Laukia dar vienas susitikimas
JAV vals­ty­bės se­kre­to­rius Mi­ke'as Pom­peo sek­ma­die­nį tu­rė­tų su­si­tik­ti su Šiau­rės Ko­rė­jos ly­de­riu Kim Jong Unu. Kaip in­for­ma­vo Vals­ty­bės de­par­ta­men­tas, šio vi­zi­to tiks­las – pa­spar­tin­ti de­nuk­lea­ri­za­ci­ją.

Tai bus ketvirta per mažiau nei metus M. Pompeo kelionė į Šiaurės Korėją, kai D. Trumpo administracija siekia nutraukti jos branduolinių ginklų ir balistinių raketų programas. Valstybės departamento atstovės Heather Nauert žodžiais, dar yra daug darbo, bet pokalbiai vyksta teigiama kryptimi.

M. Pompeo jau du sykius buvo susitikęs su Kim Jong Unu, įskaitant tą kartą, kai dar dirbo CŽV vadovu. Tačiau per praėjusią kelionę liepos mėnesį jis nesikalbėjo su Šiaurės Korėjos lyderiu. Tuo metu Kim Jong Unas buvo nufotografuotas lankantis bulvių ūkį. Rugpjūtį skelbta apie dar vieną M. Pompeo vizitą į Šiaurės Korėją, bet D. Trumpas netikėtai jį atšaukė.

Kim Jong Unas kaip lyderis retai kada išvyksta iš savo šalies, tačiau birželį Singapūre jis susitiko su D. Trumpu. Tai buvo pirmas per visą istoriją JAV ir Šiaurės Korėjos, kurios niekada nepasirašė oficialios sutarties 1950–1953 metų Korėjos karui užbaigti, viršūnių susitikimas.

Praėjusį šeštadienį D. Trumpas pažėrė pagyrų Kim Jong Unui, nors žmogaus teisių gynimo grupės laiko šį vadovą vienu represyviausių lyderių pasaulyje. JAV prezidentas pareiškė, kad jiedu yra „įsimylėję“, o draugystę palaiko „gražiais laiškais“.

Jei ši meilė abipusė, Kim Jong Unas ją demonstruoja kur kas santūriau. Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministras Ri Yong Ho šeštadienį kreipdamasis į Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją pabrėžė, kad Vašingtonas stumia į aklavietę derybas dėl Korėjos pusiasalio denuklearizacijos.

D. Trumpas santykių su Šiaurės Korėja gerinimą vaizduoja kaip vieną svarbiausių savo užsienio politikos laimėjimų, bet kritikai abejoja, ar Kim Jong Unas tikrai atsisakys branduolinių ginklų, kurių jo dinastija siekė dešimtmečius. Jungtinės Valstijos net ir vykstant šiai diplomatinei kampanijai reikalavo palikti griežtas JT sankcijas Šiaurės Korėjai, o Pekinas tvirtino, kad atėjo laikas pradėti jas švelninti.

M. Pompeo šeštadienį pirmiausia skris į Tokiją. Čia jis bendraus su Japonijos premjeru Shinzo Abe, kuris ilgai laikėsi griežtos pozicijos Šiaurės Korėjos atžvilgiu, bet neseniai pareiškė norįs susitikti su Kim Jong Unu.

Po derybų Pchenjane JAV valstybės sekretorius sekmadienį vyks į Seulą. Ten kalbėsis su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu, aktyviai padėjusiu siekti susitaikymo su Šiaurės Korėja.

Vėliau M. Pompeo skris į Pekiną susitikti su Kinijos pareigūnais (vardai nenurodomi). Kinija – pagrindinė Šiaurės Korėjos sąjungininkė, su ja Vašingtonas yra įsivėlęs į prekybinius ir diplomatinius ginčus.