Kremliaus lakštingalą įsiutino atkapstyta informacija apie Skripalių nuodytoją
Mask­va at­me­tė vie­nos au­to­ri­te­tin­gos ty­ri­mų gru­pės pra­ne­ši­mą, kad vie­nas iš dvie­jų įta­ria­mų­jų, sie­ja­mų su bu­vu­sio ru­sų dvi­gu­bo agen­to Ser­ge­jaus Skri­pa­lio ap­nuo­di­ji­mu Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je, yra aukš­tų ap­do­va­no­ji­mų pel­nęs Ru­si­jos ka­ri­nės žval­gy­bos pul­ki­nin­kas.

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi tiriamosios žurnalistikos grupė „Bellingcat“ trečiadienį paskelbė, kad įtariamojo, anksčiau britų tarnybų įvardyto kaip Ruslanas Boširovas, iš tikrųjų yra Anatolijus Čepiga – karinės žvalgybos tarnybos GRU pulkininkas, pelnęs Rusijos didvyrio medalį, aukščiausią savo šalies apdovanojimą.

Vis dėlto Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova šį pranešimą atmetė ir atkreipė dėmesį, kad jis buvo paskelbtas maždaug tuo metu, kai Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesijoje kalbą turėjo sakyti Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May.

„Nėra nė vieno įrodymo – taigi, jie tęsia savo informacijos kampaniją, kurios pagrindinis tikslas – nukreipti dėmesį nuo pagrindinio klausimo: KAS ĮVYKO SOLSBERYJE?“ – M. Zacharova vėlai trečiadienį parašė per „Facebook“. „Lieka klausimas: kada bus pateikta kokių nors įrodymų, kad kas nors yra susijęs su apnuodijimu Solsberyje, kaip tai vadina Londonas?“

Trečiadienį sakydama kalbą Th. May vėl užsipuolė Maskvą dėl kovą Anglijos pietiniame Solsberio mieste įvykdytą S. Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimą Sovietų Sąjungoje sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“.

„Rusija tesiekė klaidinti desperatiškais klastojimais“, – pabrėžė ji.

„Bellingcat“ nurodė, kad 39 metų A. Čepiga yra baigęs Tolimųjų Rytų kariuomenės vadų aukščiausiąją mokyklą Blagoveščensko mieste – vieną pagrindinių Rusijos karo akademijų, rengiančių jūrų pėstininkus ir specialiųjų pajėgų karius.

Jis yra kovojęs Čečėnijoje ir galbūt Rytų Ukrainoje. 2014 metais A. Čepiga buvo apdovanotas Rusijos didvyrio medaliu už „dalyvavimą taikos palaikymo misijoje“. Tikėtina, kad taip buvo įvardytas konfliktas Ukrainoje.

„Bellingcat“ rašo, kad „labai tikėtina“, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pažįsta A. Čepigą, nes valstybės vadovas tokius aukštus apdovanojimus įteikia asmeniškai.

Kasmet Rusijos didvyrio medalis skiriamas tik nedaugeliui asmenų, neretai – po mirties.

Tyrėjų grupė citavo vieną buvusį Rusijos kariškį, sakiusį, kad atrodo labai keista, jog aukštų apdovanojimų pelnęs karininkas, turintis pulkininko laipsnį, buvo pasiųstas į tokią operaciją.

Dėl to „galima manyti, kad darbas buvo užsakytas aukščiausiu lygiu“, „Bellingcat“ citavo savo šaltinį.

Šį mėnesį V. Putinas sakė, kad abu vyrai, Britanijos įtariami Skripalių apnuodijimu, yra „civiliai“.

R. Boširovas ir Aleksandras Petrovas neseniai davė keistą interviu Kremliaus finansuojamai televizijai RT ir tvirtino, kad Solsberyje lankėsi kaip turistai. Šie jų pareiškimai buvo išjuokti Rusijoje ir užsienyje.

Kai kurie apžvalgininkai kėlė prielaidą, kad abu žvalgybos agentūros agentai buvo pakišti savo viršininkų, nes nesugebėjo sėkmingai atlikti savo misijos.

„Nuo didvyrio iki nulio“, – savo „Twitter“ žinute konstatavo „Bellingcat“, paskelbusi savo pranešimą.