Kinija ir JAV žada toliau derėtis dėl prekybos
Ne­se­niai Ki­ni­jos vi­cep­re­zi­den­tu pa­skir­tas Liu He šeš­ta­die­nį te­le­fo­nu kal­bė­jo­si su JAV iž­do se­kre­to­riu­mi Ste­ve­nu Mnu­chi­nu ir „su­si­ta­rė to­liau bend­rau­ti“ pre­ky­bos klau­si­mais, pra­ne­šė ki­nų ofi­cia­lio­ji nau­jie­nų agen­tū­ra „Xin­hua“.

Pokalbis įvyko padidėjus įtampai po JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimo pavesti užtikrinti muitų įvedimą kiniškų prekių importui, taikantis į sektorius, kuriuose, pasak Vašingtono, Pekinas pavogė amerikiečių technologijų.

Harvarde išsilavinimą įgijęs Komunistų partijos pareigūnas Liu He pirmadienį buvo paskirtas į svarbų vicepremjero postą prižiūrėti Kinijos finansų ir ekonomikos sektorių.

Per pokalbį su S. Mnuchinu jis teigė, kad JAV tyrimu buvo pažeistos tarptautinės prekybos taisyklės, ir sakė, kad Pekinas yra pasirengęs ginti savo interesus, pranešė „Xinhua“.

„Kinija pasirengusi ginti savo nacionalinius interesus ir tikisi, kad abi šalys išliks racionalios ir drauge dirbs, kad apsaugotų bendrą Kinijos ir JAV ekonominių ir prekybinių santykių stabilumą“, – sakė Liu He.

Kinija penktadienį pagrasino nustatyti muitus 3 mlrd. JAV dolerių vertės amerikietiškų prekių importui ir pareiškė „nebijanti prekybos karo“.

Pekinas pristatė sąrašą prekių, kurioms gali būti nustatyti iki 25 proc. muitai ir į kurį, be kita ko, pateko švieži vaisiai, kiauliena ir vynas.

Apie muitų įvedimą šalis visgi nepaskelbė ir pažymėjo esanti pasirengusi derėtis dėl susitarimo.

Rugpjūčio mėnesį JAV oficialiai pradėjo tyrimą dėl Kinijos praktikos intelektinės nuosavybės srityje.

D. Trumpas ketvirtadienį pasirašė dokumentą, kuriuo prekybos atstovui Robertui Lighthizeriui pavedama užtikrinti muitų įvedimą kiniškų prekių importui.

Per transliaciją iš Baltųjų Rūmų D. Trumpas pareiškė, jog kalbama apie kiniškų prekių importą „už maždaug 60 mlrd. JAV dolerių“ per metus.

JAV prezidentas vėl pakartojo kaltinimus dėl JAV ir Amerikos įmonių intelektinės nuosavybės vagystės, kurią vykdo Kinija. Anot jo, kiniškoms prekėms gali būti nustatyti iki 25 proc. muitai.

R. Lighthizeris ir jo biuras turės per 15 dienų parengti sąrašą kiniškų prekių, kurioms bus taikomi naujieji JAV muitai.