Kijevo centre Molotovo kokteiliais apmėtyta cerkvė
Ki­je­ve cen­tre esan­ti Šv. And­rie­jaus cerk­vė ket­vir­ta­die­nį bu­vo ap­mė­ty­ta Mo­lo­to­vo kok­tei­liais, pra­ne­šė vie­nas par­ei­gū­nas, tvy­rant įtam­pai dėl Ukrai­nos Or­to­dok­sų Baž­ny­čios at­sky­ri­mo nuo Mask­vos pa­triar­cha­to.

Praėjusį mėnesį Ukrainos parlamentas nubalsavo už tai, kad Kijevo Šv. Andriejaus cerkvė būtų perduota Stambule įsikūrusiam Konstantinopolio ekumeniniam patriarchatui, sutikusiam pripažinti Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios nepriklausomybę.

„Cerkvės durys buvo apmėtytos Molotovo kokteiliais“, – parašė Kijevui lojalus arkivyskupas Jevstratijus Zorja savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

Nežinomi užpuolikai rimtos žalos pastatui nepadarė, tačiau panaudojo „jėgą ir dujų balionėlį“ prieš apsaugos darbuotoją, pridūrė jis.

Dėl šio smurto protrūkio dvasininkas apkaltino Maskvą.

Kijevo policija pranešė pradėjusi tyrimą dėl šio incidento.

JAV ambasada Ukrainoje pareiškė, kad yra „labai susirūpinusi“ dėl pranešimų apie išpuolį prieš Šv. Andrejaus cerkvę.

„Mes remiame visų religinių grupę teisę išpažinti savo tikėjimą be persekiojimų, trukdymų ar išpuolių“, – rašoma ambasados paskyroje tinkle „Twitter“.

XVIII amžiuje ant vaizdingos kalvos Ukrainos sostinės centre pastatyta cerkvė šiuo metu veikia kaip muziejus, pamaldos joje nevyksta nuo 2015 metų.

Ukrainos stačiatikiai yra pasidaliję į kelias atšakas, kurių viena liko ištikima Maskvos patriarchatui, o kitą prižiūri Kijeve reziduojantis patriarchas Filaretas, kurio įgaliojimų nepripažįsta Maskva.

Šis susiskaldymas dar labiau paaštrėjo, Rusijai aneksavus Krymą ir prasidėjus separatistų sukilimui Rytų Ukrainoje – konfliktui, kuris nuo 2014-ųjų pareikalavo daugiau kaip 10 tūkst. žmonių gyvybių.

Spalį Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus I, pasaulio ortodoksų dvasinis lyderis, sutiko pripažinti Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios nepriklausomybę nuo Maskvos.

Šis sprendimas sudavė stiprų smūgį Maskvos patriarchato autoritetui stačiatikių pasaulyje.

Rusijos Ortodoksų Bažnyčia pasmerkė šį sprendimą ir paskelbė, kad protestuodama nutraukia ryšius su Konstantinopolio patriarchatu.