą“ pastangose įtikinti Pchenjaną nutraukti savo branduolinę programą.

„Susitikimas suplanuotas!“ – parašė D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“.

„Kim Jong Unas su Pietų Korėjos atstovais kalbėjosi apie denuklearizaciją – ne vien (programos) įšaldymą. Taip pat – jokių Šiaurės Korėjos raketų bandymų šiuo laikotarpiu“, – rašė jis.

„Padaryta puiki pažanga, bet sankcijos nebus atšauktos, kol nepasiektas susitarimas“, – pridūrė jis.

Ši žinia daugeliui buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus, turint galvoje Vašingtono ir Pchenjano santykiuose pastaruoju metu tvyrančią įtampą bei itin griežtą abipusę retoriką.

D. Trumpas yra pavadinęs Šiaurės Korėjos lyderį „storuliu“, taip pat „mažuoju raketininku“. Šis neliko skolingas ir pavadino JAV vadovą „pamišėliu“.

Šaltojo karo metais Jungtinės Valstijos ir Šiaurės Korėja buvo priešininkės ir kruviname praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio kare buvo skirtingose barikadų pusėse.

Du pastaruosius dešimtmečius tarp šių šalių tvyrančią įtampą galima laikyti bene pavojingiausia branduoline krize pasaulyje.

Jungtinės Valstijos Pietų Korėjoje laiko beveik 30 tūkst. savo karių.

Japonija sveikina sprendimą

Japonijos ministras pirmininkas penktadienį sveikino netikėtą žinią apie gegužės pabaigoje suplanuotą pirmąjį JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimą.

„Labai vertinu Šiaurės Korėjos sprendimą pakeisti savo poziciją ir pradėti derybas dėl būsimos denuklearizacijos“, – sakė Shinzo Abe.

Jis pridūrė, jog planuoja dar balandį apsilankyti Jungtinėse valstijose ir susitikti su D. Trumpu.

Japonija atsargiai žiūrėjo į pastarųjų žiemos olimpinių žaidynių paskatintą draugiškų santykių atkūrimą Korėjos pusiasalyje, o ketvirtadienį Sh. Abe įspėjo, kad „tuščios kalbos yra beprasmės“.

Tačiau žinią apie numatytą D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimą Japonijos premjeras sutiko palankiai ir sakė, jog tai yra „Japonijos, JAV ir Pietų Korėjos bendrų pastangų tęsti didžiulį spaudimą rezultatas“.

„Japonijos ir Jungtinių Valstijų politika nepasikeitė“, – pridūrė jis.

„Toliau maksimaliai spausime (Šiaurės Korėją), kol ji imsis konkrečių žingsnių dėl visiškos, patikrinamos ir negrįžtamos denuklearizacijos“, – kalbėjo Japonijos vyriausybės vadovas.

Sh. Abe sakė šįryt kalbėjęs su D. Trumpu ir pasakęs jam, jog nori dar balandį apsilankyti Jungtinėse Valstijose ir su juo susitikti.

Pernai Pchenjanas paleido kelias raketas, praskriejusias virš Japonijos teritorijos ir nukritusias į jūrą netoli šalies krantų. Šie raketų bandymai Japonijoje sukėlė panikos ir pykčio bangą.

Ateinančią savaitę Japonijoje laukiama Pietų Korėjos pasiuntinių, kurie turėtų informuoti Sh. Abe apie pastangas sumažinti įtampą.

D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas numatytas gegužės pabaigoje, tačiau tiksli jo data bei vieta kol kas nepaskelbtos.

JAV prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė žinutę, kurioje patvirtino sutikęs susitikti su Kim Jong Unu ir sveikino „didelę pažangą“ pastangose įtikinti Pchenjaną nutraukti savo branduolinę programą.

„Susitikimas suplanuotas!“ – parašė jis.