Karas Ukrainoje: milijonai prie skurdo ribos
Ka­ro vis dar dras­ko­mo­je Ry­tų Ukrai­no­je pra­si­de­da žie­ma. Pro­ru­siš­kų se­pa­ra­tis­tų kon­tro­liuo­ja­mo Alek­sand­rov­kos kai­mo gy­ven­to­ja Ala, pa­sa­ko­da­ma, kaip šei­mai teks iš­gy­ven­ti šal­tuo­ju me­tu, ne­sle­pia iro­ni­jos. „Val­gy­si­me bul­ves per pus­ry­čius, pie­tus ir va­ka­rie­nę. Pa­si­rin­ki­mas men­kas, bet šal­čius iš­tver­si­me“, – ti­ki­na 58 me­tų mo­te­ris.

Kaip rašo britų leidinys „The Telegraph“, beveik milijonas Donbaso žmonių gyvena pusbadžiu. Vasarą žmonės valgo savo nedideliuose žemės sklypuose auginamas daržoves, tačiau žiemą verstis yra daug sunkiau.

Ukrainos humanitarinę krizę išgyvenančią bendruomenę galima būtų pavadinti vyriausia pasaulyje.

Anot Jungtinių Tautų (JT) Humanitarinių reikalų koordinavimo biuro vadovo Ivano Bochorišvilio, pensininkai pinigus dabar taupo ne vaistams, o maistui. Apsišaukėliškose separatistinėse „liaudies respublikose“ darbą rasti yra nelengva, o kainos yra ganėtinai aukštos dėl ekonominės blokados.

Konfliktas tarp Ukrainos vyriausybės ir prorusiškų separatistų skaičiuoja jau penktus metus. Per mūšius žuvo daugiau kaip 3 tūkst. civilių, vis dėlto nemažai žmonių mirė ir nuo ligų, kurias sukėlė ar paūmino stresas, patiriamas gyvenant šalia fronto linijos.

Nors 2015 metais ir pasirašytos paliaubos, apytikriai keturi iš dešimties žmonių, gyvenančių fronto linijoje, kasdien tampa grupių susirėmimų ar apsišaudymų iš artilerijos ir minosvaidžių liudininkais.

Parūpino vištų

Praėjusią savaitę Raudonasis Kryžius Aleksandrovkos gyventojams dalijo naminių paukščių lesalą. Organizacija anksčiau parūpino gyventojams vištų. Joms nereikia daug priežiūros, tad auginti gali ir senyvo amžiaus žmonės.

44 metų Neonila džiaugėsi vištų dedamais kiaušiniais, kuriais galima paįvairinti skurdžią mitybą. Tačiau ji guodėsi, kad atlyginimas yra nedidelis, todėl lesalui pinigų nelieka. Moteris dirba vietos mokykloje, bet darbas joje nėra reguliarus dėl teritorijoje vykstančių apsišaudymų.

Naujasis Donecko separatistų lyderis Denisas Pušilinas pripažino, kad humanitarinė padėtis regione yra labai sudėtinga. Tačiau jis leidiniui „The Telegraph“ aiškino, kad taisyklių nepaisančios organizacijos privalo pasitraukti.

2015 metais „Donecko liaudies respublika“ apkaltino organizaciją „Gydytojai be sienų“ šnipinėjimu ir išspyrė ją iš regiono kartu su kitomis devyniomis tarptautinėmis pagalbos grupėmis. Donbaso gyventojams pagalbą šiuo metu daugiausia teikia JT ir Raudonasis Kryžius.

Skurstantys senjorai priversti raustis atliekų konteineriuose./SIPA/Scanpix nuotrauka

Žmonės šąla

Įvairios organizacijos ne kartą ragino kovojančias šalis nesitaikyti į civilinę infrastruktūrą Rytų Ukrainoje. Vis dėlto per mūšius dažnai sutrikdomas elektros, dujų ar vandens tiekimas, nutrūksta šildymas.

Anot Raudonojo Kryžiaus vadovės Tashos Rumley, ukrainiečiams žiema yra tarsi dar vienas priešas. Donecke vidutinė oro temperatūra sausį ir vasarį siekia apie –4 laipsnius Celsijaus, bet už miesto termometro stulpelis smukteli ir žemiau. Žmonės šąla apgriuvusiuose būstuose, kuriuose švilpia vėjas.

Nors Rytų Ukraina garsėja akmens anglių kasyklomis, tačiau šio ištekliaus kainos konflikto metu gerokai šoktelėjo. Šį rudenį Raudonasis Kryžius namų ūkiams paskirstė tris tonas akmens anglių ir atvežė statybinių medžiagų – šiferio lakštų, plytų, faneros, plastiko.

2014 metais į Alos namą pataikė trys raketos. Šeima apsikaišė apgriautą būstą medžio plokštėmis, tačiau jos menkai laiko šilumą, sklindančią nuo krosnelės. Moteris su keturiais artimaisiais glaudžiasi viename kambaryje. Ji skundžiasi, kad žiemą sunku išlikti sveikiems.

„Tik Dievas žino, kiek dar tęsis karas.“

Kuklios pensijos

Ukrainos humanitarinę krizę išgyvenančią bendruomenę galima būtų pavadinti vyriausia pasaulyje. Trečdalis iš 3,5 mln. žmonių, kuriems reikalinga pagalba, yra sulaukę daugiau kaip 60 metų.

Kaip ir daugelis Europos valstybių, Ukraina susiduria su senėjimo problema. 2017 metų duomenimis, 16 proc. šalies gyventojų sudarė žmonės, vyresni nei 65 metų. Toks rodiklis bemaž triskart didesnis negu kitose karo niokojamose šalyse, tokiose kaip Sirija ar Jemenas.

Kai Luhansko ir Donecko regionuose prasiveržė smurtas, daugelis jaunų žmonių pasitraukė. Tuo metu senyvo amžiaus žmonės liko, nes nenorėjo palikti savo namų arba paprasčiausiai neturėjo kur eiti.

Senoliai čia gyvena iš kuklių pensijų, kurias greit ištirpdo didelės maisto ir komunalinių paslaugų kainos. Tačiau norėdami gauti šią išmoką žmonės turi gerokai pavargti. Jiems tenka laukti „pasienyje“ valandų valandas, kad galėtų nusigauti į artimiausią Kijevo kontroliuojamą miestą. Žiemą taip stovėdami šaltyje žmonės suserga ir kai kurie net numiršta.

68 metų Liuda kas mėnesį gauna 1,2 tūkst. grivinų (apie 40 eurų) pensiją. Raudonasis Kryžius atveža akmens anglių, tačiau krosnelę moteris kuria tik kas dvi ar tris dienas. Liuda valgo avižinę košę arba sriubą per pusryčius, o vakarienei – išgeria arbatos. Senjorė taupo, nes žino, kad pinigai kaipmat baigsis, o juos pasiimti yra tikra kančia. „Tik Dievas žino, kiek dar tęsis karas, – guodėsi ji. – Tai jau darosi nepakenčiama.“

Vyras stovi prie apgriautos sodybos./AFP/Scanpix nuotrauka