Kai protestuotojai imituoja filmus
7 „Os­ka­rams“ no­mi­nuo­tos juo­stos „Trys sten­dai prie Ebin­go, Mi­sū­ry­je“ įkvėp­tos pro­tes­to ak­ci­jos – tik nau­jau­sias pa­vyz­dys, kaip ak­ty­vis­tai idė­jų se­mia­si iš ki­no fil­mų.

Praeitą savaitę priešais Jungtinės Karalystės parlamentą ir kitose Londono vietose išdygę trys stendai skelbė: „71 žuvęs“, „Vis dar niekas nesuimtas?“, „Kodėl?“. Skaičius 71 nurodo į praeitų metų birželio mėnesį „Grenfell Tower“ daugiabutyje kilusio gaisro aukas, o stendus inicijavo grupė „Justice 4 Grenfell“, kad pabrėžtų, jog vykstančiame tyrime nėra jokio progreso.

Trys stendai priešais Floridos senatoriaus biurą: "Nužudyti mokykloje", "Ir vis dar nėra ginklų kontrolės", "Kodėl, Marco Rubio?"theguardian.com nuotrauka

Šią savaitę, po Marjory Stoneman Douglas vidurinėje mokykloje vykusių masinių šaudynių, per kurias buvęs mokyklos auklėtinis nužudė 14 vaikų ir 3 suaugusius, prie Floridos senatoriaus biuro pastatytų trijų sunkvežimių užrašai skelbė tokia žinutę: „Nužudyti mokykloje“, „Ir vis dar nėra ginklų kontrolės“, „Kodėl, Marco Rubio?“. M. Rubio yra Respublikonų partijai priklausantis Floridos atstovas šalies Senate.

Vasario 22 dieną aplink Jungtinių Tautų būstinę Niujorke 3 valandas važinėjo trys sunkvežimiai su užrašais: „500 tūkst. žuvusiųjų Sirijoje“, „Ir vis dar jokių veiksmų?“, „Kodėl, Saugumo Taryba?“. Šią akciją paskatino naujausia Sirijoje besivystanti tragedija – sekmadienį šalies diktatoriaus Basharo al-Assado pajėgoms pradėjus negailestingą Rytų Gutos regiono bombardavimą nužudyti keli šimtai civilių, sistematiškai atakuojamos ligoninės. Ketvirtadienį Rusija atmetė rezoliucijos projektą, pagal kurį karo nualintame regione reikalaujama paskelbti 30 parų paliaubas, kad būtų galima pristatyti ten humanitarinės pagalbos ir išgabenti sužeistuosius.

Visų šių protesto akcijų organizatoriai idėjų pasisėmė iš „Oskarų“ favoritės – juostos „Trys stendai prie Ebingo, Misūryje“. Joje širdgėlos ir įsiūčio apimta mama nusiperka trys stendus, kuriais kreipiasi į policiją, klausdama, kodėl vis dar nesurastas jos dukters žudikas. Tačiau tai tik naujausias pavyzdys, kai filmai aktyvistams pasiūlo galimas protesto strategijas.

Trijų stendų protestus įkvėpė juosta "Trys stendai prie Ebingo, Misūryje".outnow.ch nuotrauka

Šią tendenciją išpopuliarino Alano Mooro komiksas „V – tai Vendeta“. Guy'aus Fawkeso kaukės iš 1988 metų grafinio romano ir 2005 metų filmo iš pradžių atsirado internetinėje svetainėje „4chan“. O kai 2008 metais, per Londone surengtą protestą prieš scientologiją, jas panaudojo aktyvistai „Anonymous“, šios kaukės žaibiškai išplito po visą pasaulį. Jas taip pat galima matyti per kasmet, lapkričio 5-ąją Londone ir kituose pasaulio miestuose rengiamas „Milijono kaukių eitynes“.

Trys sunkvežimiai prie Jungtinių Tautų būstinės Niujorke.AFP/Scanpix nuotrauka

Visai neseniai JAV moterys, protestuodamos prieš Donaldo Trumpo prezidentavimą, patriarchalinę sistemą ar smurtą prieš moteris, ėmė skolintis iš „Tarnaitės pasakojimo“. 1985 metais kanadietės Margaret Atwood parašytas feministinis distopinis romanas, kuris dėl itin gerai įvertinto to paties pavadinimo serialo, ir D. Trumpo politikos netgi tapo viena labiausiai 2017 metais skaitytų knygų.

Tailande 2014 metais chunta įspėjo protestuotojus, kad akylai stebi naują pasipriešinimo formą – 3 iškeltų pirštų iškėlimo gestą, kuris pasiskolintas iš „Bado žaidynių“. To paties pavadinimo knygų ir filmų serijoje šis gestas buvo revoliucinis simbolis. Dėl jo Tailande buvo suimti keletas protestuotojų.