Kremlius: taikos derybos su Japonija bus „ištęstas“ procesas
Krem­lius pir­ma­die­nį ne­su­tei­kė vil­čių dėl ga­li­mo grei­to pro­ver­žio ar­tė­jan­čia­me Ru­si­jos ir Ja­po­ni­jos vir­šū­nių su­si­ti­ki­me, par­eiš­kęs, jog tai­kos su­tar­ties pa­si­ra­šy­mas bus la­bai „iš­tęs­tas“ pro­ce­sas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe antradienį planuoja susitikti Maskvoje. Jų susitikimas yra dalis atnaujintų derybų, kuriomis siekiama oficialios taikos sutarties tarp buvusių Antrojo pasaulinio karo priešininkių.

Teritorinis konfliktas dėl paskutinėmis karo dienomis sovietų armijos okupuotų Kurilų salų įstrigdė taikos procesą 6-ajame dešimtmetyje.

„Prezidentas jau iš pradžių sakė, kad taikos susitarimo su Japonija pasirašymo problema bus labai ištęsta laiko atžvilgiu“, – sakė žurnalistams Rusijos prezidento atstovas Dmitrijus Peskovas, likus kelioms valandoms iki Sh. Abe atvykimo į Rusijos sostinę.

„Derybos yra pradiniame etape“, – pridūrė jis.

Tokijas tebepretenduoja į vadinamąsias Pietų Kurilų salas – į šiaurę nuo Hokaido esančią salų virtinę, kurią vadina savo Šiaurinėmis Teritorijomis.

Praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje Sovietų Sąjunga sakė, kad pasirašius taikos susitarimą sutiktų perduoti Japonijai dvi salas – Chabomajų ir Šikotaną.

Tuomet Japonija šio pasiūlymo atsisakė ir pareikalavo sugrąžinti visą salų grandinę, įskaitant Iturupo ir Kunaširo salas.

Rusijos visuomenė labai jautriai reaguoja į bet kokius pareiškimus, kad Maskva galėtų atiduoti dalį savo teritorijos Japonijai. Pastarosiomis savaitėmis šalyje buvo surengta virtinė protestų; vienas jų vyko ir šį savaitgalį Maskvoje.

Vis tik D. Peskovas neatmetė galimybės, kad V. Putinas gali perduoti teritorijas Japonijai, mainais į taikos susitarimą.

„Niekas oficialiai nieko nesiūlo, taigi, bet kokie su tuo susiję svarstymai yra netinkami, jie nepadeda derybų dvasiai“, – pareiškė jis.

„Niekas neketina veikti prieš savo nacionalinius interesus“, – patikino D. Peskovas.

Ginčijamos Kurilų salos yra Iturupas, Kunaširas, Chabomajus ir Šikotanas. Viena jų yra mažiau nei 10 km nuo Japonijos Hokaido salos. Trys šių salų yra gyvenamos, o Chabomajus tėra salelių grupė, kurioje tik budi pasieniečiai.