Kinų disidentas širsta dėl filmo cenzūros
Vie­nas gar­siau­sių šiuo­lai­ki­nių me­ni­nin­kų Ai Wei­wei ap­kal­ti­no fil­mo „My­liu ta­ve, Ber­ly­ne“ pro­diu­se­rius, kad šie iš­kir­po jo su­kur­tą epi­zo­dą, nes ne­va pa­bū­go su­pyk­dy­ti Ki­ni­jos val­džią.

„Myliu tave, Berlyne“ yra naujausia filmų serijos, dedikuotos skirtingiems pasaulio miestams, dalis. Kaip ir ankstesnėse juostose, kurių centre buvo Paryžius, Niujorkas ir Rio de Žaneiras, „Myliu tave, Berlyne“ sudaro keli skirtingų režisierių kurti epizodai. Tačiau kinų menininko režisuota dalis, pasak jo, į galutinę filmo versiją nepateko.

Ai Weiwei vokiečių naujienų tinklalapiui DW pasakojo, kad prodiuseriai jam pareiškė, esą menininko epizodo įtraukimas pakenktų planams kitą seriją filmuoti Šanchajuje. Daugiau kaip prieš savaitę pasibaigęs Tarptautinis Berlyno filmų festivalis atsisakė rodyti necenzūruotą juostos versiją.

„Festivalio rengėjai pasakė, kad jei Ai Weiwei epizodas liks, filmas niekada nebus priimtas, – tvirtino menininkas. – Man taip pat buvo užsiminta, jog dėl to, kad kuria filmą „Myliu tave, Šanchajau“, tenykščiai prodiuseriai įsitikinę, jog mano epizodo įtraukimas į juostą pakenks jų galimybėms.“

Ai Weiwei yra vienas garsiausių Kinijos valdžios kritikų. 2011 metais kūrėjas buvo keliems mėnesiams suimtas, o jo pasas konfiskuotas. 2015 metais menininkas persikėlė gyventi į Berlyną.

DW kalbintas „Myliu tave, Berlyne“ prodiuseris Clausas Clausenasas pabrėžė: „Turėjome apsispręsti. Norėjome įtraukti Ai Weiwei segmentą. Žūtbūt norėjome tai padaryti, bet negalėjome.“ Jis taip pat patikino niekada negalvojęs, kad dėl to būtų kilę tiek baimės.

Galiausiai filmo nutarta nerodyti Berlyno festivalyje. Tačiau viena to priežasčių galėjo būti ne tam tikras epizodas, o visa juosta, nes kol kas kritikai ją vertina itin prasta.

Festivalio atstovė spaudai BBC teigė, jog komentuoja tik tuos filmus, kurie buvo įtraukti į festivalį, tačiau pridūrė: „Galime patvirtinti, kad Ai Weiwei dalyvavimas niekada nebūtų kriterijus atrenkant filmą.“

Prieš pat festivalį iš programos buvo išbraukta kinų režisieriaus Zhango Yimou juosta „Viena sekundė“ (One Second). Organizatoriai tvirtino, jog tai lėmė „techninės priežastys“, bet manoma, kad iš tikrųjų filmas, pasakojantis apie kultūrinę revoliuciją, neįtiko Kinijos cenzoriams.