Katalonijoje vyksta geltonųjų kaspinų karas
Pra­ėjus be­veik me­tams po Ka­ta­lo­ni­jo­je vy­ku­sios dra­mos dėl ne­prik­lau­so­my­bės pa­skel­bi­mo, re­gio­ne pa­ly­gin­ti ra­mu. Ta­čiau įtam­pa tarp skir­tin­gų sto­vyk­lų pa­sta­ruo­ju me­tu stip­rė­ja. Tai iš­duo­da ne tik po­li­ti­kų re­to­ri­ka ir so­cia­li­nių tink­lų tu­ri­nys, bet ir vie­šo­sio­se erd­vė­se vyks­tan­ti ko­va dėl sim­bo­lių.

Vienybės su Ispanija rėmėjai visur kabina nacionalinę šalies vėliavą. Anksčiau viešumoje ją buvo galima išvysti kur kas rečiau, o dabar ji puošia gyventojų balkonus, automobilius ar riešus.

Šią vasarą dėl simbolių naudojimo jau kilo per 20 incidentų.

Tuo metu Katalonijos atsiskyrimo šalininkai visur naudoja geltoną kaspiną. Iš pradžių juo buvo reiškiamas protestas prieš vietos lyderių Jordi Sanchezo ir Jordi Cuixarto įkalinimą. O vėliau prigijo kaip solidarumo su visais veikėjais, kurie buvo įkalinti pernai vykstant kovai dėl nepriklausomybės, išraiška.

Katalonijos miestuose apstu geltonų kaspinų. Jais gausiai aprišti tiltai, parkų tvoros, žibintai, įvairūs gatvės objektai, paminklai. Aktyvistai piešia šį simbolį ant pastatų sienų, kelių ir gėlių vazonų. Kai kurie paplūdimiai yra nukloti iš geltonų juostų padarytais kryžiais, kurie, anot nepriklausomybės šalininkų, simbolizuoja Ispanijos demokratijos mirtį.

Katalonijos parlamente kaspinais taip pat pažymėtos įkalintų politikų kėdės. Regiono prezidentas Quimas Torra ir jo vadovaujamos vyriausybės nariai, minėdami Barselonoje pernai rugpjūtį įvykdytų teroristinių išpuolių metines, pozavo nuotraukai prie milžiniško geltono kaspino.

Valymo brigada

Ispanijos regione kasdien didėja įtampa dėl šio nepriklausomybės šalininkų simbolio paplitimo. Trečiadienį paryčiais maždaug 80 kaukėtų aktyvistų, vilkinčių baltais kombinezonais, per naktį nuėmė šimtus geltonų kaspinų miesteliuose netoli Cheronos.

„Aplankėme tris miestus ir tų kaspinų pripildėme 18–20 šiukšlių maišų. Jie iš viso sveria nuo 100 iki 120 kilogramų“, – sakė grupės, pasivadinusios „Valymo brigada“, atstovas Jose Casado. Jis piktinosi oponentų veiksmais ir sakė, kad viešosiose vietose, kurios priklauso visiems, taip elgtis nepridera.

Konservatyvios šalies partijos, o ypač centro dešinės „Ciudadanos“, įsteigta kovai su katalonų nacionalizmu, palaiko šių simbolių šalinimo akciją. „Ciudadanos“ lyderiai Albertas Rivera ir Ines Arrimadas trečiadienį lankėsi viename Katalonijos mieste ir nurinkinėjo ten geltonus kaspinus, o vėliau dalyvavo demonstracijoje.

Tačiau nepriklausomybės šalininkai tvirtina, kad šie viešosiose erdvėse matomi simboliai yra visiškai teisėti ir skatina diskusijas. Įtakingos pilietinės organizacijos Katalonijos nacionalinės asamblėjos viceprezidento Josepo Cruanyeso teigimu, šių aktyvistų rišamų juostų naikinimas yra ne kas kita, kaip žodžio laisvės apribojimas.

Kalėjime sėdinčių parlamento narių kėdės pažymėtos geltonais kaspinais.AFP/Scanpix nuotrauka

Trenkė į veidą

Regiono vadovas Q. Torra ragino Katalonijos policiją imtis veiksmų prieš agresyvias grupes, kurios nori įbauginti aktyvistus. Nepasitenkinimas dėl šių kaspinų jau peraugo į keletą smulkių smurtinių incidentų.

Štai Barselonoje neseniai buvo suimtas vyras, kuris praėjusį savaitgalį trenkė vienai moteriai į veidą ir sulaužė nosį, nes ši esą su vaikais nurinkinėjo kaspinus nuo parko tvoros. Ji, kaip paaiškėjo, yra vieno „Ciudadanos“ nario sutuoktinė.

Junionistų reakcija buvo labai triukšminga. Anot jų, šis nutikimas puikiai parodo nepriklausomybės judėjimo šalininkų polinkį į smurtą. „Ciudadanos“ atstovė I. Arrimadas neslėpė apmaudo, jog Katalonijos visuomenė yra labai susiskaldžiusi ir skirtingai galvojantys asmenys, regis, jau nebegali kartu sugyventi.

Kaspinais apraišiotas Barselonoje esantis tiltas.elpuntavui.cat nuotrauka

Tuo metu regiono atsiskyrimą palaikantys katalonai bandė akcentuoti, jog tokį vyro poelgį išprovokavo visai kita priežastis. Barselonos gyventojas esą įsiuto, nes vaikai nedraudžiami šiukšlino gatvėje.

Geltonasis maras

Rašytoja ir nepriklausomybės šalininkė Liz Castro tvirtino, kad viešosios erdvės yra skirtos visiems. Jos teigimu, junionistai, o ypač „Ciudadanos“, stengiasi apjuodinti judėjimą ir įteigti visuomenei, kad jis kupinas smurto.

Žurnalistė ir regione garsi junionistė Arcadi Espada vadina kaspinus geltonuoju maru, kuris žeidžia Ispanijos demokratiją ir skleidžia klaidingą žinią, neva šalyje yra politinių kalinių. Praėjusią savaitę ji turėjo prisistatyti į vieno miestelio policijos nuovadą, nes su keliais draugais buvo sučiupta piešianti raudoną liniją ant didelio geltono kaspino, pastatyto priešais skulptūrą. Aktyvistė prisipažino taip jau pasielgusi šešis ar septynis kartus.

"Valymo brigada" nuriša kaspinus.ara.cat nuotrauka

Ispanijos laikraščio „El Pais“ duomenimis, šią vasarą dėl simbolių naudojimo jau kilo per 20 incidentų. Pavyzdžiui, liepos 22 dieną Viko mieste automobilis tyčia apgadino aikštėje įrengtą geltonų kryžių instaliaciją, skirtą įkalintiems politikams pagerbti, ir vos nekliudė kelių praeivių. Liudininkų užfiksuotame vaizdo įraše matyti, kaip pasipiktinę žmonės spiria į mašiną, ją vejasi.

Ispanijos generalinė prokurorė Maria Jose Segarra bandė švelninti įtampą. Ji neseniai pareiškė, kad tiek rišti kaspinus, tiek juos nuimti nėra nusikaltimas.