Kim Jong Unas atvyko į Hanojų susitikti su Donaldu Trumpu
Šiau­rės Ko­rė­jos ly­de­ris Kim Jong Unas an­tra­die­nį at­vy­ko į Ha­no­jų, kur jį pa­si­ti­ko en­tu­zias­tin­ga mi­nia ir dau­gy­bė sau­gu­mo dar­buo­to­jų.

Vietnamo sostinėje Kim Jong Unas antrąkart susitiks su JAV prezidentu Donaldu Trumpu, pasauliui laukiant apčiuopiamos pažangos dėl Pchenjano branduolinės programos.

Per istorinį pirmąjį viršūnių susitikimą, įvykusį pernai birželį Singapūre, buvo pasirašytas tik miglota deklaracija dėl denuklearizacijos siekių, todėl analitikai sako, kad per antrąjį būtina susitarti dėl konkrečių žingsnių Pchenjano branduolinio arsenalo likvidavimo link.

Paprastai apsnūdusi Vietnamo Dong Dango pasienio traukinių stotis pasipuošė laukiant Kim Jong Uno. Pastarasis, panašiai kaip kadaise jo senelis Kim Il Sungas, į Vietnamą atvažiavo po pustrečios dienos trukusios 4 tūkst. km kelionės per Kiniją šviesiai žalios spalvos traukiniu.

Garbės sargybos kariškiai švariomis baltomis uniformomis pasveikino šiaurės korėjiečių delegaciją, kai patarėjų ir saugumo darbuotojų apsuptas Kim Jong Unas mojuodamas ir šypsodamasis žengė raudonuoju kilimu.

Vietos pareigūnė Hoang Thi Thuy sakė, kad laukė paryčiais lyjant šaltam lietui, kad pamatytų Kim Jong Uną – pirmąjį Šiaurės Korėjos lyderį, atvykusį į vienos partijos valdomą Vietnamą po Kim Il Sungo vizito 1964 metais.

„Buvau labai susijaudinusi, kai jie liepė man stovėti vietoje ir laukti traukinio, – naujienų agentūrai AFP pasakojo ji. – Pamatėme lyderį iš toli. Jaučiuosi tokia laiminga, kad sunku tai nusakyti.“

Mao Zedongo stiliaus juodą švarką dėvintis ir lydimas karių bei asmens sargybinių Kim Jong Unas buvo įsodintas į jo laukusį automobilį „Mercedes Benz“, ir netrukus jo kortežas išvyko į Hanojų. Sostinės gatvėse Šiaurės Korėjos lyderio irgi laukė didelės minios, o keliuose patruliuoja šarvuočiai.

Vėliau antradienį į Vietnamo sostinę turintis atvykti D. Trumpas pasirinko tradiciškesnį kelionės būdą – prezidentiniu lėktuvu „Air Force One“. Jis paskelbė „Twitter“, kad tikisi „labai produktyvaus“ antrojo viršūnių susitikimo.

JAV prezidentas vėl pareiškė, kad Šiaurės Korėjai gali pasiekti ekonominės pažangos, jei Pchenjanas atsisakytų savo branduolinės programos.

„Po visiško denuklearizacijos Šiaurės Korėja greitai taps ekonomikos jėgaine. Jos neįvykdžius, viskas liktų kaip yra dabar“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D. Trumpas.

„Pirmininkas Kim priims išmintingą sprendimą!“

Abiejų nenuspėjamų lyderių santykiai neseniai dramatiškai pasikeitė – nuo svaidymosi asmeniniais įžeidimais ir grasinimais sunaikinti vienas kito šalis iki D. Trumpo pareiškimo, kad apsikeisdamas laiškais su Kim Jong Unu jį „įsimylėjo“.

Tačiau daugelis Šiaurės Korėjos stebėtojų vadina susitikimą Singapūre politiniu teatru, nenuvedusiu iki konkrečių žingsnių denuklearizacijos link, ir pabrėžia, jog per susitikimą Hanojuje būtina pasiekti daugiau.

„Reta galimybė pasiekti diplomatinės pažangos dėl Šiaurės Korėjos negyvuos neribotą laiką. Per antrąjį viršūnių susitikimą... būtina akcentuoti turinį, o ne formą“, – įsitikinusi Kelsey Davenport iš JAV įsikūrusios Ginklų kontrolės asociacijos.

Viršūnių susitikimo konkrečių detalių beveik neskelbiama, bet Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders pareiškė reporteriams prezidento lėktuve „Air Force One“, kad abu lyderiai ir jų artimi patarėjai trečiadienį ruošiasi susitikti prie pietų stalo.