Kanados premjeras Donaldo Trumpo argumentus vadina juokingais
Ka­na­dos mi­nis­tras pir­mi­nin­kas Jus­ti­nas Tru­deau ket­vir­ta­die­nį „juo­kin­gu“ pa­va­di­no JAV pre­zi­den­to pa­si­tei­si­ni­mą, kad Va­šing­to­nas įve­dė mui­tus me­ta­lų im­por­tui iš vals­ty­bių są­jun­gi­nin­kų dėl na­cio­na­li­nio sau­gu­mo prie­žas­čių.

Tokį pareiškimą jis padarė per pasitarimą su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, su kuriuo Kanados premjeras pasiekė bendrą poziciją dėl prekybos, artėjant Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimui.

Abu lyderiai, susitikę Otavoje ir vėliau išvykę į Kvebeką, kur penktadienį prasidės dvi dienas truksiantis didžiausių pramoninių demokratinių šalių vadovų susitikimas, pareiškė, kad muitai plieno ir aliuminio importui pakenks ir amerikiečių darbininkams.

„Pareiškimas, kad Kanada ir Prancūzija... gali kelti grėsmę Amerikos nacionaliniam saugumui, yra juokingas, nes jau ilgą laiką esame geriausi sąjungininkai, kuriuos tik turėjo Vašingtonas“, – kalbėjo J. Trudeau per bendrą spaudos konferenciją su E. Macronu.

„Sprendimai be JAV“

Didžiojo septyneto (G-7) lyderiai per artėjantį viršūnių susitikimą neturi bijoti siekti susitarimų nedalyvaujant JAV, nors pirmenybė visuomet teiktina vienybei, ketvirtadienį pareiškė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

„G7 yra galimybė mums susirinkti ir turėti nuoširdžių, atvirų diskusijų tarp tautų, kurios jau seniai yra sąjungininkės ir draugės“, – kalbėjo E. Macronas per bendrą spaudos konferenciją su Kanados premjeru Justinu Trudeau.

„Bus temų, dėl kurių (JAV) prezidentas visiškai nesutinka su kitais: žinoma, mąstau apie klimato kaitą ir prekybą“, – sakė Prancūzijos lyderis.

„Mūsų bendras tikslas yra pamėginti surasti (susitarimo) tekstą, kurį gali pasirašyti visi, – sakė E. Macronas. – Kita vertus, sutinku su to, ką daug kartų sakė Justinas Trudeau: noras pasirašyti bendrą G7 deklaraciją neturi nusverti poreikio suvokti jos turinį.“

„Mes, europiečiai ir japonai nesame pasirengę atsisakyti visko, kad gautume“ JAV prezidento Donaldo Trumpo parašą, pabrėžė Prancūzijos lyderis. Pasak jo, tai būtų „klaida“.