Kaip vystosi naujas karinis konfliktas Sirijoje
Jung­ti­nių Tau­tų Sau­gu­mo Ta­ry­ba penk­ta­die­nį su­si­tiks ap­tar­ti si­tua­ci­ją Si­ri­jos Id­li­be, kur Ru­si­jos avia­ci­ja bom­bar­duo­ja su­ki­lė­lių pa­jė­gas, pra­ne­šė JAV am­ba­sa­do­rė prie JT Nik­ki Ha­ley.

Šiuo metu JT Saugumo Tarybai pirmininkaujančios Jungtinės Valstijos šaukia posėdį, per kurį bus aptarta galimybė, kad Maskvos palaikomos Sirijos pajėgos panaudos cheminius ginklus prieš sukilėlius ir civilius toje teritorijoje, antradienį per spaudos konferenciją sakė N. Haley.

„(JAV prezidentas Donaldas Trumpas) Iranui, Rusijai ir (Sirijos vadovui Basharui al) Assadui liepia ten neiti. Neleiskite įvykti cheminei atakai prieš Idlibo žmones“, – sakė ji.

„Jei bus panaudoti cheminiai ginklai, Jungtinės Valstijos atsakys“, – pridūrė N. Haley.

Jei panaudos cheminį ginklą – reguos

Jungtinės Valstijos antradienį perspėjo „greitai ir tinkamai“ sureaguoti, jei Sirijos režimas panaudotų cheminius ginklus prieš savo žmones.

Šis perspėjimas pasirodė atsiradus požymių, kad Sirijos prezidentas Basharas al Assadas rengiasi karinei operacijai Idlibo provincijoje. Pasak Jungtinių Tautų, plati karinė kampanija prilygtų humanitarinei katastrofai.

„Leiskite aiškiai pasakyti: išlaikome savo tvirtą poziciją, kad jei prezidentas Basharas al Assadas vėl pasirinks panaudoti cheminius ginklus, Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkai greitai ir tinkamai sureaguos“, – pranešime sakė Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders (Sara Sanders).

2015-aisiais iš vyriausybinių pajėgų atkovotas Idlibas ir gretimos teritorijos yra paskutinis didelis ruožas, vis dar esantis opozicijos rankose.

Sirijos kariuomenė daugiau kaip mėnesį telkė pajėgas netoli šio regiono, o Damasko sąjungininkė Maskva tuo metu sugriežtino savo retoriką.

Tikisi konfliktą išspręsti diplomatiškai

Jungtinės Valstijos mano, kad tebėra įmanoma diplomatiniu keliu išspręsti Sirijos Idlibo provincijos problemą, antradienį pareiškė JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo.

„Tikimės, kad šią problemą galima išspręsti pasitelkus diplomatiją“, – sakė jis žurnalistams lėktuve pakeliui į Pakistaną.

M. Pompeo pranešė, kad teroristų išstūmimo iš Idlibo klausimą jis aptarė su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu bei Turkijos diplomatijos vadovu Mevlutu Cavusoglu (Mevliutu Čavušohlu).

„Turime ten bendrų tikslų“, – pabrėžė JAV valstybės sekretorius.

„Suprantame jų (Rusijos) susirūpinimą dėl terorizmo, kurio šaltinis yra Šiaurės ir Šiaurės vakarų Sirija“, – teigė M. Pompeo.

„Visiškai sutinkame su jais, kad šiuose rajonuose yra teroristų, ir reikėtų imtis (veiksmų), kad jie neeksportuotų terorizmo į pasaulio šalis“, – pridūrė jis.